O knihách

Knihy, pri ktorých sa zasmejete | vianočné tipy

10.12.2014

Knihy s inteligentným humorom neurazia nikoho. Je to vďačný darček, ak si nieste istý, čo dotyčný/á číta. U mňa vedú najmä krátke romány Arta Paasilinnu, ale v poslednej dobe si čitateľov získali aj hlavný hrdinovia, ktorý už majú čo to odžité. Ove, Helena alebo storočný starček rozosmejú každého a dobrý humor nájdete aj u českého spisovateľa Evžena Bočeka.

humorne-knihy

Evžen Boček – Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu

Evžen Boček napísal jednoduchý, no premyslený príbeh zasadený do atraktívneho prostredia. Oslovila ma forma, akou autor obe knihy napísal. Nenáročné, stručné, trefné. Sympatické postavy a dej vyrozprávaný z pohľadu sotva dvadsaťročnej Marie, ktorá sa má podľa legendy už čoskoro pridať k dvom strašidlám rovnakého mena, aké sama dostala. Okrem veselých príhod sa čitateľ dozvie i niečo málo o fungovaní takéhoto zámku.

C. D. Payne – Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla

C. D. Payne je u nás známy sériou Mládi v hajzlu, ale keďže tú si nechávam ako „to najlepšie na koniec“, odporúčam vám fantastickú Helenu. Kniha, ktorú prečítate za deň a budete sa smiať od ucha k uchu.

Fredrik Backman – Muž jménem Ove

Muž jménem Ove je vtipná i tragická kniha zároveň. Okrem Oveho si zamilujete i formu, akou je kniha napísaná. Číta sa takmer sama, vtipné situácie sa neopakujú, a najmä príbeh je veľmi reálny, aj keď sú niektoré situácie vyhrotené. Fredrik Backman všetko opísal tak skutočne, že čitateľ sa ocitne priamo vo Švédsku na ulici, ktorej vládne zatrpknutý Ove. Záver svojou povahou síce trochu zmení tempo deja, stále nestráca na kvalite. Práve naopak, lepší koniec si kniha nemohla priať. A nejeden čitateľ sa bude nie len smiať, ale i plakať.

Jonas Jonasson – Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je úžasná kniha. Fakt. Už na prvej strane vám bude jasné, že sa veľa nasmejete. Humor vyplýva často až z absurdných situácií, do ktorých sa storočný Alan Karlsson dostáva. I jeho neuveriteľný život, kedy precestoval celý svet, spoznal mnoho významných osobností a zasiahol do dejín sveta je napísaný až prekvapivo dobre.

Mucie Gromusová – Malá velká domů

Jediná nevýhoda tejto útlej poviedkovej knihy českej autorky je, že je dostupná iba v elektronickej podobe. Ale tým sa nenechajte odradiť a ak máte v okolí fanúšika čítania na Kindle alebo tabletoch, Malá velká domů bude príjemným a zábavným prekvapením. Naviac podporíte youngbooks, aby aj u nás mali talentovaní autori možnosť vydávať svoje diela.

Arto Paasilinna

Na záver jedna špecialita. Arto Paasilinna je pravdepodobne najlepší fínsky humorný spisovateľ. Napísal desiatky kníh a nakladateľstvo Hejkal ich do češtiny už desať preložilo. Síce posledné dve nepatrili u mňa práve k tým najlepším, ale i tak vybrať len jednu obľúbenú by bolo náročné. Naviac knižky sú to celkom útle, takže balíčkom viacerých určite nič nepokazíte. Najlepšie sú Krátká paměť pana rady, Chlupatý sluha pana faráře, Les oběšených lišek, Stará dáma vaří jed, Vlčí léto laponského mlynáře a Autobus sebevrahů.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Ľubica 12.12.2014 at 18:34

    a tu ma asi najviac zaujala kniha muž jmenem Ove, čítala som aj recenziu a znie to naozaj zaujímavo..díky za tipy:)

    • Reply Orvokki 12.12.2014 at 19:29

      Nemáš zač, Ove je celkom nevšedný, ale koniec koncov, to aj ostatní hrdinovia, ktorých som zaradila do výberu. Obzvlášť Arto Paasilinna má vo svojich knihácg zvláštne postavičky 🙂

    Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.