Adamkova knižnica O knihách

Knihy o farbách pre batoľa

20.8.2019

Adam má farebné obdobie. Zaujímajú ho farby, učí sa ich, keď ideme popri autách, nehovorí „auto“, ale akú má farbu. Vždy keď má o niečo záujem, snažím sa ho v tom podporiť viac, takže pri čítaní sa občas pýtam na farby predmetov alebo vyberám knižky, kde sa priam žiada ukazovať rôzne farby v základnej škále. Zatiaľ nemusí poznať sto odtieňov modrej a červenej.

V tomto článku vyberám naše najobľúbenejšie knihy, kde sa farby dobre učia a precvičujú. Sú to knižky vhodné pre deti od dvoch rokov (mnohé i skôr), niektoré s príbehom, niektoré len obrázkové. Farby sú tam decentné, ilustrácie akurát, proste to nekričí všetkými farbami a dieťaťu sa dobre spoznávajú. U príbehových knižiek sa k farmám dostaneme napríklad len na jednej strane. Do deja farby vstupujú, vtedy preruším čítanie, Adamko pomenúva, ja sa ho pýtam, hľadá rovnaké. A potom pokračujeme v čítaní. Keďže tieto knižky čítame prakticky denne, nejdeme rovnaký scenár každé čítanie.

The Artist who Painted a Blue Horse je knižka, ktorú som Adamkovi kúpila v múzeu v San José pred viac ako rokom. Myslím, že to bolo jeho prvé zoznámenie s rôznymi farbami. Umelec kreslí známe zvieratá ale v netradičných farbách. Fialová líška, oranžový slon, čierny polárny medveď… Celé to zakončí skonštatovaním, že je dobrý umelec. Práve v tomto mi príde knižka geniálna, pretože Eric Carle je bezpochyby dobrý umelec. A deťom ukáže, že záleží na ich fantázií, dobrý obrázok nie je iba ten, kde sú farby tak, ako sme zvyknutí z reálneho sveta. Keď raz bude Adam kresliť červeného psa alebo žltú ovečku, budem naňho hrdá a nebudem ho opravovať, aby dal psovi hnedú farbu a ovcu bielu.

Môj kocúr Tamtam je jedna z najlepších kníh, akú som pre predškolákov videla. Na farby sú tam skvelé dve strany. Hneď na začiatku farebné stopy a neskôr farebné lopty, s ktorými sa Tamtam hrá. Niektoré farby sa opakujú, takže skvelá príležitosť sa Adamka pýtať, či je tam ešte jedna taká istá. Pre niekoho, kto s farbami ešte len začína je to celkom náročná úloha. Už som to spomínala v článku Príbehové knihy pre dvojročné deti, že s Tamtamom sa dá čarovať. Učiť farby, jedlá, robiť mostík alebo gulôčku, proste aktívne čítanie s rozvojom slovnej zásoby, kde sa dá text čítať rôznymi spôsobmi.

Nenažraná koza je jednoduchý príbeh od Petra Horáčka o koze, ktorá si povedala, že už ju nebaví sa pásť a tak začala zjedla psie žrádlo, mliečko, pomeje i kvetinu, topánky a trenky. Lenže potom jej bolo zle. Na dvojtrane, kde koza mení farby, dávam slovo Adamkovi a on hovorí, akej farby koza je. Červená, modrá, žltá a zelená. A neskôr sa naučí nové tvary, takže koza zčervenala, zmodrala, zožltla a zozelenala.

Dotykové leporela zo série TouchThinkLearn (my máme baby animals a vehicles) od Chronicle Books sú minimalistické a podporujú slovnú zásobu. Ku každej dvojstrane sa viažu niektoré slovká a tým, že farby sú základné, aktuálne obe knižky čítame práve za farebným účelom. Knižky sú žiaľ v angličtine, no ak anglicky neviete, nevadí to. Na každej strane sú navrhované slovká, odporúčam si ich preložiť a dieťaťu ukázať, čo všetko sa so situáciou spája. Sú tam podstatné mená i slovesá a verím, že nájdete množstvo ďalších synoným v našom jazyku. Kníh v sérií je viac, niektoré kúpite v Martinuse alebo v brnenskom knáhkupectve dlouhapuncocha.cz.

Farebná a hravá knižka je Barvy od Aino-Maija Metsola. Akurát je problém ju zohnať, pretože je všade vypredaná. Na takmer rovnaký spôsob ale nájdete dostupnejšiu rovnomennú knižku, ktorú vydalo Svojtka. Každá dvojstrana je zameraná na jednu farbu, obsahuje rôzne predmety či zvieratá, ktoré sa dieťa najprv učí pomenovať. Malé zaujímavosti sú v niekoľkých vyklápacích okienkach. Na každej strane je jedna farba, ktorá tam nepatrí a dieťa ju má nájsť a pomenovať.

Petr Horáček ešte raz. Strawberries are red ste na blogu videli už nespočetkrát. Aktuálne si tento ovocný šalát pozeráme najmä kvôli farbám. Červené jahody (ktorým Adama stále hovorí „pemene hatuty“), oranžový pomaranč, žltý banán, zelené jablká (tu je skvelé, že jablká majú rôznu farbu a tak si vždy ukážeme aj knižku, kde sú jablká červené), modré čučoriedky a fialové hrozno. Geniálny koncept uberania zo stany a jedného výrezu na predposlednej strane, ktorý vyústi v misku s ovocím.

Určite veľa z vás napadli v súvistlosti s farbami aj hravé interaktívne knižky od Hervého Tulleta. Poznáte tohto autora? Ak nie, odporúčam zoznámiť sa s jeho tvorbou. Do češtiny boli preložené len Barvy a Knížka (tá je aj v slovenčine), s ktorými sa zahráte. Budete ťukať, tlieskať i fúkať. Základné farby a akcia na každej strane. Adamka začala najviac zaujímať až keď mal približne dva aj štvrť roka, vtedy už naozaj dokázal opakovať všetky činnosti a tak si čítanie naozaj užil.

Kedysi sme Veselú záhradku čítali kvôli krásnym malým básničkám, kde sa Adam naučil rôzne druhy ovocia, teraz k pomenuvaniu ovocia pridá i farbu. Básničky stále bavia a po roku a pol, čo máme knižku doma asi neprekvapí, že ich už poznám naspamäť.

Knižku Nenásytná húsenička pozná určite každý rodič. Klasika, ktorú milujú deti z celého sveta. Deti sa v nej naučia vývoj motýľa, ovocie, niektoré potraviny, dni v týždni, počítať, že z jedenia sladkostí v jeden deň bolí bruško a precvičia si aj farby. Ďalšia geniálna knižka, ktorú berieme aj na cesty, pretože sa dá čítať stále, opakovane a rôzne.

Kníh o farbách je samozrejme oveľa oveľa viac. Mali sme aj samolepky, ktoré Adamka bavili a veľa sa pri nich naučil, občas niečo nové prinesieme z knižnice. Je pre mňa dôležité mu ukázať rôzne zdroje aby poznal pestrosť a rôznorodosť. Naučí sa tak aj rôzne odtiene a vidí, že modrá môže byť taká i onaká.

A farby sa dajú podporiť aj hraním sa. My sme si posledné dni obľúbili triediace kalíšky od Plan Toys. Podobná aktivita sa ale dá jednoducho vyrobiť, zadajte do Google „Montessori triedenie farieb“ a vyskočia vám desiatky aktivít. Pre trošku väčšie deti sú skvelé i rôzne pracovné zošity, napríklad Moja prvá kniha farieb.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Interaktívne knihy pre batoľa – Orvokki's blog 13.9.2019 at 10:45

    […] článkoch Knihy o farbách pre batoľa a Príbehové knihy pre dvojročné deti zakončujem výber Adamových najobľúbenejích kníh […]

  • Reply Knižné tipy pre vek 3+ – Orvokki's blog 11.8.2020 at 08:43

    […] pridávala knižné tipy na Adamov vek. To boli články Príbehové knihy pre dvojročné deti, Knihy o farbách pre batoľa a Interaktívne knihy pre batoľa. Adam už má tri roky a štyri mesiace, pribudlo mu zopár kníh […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.