Adamkova knižnica O knihách

Knižné tipy pre vek 3+

11.8.2020

Fíha, už je to rok, čo som naposledy pridávala knižné tipy na Adamov vek. To boli články Príbehové knihy pre dvojročné deti, Knihy o farbách pre batoľa a Interaktívne knihy pre batoľa. Adam už má tri roky a štyri mesiace, pribudlo mu zopár kníh a trochu sa zmenili záujmy. Trochu, pretože knihy, ktoré sme čítali pred rokom, čítame stále. Len už ich potrebuje viac, pretože sú krátke.

V tomto článku ukážem knihy, ktoré ho bavia najviac približne od jari. Niektoré vyšli pred pár mesiacmi, niektoré máme dlhšie. Sú to knihy, ktoré si pýta a sám vyberá úplne najčastejšie.

Väčšinu knižiek kúpite na Martinus.sk alebo priamo na eshope nakladateľov a vydavateľov.

Dům myšek si Adam obľúbil najmä počas koronaizolácie, to sme čítali denne jednu-dve knihy a v rámci podpory nakladateľstva Meander som k objednávke nových dielov prihodila aj Sama a Juliu v plyšovej podobe. Dielov je už sedem, dajú sa čítať aj samostatne. Príbehy majú pre deti poučný charakter, bavia nás fotografie, príbeh i čo nové Sam a Julia vymyslia a zažijú.

Naj… Dopravné prostriedky/Mesto v pohybe. Svojtka má už štyri ďalšie diely: Stavby, Lietadla, Vesmír a Planéta Zem, vyšli v češtine i v slovenčine a obsahujú veľa posuvných prvkov a zaujímavých informácii zo sveta. V tomto veku už s tým vedia deti zaobchádzať opatrnšie, my sme dopravné prostriedky kúpili Adamovi pred rokom k druhým narodeninám a niektoré prvky sa skrátka odtrhli, ale vidno, že teraz má jemnú motoriku rozvinutejšiu a už posúva či otvára s väčšou pozornosťou. A zároveň sa viac pýta.

Od Astrid Desbordes vyšla nedávno nová knižka Můj domov a je rovnako krásna ako tie predtým – Co mi řekl táta a Mám tě ráda. Můj domov je o rôznych domovoch i o tom, čo je najlepšie na tom vlastnom. Ak vaše deti domčeky bavia, odporúčam aj Domčeky sveta od Michalina Rolnik, obrázkové leporelo kde je na jednej strane typický domov pre danú lokalitu a na druhej dieťa v tradičnom odeve. Poučné ak chcete deťom ukázať rôznorodosť kultúr a domovov.

Trilógia Journey je bez slov, celý príbeh si na základe obrázkov hovoríte podľa seba, dá sa s tým výborne pracovať a zapojiť aj dieťa. Aj keď niekedy je to pre nás náročné, najmä keď sme unavení, pretože tam úplne nevypnete a nečítate automaticky ako pri knihách, ktoré za tie mesiace poznáte naspamäť.

Horská cesta od Marianne Dubuc je jedna veľká nádhera. Mám tu knižku veľmi rada a teraz už aj Adam. Možno poznáte od autorky knižky Já nejsem tvoje maminka, Ptáček a lev alebo Stín Malého Geparda.

Než řeknete hody hody je kniha veľkonočná, ale Adam si ju „číta“ stále, text ho nezaujíma, ani po nás nechce aby sme ho čítali. Iba na základe obrázkov si hovorí, čo sa tam deje. Väčšinou už ani nechce moju spoluúčasť, môžem si vedľa neho čítať niečo svoje, maximálne sa občas na niečo spýta.

Májina zahrada a Jonáš a Nenáš sú dve novinky z Hostu, vyšli na prelome jar/leto a obe sú skvelé. Super už od dvoch rokov, text je krátky, no výborný. Májina zahrada o záhrade v meste, pretože Mája sa presťahovala s rodičmi z vidieka do mesta a chýba jej príroda. Jonáš a Nenáš je o dvoch kamarátoch, kde jeden hovorí na všetko Jo! a druhý Ne! takže asi tušíte, že o vtipné situácie nebude núdza.

365 tučnáků je Adamova obľúbená kniha už dlho, nechápem čo ho na nej tak fascinuje (možno sa v ňom skrýva matematik). A miluje slová „podivné“ a „ekológ“ ktoré sa v tejto knihe naučil.

Kvak a Čľup sú kamaráti. Je to síce ako prvé čítanie, ale mne sa práve toto prvé čítanie osvedčilo aj v Adamovom veku, pretože stále sú tam obrázky a textu tak akurát. Arnold Lobel má knižiek viacero, vyšli aj v češtine, kde sa žabiaci volajú Kvak a Žbluňk.

Let’s Go Under the Sea. Adam má nejaké ponorkové obdobie, tak som mu kúpila ponorkové leporelo od Petra Horáčka. Je v angličtine, ktorá Adama tiež baví, inak je to knižka skôr pre prťata okolo roku, ale na učenie nového jazyka, prečo nie.

Sister, can you hear the deep blue of the sea? Kniha ktorú priniesol manžel z Portugalska, je v angličtine, takže mu ju číta on. Je o hluchom dievčatku, nádherne spracovaná, hoci jej Adam nerozumie, baví ho ten príbeh počúvať, hádam že kombinácia číta tatinko + netradičné celostránkové ilustrácie.

Stále bavia aj knihy, ktoré sme čítali pred rokom až dvoma, takže napríklad Egrešovky Veľký výlet a Stratený šál, potom Hora, to je úchvatná kniha, samozrejme knihy od Petra Horáčka alebo Krtek a orel, akurát tá je rozsahom veľká, 80 strán, nie každé trojročné dieťa to ešte vydrží, na druhej strane, Krteček je obľúbená postava v tomto veku.

Big Book of English Words má krásne ilustrácie, nie je to žiaden príbeh, len obrázky so slovíčkami, vyšla aj v iných jazykoch, tuším dokonca i česky. My ju máme kvôli angličtine.

Ja som smrť je najkrajšia kniha o smrti (nielen) pre deti, čo je divné takto povedať, ale ona je fakt krásna na to, že je o smrti. Zistila som, že je aj „pokračovanie“ Ja som Život, no tá je všade vypredaná, tak budem dúfať v dotlač.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.