O knihách populárne náučné

Knihy pre nastávajúce maminy

17.10.2016

Rodina už to vie, v práci som sa pre ranné nevoľnosti prezradila sama, na Facebooku sme sa pochválili a na Instagrame nejaký ten obrázok už tiež pribudol. Myslím, že nadišiel čas aj na blogu a goodreads priznať, čo som čítala, keď som nečítala beletriu. Totiž, knižky o tehotenstve.

Niekedy v apríli očakávame s manželom plánovaný prírastok a keďže som knihomoľka ako sa patrí, prvú knihu o tehotenstve som mala kúpenú skôr, ako tehotenský test. A prečítala som ju dokonca skôr ako ten test vyšiel pozitívne.

Samozrejme, preskúmala som aj zákutia internetových diskusií, ale veľmi rýchlo som to vzdala. Nebavilo ma, že nastávajúce mamičky určitých fór nie sú schopné napísať ani jednu vetu bez chyby (česť výnimkám), používajú divné slová (tak napríklad sexu hovoria tuleníčko, no príde vám to normálne?) a na jednej strane riešia, aký je najlepší eko-bio-hyperalergénný prípravok na pokožku, no na strane druhej sa chvália tým, že odkedy sú tehotné, tak nepoužívajú v aute bezpečnostné pásy, pretože vraj nemusia (čo nie je úplne pravda a naviac existujú aj pásy pre tehotné). No skrátka zhrozená z úrovne som tieto stránky opustila a radšej čítam knihy.

knihy-o-tehotenstve-web

Možno tento zoznam raz poslúži aj ďalšej tehotnej, ak bude stáť pred regálmi s tehotenskou literatúrou a zmätená hľadať, čím by začala. V najbližších dňoch tak pribudnú články na nasledujúce knihy a na záver aj aplikácie, ktoré som si obľúbila.

  • David Dolore – Paleo Pregnancy: The Paleo Guide For Pregnancy
 • Aplikácie

Zatiaľ táto prvá časť, no ešte mám takmer pol roka čas, takže určite pribudnú ďalšie knihy.

Čo budem čítať ďalej?

Nepovažujem tehotenstvo za chorobu. Nemyslím si, že s narodením dieťaťa končí všetka zábava a život, koniec koncov, ideme do toho dobrovoľne. Milujem svoju prácu a odmietam byť tri roky na materskej (ale zas mám možnosť skráteného úväzku a obaja s manželom môžeme mať home-office, čo je obrovská výhoda). Baví nás cestovať a nevidím jediný dôvod, prečo by to nešlo aj s malým dieťaťom.

Naviac verím, že výchova v rannom detstve je nesmierne dôležitá a že školstvo u nás je mizerné. Preto bude mojou literatúrou po pôrode (okrem beletrie samozrejme) literatúra zameraná na Montessori výchovu, výchovu nevýchovou, knižky od Peoplecomm, zaujalo ma kontaktné rodičovstvo a všetky blogy rodičov, ktorí zobrali svoje malé deti a cestujú s nimi po celom svete. Neschvaľujem úplne slobodnú výchovu, dieťaťu treba vštiepiť základné hodnoty, povedať mu Nie! a naučiť ho správať sa v spoločnosti. Ale ide to aj inak.

To je moja inšpirácia a spôsob, akým chcem toho drobčeka viesť. Ukázať mu, aký je svet veľký a nádherný, že má právo na svoj názor, ktorý sa chcem naučiť rešpektovať, aj keď to bude náročné, že nemusí ísť s davom, ale je jedinečná osobnosť, že môže objavovať sám, no kedykoľvek sa na mňa a manžela obrátiť a my mu s láskou pomôžeme. Ukázať krásu knižného sveta, vzdelania a cestovania, čo sú podľa mňa tri piliere, ktoré robia ľudí ľuďmi a svet krajší a tolerantnejší.

Ak máte tipy na také knihy, alebo akékoľvek ďalšie, ktoré by si nastávajúca matka mala prečítať, budem sa na ne tešiť v komentároch.

You Might Also Like

13 komentárov

 • Reply Daffodila 17.10.2016 at 18:19

  V prvé řadě Ti chci pogratulovat k mimču – mám nějaké podezření, že se s dětmi kolem mě roztrhl pytel. 😀 Jinak pokud Ti mohu doporučit knihu, pak by se Ti mohla líbit Výchova bez poražených od Thomase Gordona. 🙂 A stránka Krkavčí matky, ta má, dle mého názoru, skvělý přístup k výchově dětí 🙂

  • Reply Orvokki 18.10.2016 at 11:11

   S babyboomom máš pravdu, aj ja v svojom okolí viem o cca deviatich-desiatich tehotných, ďalšie porodili len nedávno a verím, že o pár známych ešte ani neviem alebo ich to postretne čoskoro 🙂
   Za tip ďakujem, knihu nepoznám, ale podľa anotácie vyzerá sľubne. Krkavčí matku sledujem a je boží, veľmi ju obdivujem, nie len výchovu ale aj jej nekonečný optimizmus a ako sa dokáže so všetkým popasovať.

   • Reply Daffodila 18.10.2016 at 15:50

    JJ, ona je naprosto skvělá. A za optimismus ji také obdivuji, já ho kolikrát nejsem schopná a to si myslím, že ji teda potkala velmi neblahá věc. 🙁

    Každopádně Výchova bez poražených je vážně skvělá – nejen v komunikaci s dětmi, myslím, že celkově pro komunikaci mezi lidmi (proto jsem ji četla já). Přivedla mě k ní Respektovat a být respektován, která z ní vychází, ale je víc jako učebnice. Výchova je psaná čtivěji a dozvíš se tam v podstatě to samé.

    Jinak Ti musím říct, že ten polštář je božíííí! Je z IKEY, nebo se pletu? 🙂

    • Reply Orvokki 18.10.2016 at 15:53

     JJ, polštář je naozaj z IKEA, prvá vec čo sme pre bábätko mali kúpenú. 😀 On sa totiž asi prestáva vyrábať, mali ho v dopredaji, 150 alebo 200 Kč stál, tak sme ho hneď zobrali, do postieľky bude perfektný 😀

  • Reply Orvokki 18.10.2016 at 11:09

   Ahoj, ďakujem za odkaz, Ahoj tati som čítala a mám na to podobný názor ako ty, ale ostatné knihy nepoznám, takže pri návšteve knižnice na ne pozriem.
   Ešte raz ďakujem 🙂

 • Reply Monika 19.10.2016 at 13:51

  Srdecne gratulujem 🙂
  Za mna by som odporúčala k porodu „Znovuzrozeny porod“ (vyd. Argo) od francuzskeho gynekologa Michela Odenta – je to iný, prirodzenejší pristup k porodom, ako sme my zvyknuti v nasej spoločnosti. Uprimne, ja som sa po precitani tej knihy zacala naozaj tešiť na pôrod a dala mi pocit, ze to zvládnem 🙂
  K dojceniu, si myslim, ze by mala byt povinnym citanim kniha „Praktický návod na dojčenie“ od Andrey Polokovej (vyd. Slovart)
  A spominala si, ze si naklonena kontaktnemu rodicovstvu, tak priekopnikom je americky pediater William Sears s manzelkou (ona je tusim zdravotna sestra), napisali uplne zakladnu knihu „Kontaktní rodičovství“ (vyd. Argo – myslim, ze tu skor zozenies v Česku, mne sa slovenske vydanie nepaci, graficky to nie je podla mojho gusta, tazsie sa mi to citalo. V SK vyslo pod nazvom Vztahova vychova).
  Prajem ti krasne tehotenstvo a aj porod 🙂

  • Reply Orvokki 19.10.2016 at 15:33

   Monika, moc ďakujem za tipy. Najmä Znovuzrozeny porod, pretože téma prirodzeného prístupu mi je blízka a rada by som sa k tomu priblížila asapoň natoľko, koľko mi zdravotný stav a podmienky v pôrodnici dovolia (na domáci pôrod nie som, ale verím, že aj v nemocnici to ide lepšie).
   Praktický návod na dojčenie ocením určite o pár mesiacov, zatiaľ si značím do wishlistu.
   Kontaktní rodičovství mám už vyhliadnuté, dokonca tebou odporúčenejšie české vydanie z Arga. Včera som bola v knižnici, len už sa nedalo registrovať, no túto knihu si nakoniec asi kúpim.
   Ešte raz ďakujem, tehotenstvo zatiaľ prebieha super (druhý trimester je vlastne dosť fajn) a na pôrod sa celkom teším 😀

 • Reply StandyB 20.10.2016 at 10:41

  gratulujem 🙂

 • Reply pravá knihomolka 20.10.2016 at 22:25

  Ahoj Barborka, v prvom rade by som ti chcela veľmi pogratulovať k tejto životnej udalosti. 🙂 želám ti, aby všetko prebiehalo bez problémov a v poriadku, aby sa vám s manželom narodilo krásne zdravé knihomolské bábätko, a aby vám vyšli všetky plány do budúcna. Žiadne tipy na knihy ale nemám, svoje tehotenstvá, pôrody aj materstvo som zatiaľ zvládla iba za pomoci dvoch kníh – jednej o tehotenstve a pôrode, ktorú som mala požičanú od švagrinej, a už si jej názov nepamätám, a potom Dítě a já od Penelope Leach – taká sympatická a praktická kniha. Inak je jedno dieťa absolútne bezproblémové a druhé zasa natoľko špecifické, že som vlastne ani žiadnu inú príručku nepotrebovala. 🙂 Ešte raz želám, nech vám všetko dopadne čo najlepšie 🙂

  • Reply Orvokki 21.10.2016 at 10:37

   Ahoj Katka. Ďakujem za milý komentár a gratuláciu. Zatiaľ ide všetko v najlepšom poriadku, tak verím, že to tak ostane až do konca. Musím povedať, že aj vďaka tým knihám som veľmi kľudná, odpočívam a celé si to užívam. Mám predstavu, čo ma čaká a hoci samozrejme všetko sa môže zvrtnúť a byť nakoniec úplne inak, v tejto chvíli mi to dodáva pokoj, aký zrejme potrebujem. A ako som už hovorila aj známym, druhý trimester je vlastne celkom fajn, oproti prvému rozhodne, naviac bábätko rastie a ja s ním, tak je to také viac skutočné. Tak som zvedavá, aké to nakoniec bude, keď bude na svete. Ale ohromne sa na to tešíme. 🙂

 • Reply Zápisky z prvého trimestra | Orvokki's blog 12.11.2016 at 09:29

  […] kontroly a vyšetrenia absolvované, fotky z ultrazvuku rozposlané rodine, knižky prečítané (klik!), najkritickejší prvý trimester za mnou. Je to na dobrej ceste, budeme mať […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.