Viete, že je dnes Deň zeme? Čo tak si prečítať tematické knižky? Vybrala som pár z našej knižnice, ktoré deťom priblížia krásy našej planéty alebo ich poučia, ako sa o prírodu starať.
Najmenšie deti majú zvieratká i pobyt vonku v obľube, takže by som so zoznámením nevynechala ani tie. Napríklad medzi MiniPédiami z posuvnými prvkami nájdete hneď niekoľko titulov. U Adamka svojho času viedlo leporelo Na horách. Netreba im ešte vysvetľovať, stačí ich zoznámiť a ísť príkladom. Oni od nás už veľa vecí odkukajú, napríklad zbieranie odpadkov v prírode, čo nakupujeme alebo ako recyklujeme.

Doteraz si s Adamkom radi prezeráme leporelo So Big! Yosemite, ktoré sme kúpili na našom roadtripe po USA. Je o medveďovi a veveričke, ktorí ľúbia jednotlivé dominanty národného parku i celý park. Pripomíname si ním obrovské národné parky, ktoré sme navštívili. Veľmi radi by sme ich Adamkovi ukázali aj o pár rokov, pretože ich ochrana prírody je skvelá, aj keď sú Američania veľmi konzumne zameraní a v iných oblastiach majú čo doháňať.
S väčšími deťmi sa dá už o veľa veciach porozprávať. Stačí jedna knižka, napríklad Čo sa deje v mravenisku a môžete nadviazať aj a témy o ochrane. Prečo sú mravce užitočné, čo im ubližuje, ako môžeme chrániť náš les, ako sa v lese správame, aby sme mravcov nerušili a podobne.

Školáci už majú možností nespočetne a môžu so prečítať aj knižky, ktoré majú väčšie ekologické posolstvo. Mám veľmi rada tie z vydavateľstva Egreš, či už je to o veľrybe Gréte, ktorá stratila hlas kvôli znečistenému oceánu alebo Na kraji lesa, ktorá chce pomôcť trom zvieratkám v slovenských lesoch. Včera ste si mohli na blogu prečítať aj o Nezábudke a Divozelovi, ktorí pomôžu v rodinách, kde sa o ekológii doposiaľ nehovorilo.
O prírode sa môžu nádhernou formou dozvedieť z českej knižky Hravouka, kde ich myška prevedie svojim okolím a zoznámi so všetkými zaujímavými rastlinkami a živočíchmi v susedstve. Ku knižke existuje aj výborná aplikácia.

Zabudnúť by sme nemali ani na včeličky, pretože ich prirodzené prostredie je ohrozené. Lumír včelaří prevedie detských čitateľov celým procesom starostlivosti o včely a výroby medu.
Deň potom, čo som si tieto vybrané knižky nafotila nám poštou prišla ešte jedna, ktorú musím zaradiť. Je to nádherná encyklopédia Prieskumník oceánu: Tajomstvá hlbín. Bude o nej samostatný článok v priebehu dvoch týždňov, ale chcem ju dať do pozornosti už teraz. Deti v školskom veku prevedie životom v oceáne, zoznámi ich s morskými legendami, tajomnými živočíchmi žijúcimi v rôznych hĺbkach a posledné kapitoly sú zamerané aj na ohrozenia a ako môžeme my všetci oceán chrániť. Knižka má nádherné ilustrácie a je to ten typ knihy, ktorý keby si v detstve prečítam, chcem byť okamžite oceánologička.

Do pozornosti by som ešte rada dala pátraciu porovnávaciu knižku HALÓ, TAM DOLE! Rok pod zemí – obrázkové příběhy. Na každej dvojstrane je to isté miesto pod zemou. Tie isté postavičky, ale zakaždým inak. V priebehu viac ako roka ich môžete hľadať, sledovať, ako sa ich prostredie mení, čomu novému sa venujú, aká zmena nastala. A pobaviť sa s deťmi o tom, ako sa naše prostredie mení prirodzene i pri ľudskom zásahu. Na sledovanie zmien v prírode je skvelá aj knižka Rok v lese od Emilie Dziubak, ktorá baví už batoľatá.
A na fotke mi chýba ešte jedna veľmi dôležitá, nádherne ilustrovaná knižka s dôležitým posolstvom. Pady. Ale na blogu som o polárnom medveďovi, ktorý na kre doplával k pevnine a tam sa stretol s nepochopením, už písala, tak si pozrite i viac fotiek, pretože tá knižka stojí za pozornosť po ilustračnej i obsahovej stránke.

Určite si spomeniete aj na ďalšie knižky. Nie je vôbec dôležité, čo budeme nakoniec čítať, ale ako sa k našej prírode správame. Pár tipov, ako byť viac zodpovednejší voči životnému prostrediu vám v niektorom ďalšom článku. Bude z pohľadu rodiny žijúcej v meste, ktorá rada cestuje a je si vedomá ekologickej stopy tým zanechavajúcej, no zároveň chce pre svoje okolie a planétu spraviť niečo viac, než len recyklovať papier, sklo a plast.

No Comments