fínska literatúra O knihách

Krása a hnus pôrodnej baby

23.9.2015

Porodni baba

Autor: Katja Kettu
Názov: Porodní bába
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 328
Orig. názov: Kätilö
Preklad: Jitka Hanušová

. . .

Napísať, o čom je román Porodní bába, je jednoduché a zložité zároveň. Dalo by sa povedať, že ide o príbeh lásky v nevhodnej dobe, na nevhodnom mieste. Lenže tak jednoduché to nie je. Porodní bába je niečim viac. Výpoveďou, ktorá by nemala ostať nepovšimnutá. O vojne, o ktorej sa nepíše veľa, o povolaní, ktoré nie je tak zaujímavé, o podmienkach, ktoré nikto z nás nechce zažiť, o láske medzi nepriateľmi.

Jsem porodní bába z milosti Boží a tyto řádky píšu tobě, Johannesi.

Leto roku 1944, Pečenga, sever Fínska. Začala Laponská vojna, konflikt medzi Fínskom a Nemeckom. On je nacistický dôstojník, ona nemanželské dieťa na kraji spoločnosti, pôrodná baba. Keby sa on, Johannes, na ňu nepozrie tak, ako sa ešte nikto nepozrel, nenasledovala by ho dobrovoľne do vojenského tábora. Mala byť tá, ktorá pomáha deťom na svet, teraz nemá ďaleko od anjela smrti. A ani jej vlastný osud nie je istý.

Při západu slunce jsem se třásla jako poslední v řade a sledovala, jak seřazené šiky práceschopných zajatců odvádějí k západní bráně. Nemocné a ženy naopak vlekli směrem k severnímu konci tábora. Nejprve pět, pak deset najednou. Z dálky se ozvaly výstřely. Okamžitě mi došlo, kam nás vedou. Do hromadného hrobu, který vykopal můj milovaný Johannes. Žádnou koupací nádrž tu nikdy nikdo nechtěl, byla to zkrátka příprava na to, že jednoho dne budou muset tábor opustit a života neschopných se zbavit. Věděl jsi to, má lásko? Chápal jsi ještě vůbec něco z tohoto světa, nebo už adolfin splnil svůj úkol a natrvalo tě přesunul za jeho hranice?

Porodní bába zaujme témou, ale najmä jazykom. Poklona patrí už autorke, no obdiv si zaslúži každý prekladateľ. Jazyk je surový, škaredý, bohatý. Toľko výrazov na pohlavné orgány či najstaršie remeslo na svete ste doposiaľ určite nepoznali. Realistický a hnusný opis všetkého je prepletený s podmanivým príbehom vzájomnej lásky. Komplikovaný vzťah zasadený do komplikovanej doby.

Dej rozprávajú tri osoby. Prostredníctvom listov, nezávislé od seba, ale čímsi vzájomne prepojené. Presun medzi časovými obdobiami i postavami postupne poskladá mozaiku v nádherný obraz. A desivé rozprávanie ešte umocňuje skutočnosť, že autorka nie je veľmi ďaleko od pravdy. Realistické zobrazenie bude na vás dýchať v každom slove.

Čím si ma kniha tak získala? Určite je to fínskou históriou. Určite je to jazykom a štýlom. A určite je to netradičným spracovaním bežnej témy lásky. Nie je miesta, ktoré by ma v knihe nudilo, riadkov, ktoré by som chcela preskočiť. Od začiatku až do poslednej strany ide o kvalitne napísané dielo.

Ale nedokázala som ho čítať naraz. Vždy len pár strán, kapitol. Potom som musela knihu odložiť, vstrebať napísané a pripraviť sa na ďalšiu nálož. Porodní bába nie je náročná na chápanie, ale nečíta sa jednoducho. A nie je to iba brutálnymi pasážmi.

Svojim spôsobom si prajem, aby si knihu prečítal každý. Je úžasná, je to jeden z najlepších románov, aké som kedy čítala. A veľmi rada by som ju odporúčala všetkým. Ale viem, že práve preto, prečo knihu obdivujem, preto môže veľa čitateľov skôr odradiť. Dajte jej šancu, verím, že pod tým všetkým brutálnym opisom nájdete niečo, čím si získa aj vás.

5/5

Prečítajte si aj rozhovor s autorkou. Filmového spracovania sa ujal Antti Jokinen, režisér, ktorý sfilmoval nemenej dramatický príbeh Očista od Sofi Oksanen.

You Might Also Like

10 komentárov

 • Reply alfalfa 24.9.2015 at 08:16

  Dostala si ma svojou recenziou, teraz si veľmi chcem túto knihu prečítať. Podľa tvojho opisu si myslím, že by sa mi kniha moc páčila 🙂 Ďakujem za inšpiráciu.

  • Reply Orvokki 24.9.2015 at 08:17

   Tak to mám obrovskú radosť, a naozaj dúfam, že sa ti kniha bude veľmi páčiť 🙂 . Potom daj vedieť, ako sa ti páčila (prípadne napíš recenziu, rada si ju prečítam).

 • Reply pravaknihomolka 28.9.2015 at 21:02

  Krásne si to napísala… Táto kniha vyzerá lákavo a zároveň znepokojujúco. To mám rada, ale je potreba mať na podobnú vec náladu. A v zásobe dostatok duševnej odolnosti. Nie je lahké čítať o tom, či si vzájomne dokážu robiť ludia. Ale značím si ju do zoznamu. 🙂

  • Reply Orvokki 28.9.2015 at 21:57

   To určite, nečítaj ju, keď chceš jednoduchý príbeh o láske. Na jesenné večery sa ale hodí 🙂

 • Reply Knihy, ktorých český preklad vyšiel v roku 2015 | Orvokki's blog 13.1.2016 at 10:02

  […] by som mala za minulý rok vyzdvihnúť dve severské knihy, bez váhania to bude Porodní bába od Katji Kettu (tu som dokonca vybrala na blogerskú knihu roka v knihcentrum.sk) a Literární […]

 • Reply Severské knihy, ktoré boli sfilmované | Orvokki's blog 11.2.2016 at 12:37

  […] zima. Premieta sa po celej Českej republike a medzi najväčšieho favorita považujem film Porodní bába na motívy knihy Katji […]

 • Reply Kniha roka | Orvokki's blog 28.3.2016 at 10:23

  […] nejde neobdivovať. Najodvážnejšia mi ale prišla Maria. Pôrodná baba. Možno preto, že kniha s takým názvom patrí k tým najlepším, aké si môžete prečítať. Možno preto, že žila dobe mne najviac […]

 • Reply Severskí hostia na veľtrhu Svět knihy | Orvokki's blog 24.4.2016 at 10:52

  […] mňa najväčšou hviezdou je fínska spisovateľka a autorka knihy Porodní bába Katja Kettu. Najlepšej knihy, akú som minulý rok prečítala. Surový román z obdobia II. […]

 • Reply Svět knihy vo štvrtok | Orvokki's blog 13.5.2016 at 09:00

  […] vrchol dňa. Stretnutie s fínskou spisovateľkou Katjou Kettou, autorkou mojej knihy roka 2015, Porodní bába. Tlmočila Lenka Fárová a na besede bola i prekladateľka Jitka Hanušová. Výborná zostava a […]

 • Reply Druhé dovolenkové čítanie | Orvokki's blog 5.7.2016 at 11:23

  […] od fínskej autorky škaredého, no podmanivého románu Porodní bába. Knižku, ktorú som si kúpila na veľtrhu Svět knihy a Katja Kettu mi ju podpísala. Hneď prvý […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.