O knihách

Knihy, v ktorých nechýba napätie | vianočné tipy

8.12.2014

Sedem zaujímavých kníh, v ktorých nechýba napätie či detektívna zápletka. Všetkých sedem románov som prečítala a ohodnotila vysoko. Samozrejme, mohla by som odporučiť zaručené hviezdy ako Jo Nesbø, Petera Maya, Jussiho Adler-Olsena alebo Henninga Mankella. Ale takýchto spisovateľov netreba veľmi pripomínať a verím, že ich knihy sa objavia pod mnohými vianočnými stromčekmi. Slovensko, Nórsko, Fínsko, Španielsko, Kolumbia, USA a Argentína. Také krajiny spoznáte, keď siahnete po týchto vynikajúcich knihách.

Sergio Alvarez - 35 mrtvychAntti Tuomainen - Temny ako moja dusasvetova vojna zErnesto Mallo - Jehla v kupce sena

Sergio Álvarez – 35 mrtvých

35 mrtvých je jedna z najlepších kníh, aké sa ku mne dostali. Je to náročné, surové čítanie, ktoré asi neprečítate za jeden večer. Ale je to úžasný, a hoci fiktívny, tak často veľmi realistický príbeh. Ak ho raz začnete čítať, ocitnete sa v úplne inom svete, na opačnej strane sveta v životných podmienkach, ktoré si ani nechcete predstaviť a stretnete sa s takými osudmi ľudí, s ktorými by ste za žiadnych okolnosti nemenili.

Ak by som mala vybrať jedinú knihu z tejto kategórie, bola by to táto. Objav roka, nečakané prekvapenie a neuveriteľné čítanie. Fakt.

Antti Tuomainen – Temný ako moja duša

Fínsky spisovateľ Antti Tuomainen si ma získal už Liečiteľom, príbehom lásky, napätia, krimi, sci-fi a drámy. Milujem jeho spôsob opísať ulicu a vytvoriť napínavú atmosféru. Temný ako moja duša je krimi román o pomste, ktorý poteší každého fanúšika severských krimi a ktorý prečítal už väčšinu známych spisovateľov ako Monsta Kallentofta, Joa Nesbøa či Larsa Keplera.

Max Brooks – Svetová vojna Z: Dejiny svetového konfliktu so zombie

Svetová vojna Z je výnimočná kniha, ktorá si čitateľa získa prostredím, príbehmi, ale i zaujímavými myšlienkami, ktoré platia aj v našom svete. Nie je to len príbeh o zrážke s oživenými mŕtvolami. Je to hlavne o nás ľuďoch, o našej psychike a správaní a schopnosti bojovať… alebo to vzdať.

Ernesto Mallo – Jehla v kupce sena

Táto detektívka odohrávajúca sa Argentíne, počas vlády vojenskej junty má jedinú chybu a to, že pokračovanie nebolo (zatiaľ) do češtiny preložené. Zaradiť knihu je pomerne náročné. Nie je detektívka v tom pravom slova zmysle. Dokonca chvíľami som mala pocit, že by mohla mať prívlastok erotická. Má v sebe prvky noiru a veľmi nezvyčajne sú vyriešené aj dialógy. A určite je to aj román o Argentíne počas vojenskej vlády na prelome 70. a 80. rokoch 20. storočia. Bezpochyby ale zaujme a ocení ju každý, kto má rád nevšedné príbehy.

Torkil Damhaug – ZharDomingo Villar – Plaz utonulychDominik Dan - Bestia

Torkil Damhaug – Žhář

Žhář je veľmi dobrý thriller so správnou dávkou napätia. V rámci edície Nord krimi ho vydáva vydavateľstvo Jota a napísal ho Nór. Torkil Damhaug patrí k mojim obľúbeným severským detektívom a jeho krimi romány sa čítajú veľmi dobre. Autor pôsobil aj ako psychoterapeut a psychiater, čo sa odráža i v jeho knihách. Za pozornosť stojí aj ďalší román Slepá skvrna.

Domingo Villar – Pláž utonulých

Neviem presne, ktorá časť sa mi v knihe páčila najviac. Zápletka? Prostredie? Hlavný hrdina? Román Pláž utonulých ma veľmi milo prekvapil a prekonal moje očakávania. Naviac vďaka autorovmu vernému vykresleniu som sa opäť na chvíľu ocitla pri mori, počúvala škrekot čajok a pocítila výkyvy počasia typického pre pobrežia severozápadného Španielska. Knihu odporúčam každému priaznivcovi pútavých detektívok.

Dominik Dán – Beštia

Najlepší slovenský spisovateľ detektívok. Možno i jediný, aspoň si na iné meno nespomínam (vlastne na Jozefa Kariku nesmiem zabudnúť). Dominika Dána sa nebojím kvalitou prirovnať k najlepším severanom a v niektorých románoch sa im hravo vyrovná. Prečítala som od neho šesť kníh a Beštia bola zatiaľ najlepšia. Rozhodne mám v pláne objaviť aj ďalšie prípady Richarda Krauza a policajného oddelenia v Našom meste.

Dobrá správa pre českých čitateľov – prekladá sa do češtiny! A to v tom najlepšom možnom poradí, nie tak ako knihy vychádzali u nás, ale chronologicky od začiatku, ako sa odohráva dej. Budete tak mať skvelú príležitosť spoznať hlavného vyšetrovateľa i ďalšie postavy a sledovať nie len ich osobné životy, ale i vývoj na Slovensku.

. . .

Bonus na koniec. Ak chcete obdarovať niekoho, kto má skutočne rád severské detektívky a thrilleri, nezabudnite na môj PREHĽAD všetkých kníh, ktoré vyšli v českom a slovenskom jazyku.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Ľuboš 11.12.2014 at 17:38

  ani jednu som zatiaľ nečítal ale, Temný ako moja duša a Pláž utonulých ma naozaj veľmi lákajú – i keď už na Vianoce nebudú (zoznam som už dal ježiškovi 😀 ale niekedy si ich určite kúpim 🙂

  • Reply Orvokki 11.12.2014 at 17:56

   To musíš napraviť a najlepšie prečítať všetky. Vybrala som naozaj iba tie najlepšie knihy 🙂 Ja som tiež už zoznam dala, akurát čerpať z neho môžu ešte pekných pár rokov 😀

   • Reply Ľuboš 12.12.2014 at 17:46

    to aby som si zaobstaral ďalšie páry očí aby som to stihol čítať 😀 ale aj toho Dána by som bral – čítal som zatiaľ len Kožené srdce, bolo to naozaj výborné , prvý krát som knihu prečítal za jeden večer 🙂

    • Reply Orvokki 12.12.2014 at 19:27

     Kožené srdce som pre zmenu nečítala ja. Ale od Dána si chcem určite prečítať všetky jeho knihy.
     Ja by som na čítanie ani tak nepotrebovala ďalší pár očí ako skôr viac času. Resp. nejaký pasívny príjem, aby som nemusela chodiť do práce, ale namiesto toho sa venovať knihám. To by bola nádhera 😀

     • Ľuboš 13.12.2014 at 10:43

      Tiež si chcem ešte niečo od Dána, naozaj skvele píše 🙂
      …a ešte niekoho zohnaťa aby chodil za teba na WC, spal , jedol atď…. 😀 ale aj ja by som to bral 😀

     • Orvokki 13.12.2014 at 18:26

      Tak to by ma knihy asi veľmi rýchlo omrzeli, keby mám niekoho ešte aj na základné veci 😀 . A jedlo mám náhodou rada, to by mi asi vadilo, keby sa niekto dobre naje namiesto mňa. Mne by stačilo len viac voľného času (alebo cestovania, vtedy prečítam veľa).

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.