Adamkova knižnica O knihách

Príbehové knihy pre dvojročné deti

7.8.2019

Čoraz ťažšie sa mi robia články s výberom Adamkových obľúbených kníh, pretože už si ich obľúbil tak veľa. Preto som sa rozhodla článok rozdeliť a dnes budem písať iba o knižkách s príbehom. Tie prišli niekedy dva mesiace pred jeho druhými narodeninami. Začal to Stratený šál. Dokonalá kniha, jednoduchá, výrazná, krátka. Bola doba, kedy sme ju čítali stále dookola. Rekord bol myslím jedenásťkrát po sebe a s manželom sme po čase začali dúfať, že ju Adamko prinesie na čítanie tomu druhému. Ale tešilo nás to samozrejme veľmi, že už vydrží celý príbeh, že reaguje, pamätá si a našiel si tú svoju.

Odvtedy takých knižiek prišlo viac. Oveľa viac. Čítame aj pred spaním, tým obedným aj tým večerným, čítame ráno, čítame cez deň. Skrátka čítame vždy, keď Adam chce čítať a knihy berieme aj na výlety a do zahraničia. Keď sa chystá do postieľky, vždy mu poviem, aby si nachystal knižky na čítanie. Neraz mi ich priniesol aj viac ako desať a áno, všetky som musela prečítať. Ale s radosťou, aj keď som bola unavená, pretože tuším nám doma rastie veľký čitateľ a keď vidím, že má o knihy záujem, budem to maximálne podporovať.

Tak vám dnes ukážem knižky, ktoré ho bavia najviac. Ktoré majú veľké ilustrácie a málo textu. Knižky, ktoré sú vhodné pre čitateľov od približne 18-24 mesiacov. Skrátka knižky pre batoľa.

Spomínala som Stratený šál, tak ešte ostanem pri rovnakom vydavateľstve. Ich novinkou je Veľký výlet, ktorý je podobný. Podobné jednoduché, no výrazné ilustrácie a krátky príbeh. Ku knižke je aj plagát, ktorý si deti môžu dotvoriť, no ten som zatiaľ odložila. Kniha získala úspech okamžite, ale mňa to u Egrešu vôbec neprekvapuje. Veľký výlet je o troch kamarátoch, ktorí sa vyberú na výlet, kempujú pri vode a pri člnkovaní objavia mapu vo fľaši. Tá ich dovedie na maják, kde spoznajú strážcu majáka, ježka Martina. Nakoniec neobjavili poklad, ale niečo cennejšie, nového kamaráta. Takže posolstvo je krásne.

Extrémne obľúbený je Môj kocúr Tamtam. S tou knihou sa dá čarovať, učiť farby, jedlá, robiť mostík alebo gulôčku, skrátka také aktív ne čítanie, to Adam miluje a skvelo rozvíja slovnú zásobu. Ilustrácie sú dokonalé, text sa dá čítať rôznymi spôsobmi, táto kniha patrí u mňa k TOP detským knižkám.

Dnes už klasikou je Nenásytná húsenička od Erica Carle. Ja som sa s jeho tvorbou spoznala pred rokom v USA, kde som Adamkovi kúpila The Artist who Painted a Blue Horse. Doma som zistila, že niektoré jeho knižky vyšli aj v slovenčine, takže okrem húseničky máme i Od hlavy po päty a vyšlo aj Medveď, ukáž na čo kukáš? Ale s príbehom je práve húsenička. Deti sa v nej učia farby, dni v týždni, počítať i vývoj motýla. Adama to baví, ja ju poznám už naspamäť a knižku berieme aj na cesty, pretože je malá a dá sa čítať rôzne, dá sa s ňou pracovať, takže to nie je iba prečítame a šupi lupi ideme na ďalšiu.

Montessori nie je u nás neznámy pojem, touto pedagogikou sa veľmi inšpirujem a doma aplikujem všetko, čo nám je príjemné, ide to a dáva nám to zmysel. Keď som ale kupovala Moje malé príbehy Montessori, úplne som si nebola istá, čo od nich očakávať. Dnes už viem, že to bola skvelá kúpa a skvelé je aj to, že vyšli v češtine i v slovenčine. Majú úplne jednoduché minimalistické ilustrácie a poučný realistický príbeh dvoch sestričiek. Adam si najviac obľúbil Svačinku (v slovenčine Olovrant). Na konci každého príbehu je aj aktivita pre deti, ktoré zvládnu samé alebo len s malou pomocou rodiča. Skrátka Montessori.

Veľmi si cením, že sa mi podarilo kúpiť obe knižky od Astrid Desbordes. Co mi řekl táta aj Mám tě ráda. A úplne najkrajšie je, keď ju Adamkovi prečítam a on mi na konci dá pusu. Tatinkovská knižka je odvahe a tatinkovskom povzbudení, maminkovská je o bezpodmienečnej láske. Že majú nádherné ilustrácie asi netreba dodávať. Naviac hlavný hrdina sa volá Adamko a v knižke Mám tě ráda je neraz nakreslený gauč takmer rovnakej farby a tvaru, ako máme my, čo nášho Adamka vždy zaujme.

Nie je tajomstvom, že sme veľký fanúšikovia Petra Horáčka a tuším neexistuje výber, kde by sa jeho knižka neobjavila. Baví nás jeho štýl, jednoduchosť a hravosť. Má knižky z rôzneho žánru, na počítanie i originálne leporelá. Na čítanie pre dvojročákov sa hodí Nenažraná koza, Dlouhá cesta a Marta a Jonatán. Jediná nevýhoda je, že v slovenčine nájdete len tú poslednú. A Dlouhá cesta je už vypredaná. Tieto knižky budem strážiť a raz ich zdedia Adamkove deti. Verím totiž v ich nadčasovosť.

Keďže žijeme v Brne a Adamko tu navštevuje aj školičku, s českým jazykom príde do styku. A tak sa nebránim ani českým knižkám, hoci mu ich zatiaľ automaticky čítam po slovensky. Farebné celostránkové ilustrácie a pomenej textu spĺňajú Holčička a déšť a Myšák jménem Julian. Tá prvá vyšla pri príležitosti 70. výročia nakladateľstva Albatros a Adamko má najradšej kvapkanie do dlane a kaluže, kedy vyskočí na posteli. Deťom ukazuje, že dášť je dobrý, je iba mokrý. I keď myslím, že zrovna deti v tom majú jasno a skôr dospelým to treba pripomenúť. Na tej druhej ma baví záver, kedy sa lišiak a myšiak síce skamarátili, ale nie je to nerozlučné priateľstvo, ale naopak kamarátstvo, kedy si spolu zašli občas na kus reči, no stále mali svoju slobodu. Presne tak, ako im to vyhovovalo na začiatku príbehu.

Affiliate odkazy na jednotlivé knihy, ktoré môžete kúpiť v Martinuse

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Knihy o farbách pre batoľa – Orvokki's blog 20.8.2019 at 17:47

  […] kto s farbami ešte len začína je to celkom náročná úloha. Už som to spomínala v článku Príbehové knihy pre dvojročné deti, že s Tamtamom sa dá čarovať. Učiť farby, jedlá, robiť mostík alebo gulôčku, proste […]

 • Reply Interaktívne knihy pre batoľa – Orvokki's blog 13.9.2019 at 10:47

  […] článkoch Knihy o farbách pre batoľa a Príbehové knihy pre dvojročné deti zakončujem výber Adamových najobľúbenejích kníh tohto obdobia (od približne dvoch rokov), […]

 • Reply Knižné tipy pre vek 3+ – Orvokki's blog 11.8.2020 at 08:41

  […] už je to rok, čo som naposledy pridávala knižné tipy na Adamov vek. To boli články Príbehové knihy pre dvojročné deti, Knihy o farbách pre batoľa a Interaktívne knihy pre batoľa. Adam už má tri roky a štyri […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.