Knihy s romantickým prvkom zaujmú najmä ženy, ale do výberu som sa snažila zaradiť aj knihy, ktoré majú šancu zaujať širšie spektrum čitateliek. Esej o tragédií je skôr pre mladých a naopak Čtvrtky v parku si s chuťou prečítajú i babičky. Buzíčci sú český román, trochu kontroverzný a spolu s islandským románom Výhonek osmilisté růže má šancu zaujať nie len čitateľky, ale i čitateľov. Francúzsky komix a erotická séria je už iba stávkou na istotu pre každú fanynku tohto žánru.
Hneď na úvod som vybrala nie úplne romantickú knihu, ale téma lásky a vzťahov je tu stále prítomná. Akurát ide o lásku medzi mužmi alebo medzi ženami. Občas trochu intímne, občas trochu šokujúce a mrazivo skutočné. Nezľaknite sa toho názvu, vyzývavej obálky ani homosexuálnej témy. Buzíčci sú úprimné, otvorené, smutné i veselé, ale hlavne realistické a pre niekoho možno i kontroverzné čítanie. Za mňa obrovské prekvapenie a zaslúžene hodnotím vysoko pozitívne. Naviac je kniha svižne a pútavo napísaná, takže sa k nej s radosťou budete vraciať (i keď oveľa pravdepodobnejšie je, že ju prečítate za jeden večer).
Elizabeth Labanová – Esej o tragédii
Esej o tragédii je kniha z kategórie pre mládež, ale young adult ak chcete, a písaná najmä pre mladých. Je o stredoškolákoch a ich životoch. Je jednoduchá, no pritom silná a pôsobivá, a pravdepodobne sa i po jej dočítaní občas zastavíte a pripomeniete si ju. Je skrátka krásna, ak sa viete vžiť do role stredoškoláka, ktorého trápia iné veci, ako dospelých. A užijete si ju bez ohľadu na vek. Môžete ju prečítať ako obyčajný príbeh o mladých ľuďoch, alebo ju môžete číta pozornejšie a zamyslieť sa nad všetkými položenými i nevypovedanými otázkami. Láska medzi dvoma mladými ľuďmi tu smeruje k tragédií, i k novým začiatkom.
Audur Ava Ólafsdóttir – Výhonek osmilisté růže
Na knihe sa mi páčilo veľa vecí. Samotný príbeh o ceste, ružiach, hľadaní, rodine, láske i samote. Slová, ktoré autorka zvolila. Nádherné opisy okolia i života. Vzťah medzi hlavným hrdinom a jeho bratom, otcom, matkou jeho dcéry Annou i s vlastnou dcérkou Flórou Sól. Ponaučenia, ktoré som nachádzala. Aj napriek vážnosti danej témy je všade prítomný citlivý humor.
Amanda Quick – Podivné zásnuby
Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na tie, ktoré najradšej čítajú historické romantické romány. Ja som nedávno prečítala Podivné zásnuby od u nás pomerne obľúbenej autorky a bola som milo prekvapená. Do čítania som sa nemusela nijako prehovárať, naviac prostredie a doba, v ktorej sa dej odohráva, dodali knihe na príťažlivosti.
Kateřina Dubská – Člověk Gabriel
Kniha bola jedným slovom úžasná. Zanechala vo mne príjemný pocit a v mojej knižnici dostáva čestné miesto. Autorka má môj obdiv za nádherné vykreslenie života Róma, akého by som chcela za suseda. Nenašla som na nej jedinú chybičku, vedeľa som že sa mi bude páčiť, tešila som sa na jej čítanie a zaraďujem ju k najlepším titulom, aké sa ku mne dostali. Som za to moc rada a nebojím sa ju odporúčať. Každému.
Hilary Boydová napísala milý a romantický príbeh. Neurobila z neho priamočiary happy-end, kde od začiatku tušíte, ako dopadne. No, možno to tušiť budete, ale nič nie je na prvý pohľad tak jednoduché ako to vyzerá. Hilary dej trošku zkomplikovala, ako to už v živote býva. Pre niekoho možno prehnane, no myslím, že samotnému príbehu to nijako neublížilo.
I. Desjardins & M. Foutrier – Nezadaná
Nezadaná je komix. A vlastne vôbec nie je o vzťahu, pretože ako názov napovedá, hlavná hrdinka je nezadná. Ale romantika tomu nechýba a jediná nevýhoda je malý počet strán.
Jennifer Probstová – Manželská smlouva
A aby nechýbalo i niečo z erotickej literatúry, dávam do pozornosti pomerne vydarenú sériu Manželství s miliardářem. Manželská smlouva je prvý diel, zároveň jediný, ktorý som zatiaľ prečítala, ale v podobnom duchu sa vraj nesú aj ďalšie. Nadväzujú na seba iba veľmi voľne a patria k tomu lepšiemu, čo súčasná ženská erotická literatúra ponúka.
2 komentáre
Máš tam krásné výběry, ale třeba Buzíčci se mi nelíbí, přišlo mi to už moc. Ale třeba naprosto souhlasím s Esejí, Nezadanou, Podivnými zásnuby… Vybrala jsi opravdu moc hezky, já bych třeba ještě vybrala Pekáč buchet 🙂
Ďakujem. Ja som práve bola s Buzíčkov nadšená a prekvapená, že to napísal český spisovateľ. Ale súhlasím, nesadne to každému. Pekáč buchet som nečítala, neviem či sa do neho mám vôbec púšťať, ohlasy som čítala všelijaké. Ale pozerám, že je to pomerne krátke, tak to by snáď mohla skúsiť 🙂