O knihách

Knihy pre teenagerov | vianočné tipy

12.12.2014

knihy-pre-teenagerov

John Green – Kam zmizla Aljaška

Aljaška. Krásna, veselá, múdra, bláznivá, nevyspytateľná, sebecká. Dej sa odohráva na strednej a trvá rok, je to úprimné, vtipné, smutné, poučné, uveriteľné a skvelo napísané. A možno vy sami pri čítaní zistíte: “Ako sa dostanem z tohto labyrintu?”, a po dočítaní si poviete: “Idem hľadať to Veľké Azda”. Každopádne si ju prečítajte. Opäť ďalšia skvelá kniha ku ktorej sa budem myšlienkami vracať ešte dlho.

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

Charlieho mále tajomstvá sú každodené udalosti s ktorými sa on, jeho kamaráti aj rodina stretávajú. Je to príbeh bežný a môže stretnúť aj vás, ale zároveň neobyčajný. Tragický, veselý i dramatický. V niektorých situáciach sa uvidíte, mnohé budete chcieť prežiť s ním, ale niektoré radšej nie. Nebudete chcieť aby kniha skončila, budete chcieť aby pokračovala. A snáď sa i budete cítiť nekonečne.

Holly Goldberg Sloan – Šťastná sedmička

Príbeh je najmä o sile priateľstva a schopnosti vybočiť zo zabehnutých koľají a spraviť krok inam. Do neznáma no s vidinou niečoho lepšieho. Je o dobrých skutkoch a obetavosti. Autorka knihu napísala sviežim štýlom, a pravdepodobne sa prichytíte, že ju otvoríte, začítate sa do prvých strán a zrazu si uvedomíte, že už ste takmer na konci.

Emmi Itäranta – Strážkyně pramene

Strážkyne pramene je román s prvkami sci-fi i dystopie. Nie je to napínavý akčný príbeh, autorka vsadila viac na atmosféru, ktorá je neuveriteľná. Skromná a komorná, no svojim spôsobom veľká. Hoci je dej obmedzený viac menej iba na dedinu a problémy prevažne dedinčanov, i na tak malom priestore z neho dýcha ohromná sila. A vodu budete cítiť naozaj na každej strane. Na prvotinu ide o skutočne kvalitné čítanie, autorka naviac používa slová a spojenia, ktoré je radosť čítať.

Ruta Sepetysová – Medzi odtieňmi sivej

Sú knihy, témy, ktoré sa nečítajú ľahko. Ruta Sepetysová sa pustila do náročnej a nepríjemnej témy, ale popretkávala ju odvahou a láskou. Aj napriek utrpeniu, ktoré prežili tisíce ľudí, ide o krásny a pútavo napísaný príbeh. Kniha na jednej strane zamrazí desivým prostredím a činmi, na druhej strane z nej vyžaruje dobrota, ochota, odvaha a nezlomná vôľa rodiny hlavnej hrdinky i ďalších nespravodlivo odsúdených. Vyvolá vo vás mnohé pocity, najčastejšie asi pocit bezprávia a hnev na vtedajší režim. Postavy v knihe nie sú skutočné (okrem doktora Lazara Solomonovicha Samodurova), ale boli inšpirované skutočnými osudmi a postavami.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Ľubica 12.12.2014 at 18:22

  fajn výber, charlieho malé tajomstvá som čítala, v originály, perks of being wallflower, najskôr videla, potom aj čítala, skvelý film aj kniha a k tomu ten soundtrack..neustále sa k tomu vraciam, čítam, pozerám, či počúvam:)..niekde som tuším čítala, že chbosky píše niečo nové..som zvedavá
  od Johna Greena som čítala zas Hviezdy nám nepriali, pekný aj keď smutný príbeh, na mňa trošku moc také sladké, ale tak je to určene hlavne pre teenagerov..tato Aljaška je tiež vraj dobra, ale najnovšia Papierové mestá ma podľa obsahu moc neláka

  • Reply Orvokki 12.12.2014 at 19:37

   Charlieho malé tajomstvá je moja srdcová záležitosť, občas pozerávam iba trailer a ten soundtrack… no proste nádhera (a láska na prvé čítanie/videnie/počutie). A hral tam Ezra Miller, a on ma tak brutálny pohľad, ako málokto :D. Ale o možnej novinke od Chboského som nepočula, no každopádne až to vyjde, budem medzi prvými, čo si ju budú kupovať.
   Mne prišla Aljaška najlepšia. TFIOS o niečo slabšie, ale nebolo to zlé, ani film. No Papierové mestá ma sklamali, tam ma bavila snáď iba prvá časť a potom to už bolo také nijaké. Ale na budúci rok vydávanú novinku Navždy tvoja Katherine som zvedavá 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.