Adamkova knižnica O knihách

Knihy na cesty obytňákom

23.3.2022

Keď sme sa pred mesiacom chystali vyraziť na ďalšiu dlhšiu cestu, tentokrát do Portugalska, museli sme riešiť váhu. Na severe sme si potvrdili to, čo sme už i tak tušili. Náš obytňák mal viac ako 3,5 tony. A tak sme vymenili kúrenie, dali preč ďalšie veci, odľahčili a zbalili menej kníh. Ono sa to nezdá, ale pred pol rokom sme Adamovi viezlu krabicu s päťdesiatimi knihami a ja som ich mala tiež dobrých dvadsať. To už sa váhe prejaví a každé kilo dolu sa ráta.

Takže tentokrát sme Adamovi zobrali do obytňáku iba tucet kníh a jednu mu manžel priniesol z Londýna, kde bol na krátkej služobnej ceste len čo sme dorazili do Lisabonu. Trinásť kníh sa mu na kraj postele zmestí, v kufri už nie je žiadna. Najprv sa mi to zdalo málo, lenže ak ideme do mesta, vraciame sa aj tak neskoro, takže po večeri už ani nie je moc energie na čítanie. Naviac väčšina kníh je dlhšia a s viacero príbehmi, ktoré čítame viac dní. A je to iba na štyri mesiace. Teda od konca februára do začiatku júla. V lete bude mať opäť svoju knižnicu so stovkami kníh. (V lete totiž cestovať nebudeme a potom už až takéto dlhé cesty tiež neplánujeme. Skrátka sa znova tak trochu usadíme.) Tak tu sú tie naj. Knihy, ktoré číta náš takmer päťročný syn a ktoré sme pred mesiacom vybrali ako tie, ktoré budeme čítať v Portugalsku.

Samozrejme vyhráva Mumínek. Štyi mesiace na severe Európy, z toho polovica vo Fínsku spravili svoje. Postavičky z rozprávok od Tove Jansson má na oblečení, povliečkach, hračkách, plecháčikoch, tanieri, miske a všelikde inde. Takže Muminovci musia byť bez ohľadu na váhový limit. Zobrali sme tie nové knižky Dobrodružstvá z údolia Muminovcov, ktoré sú Muminkami iba inšpirované a obrázky majú z animácii nového seriálu. Príbehy nie sú zas tak dobré, chýba tam veľa toho pekného, čo robí Muminkovske príbehy takými krásnymi. Ale že sú tam tak veľké obrázky, Adam ich má rád. No zobrali sme aj tri z ôsmych starších, pôvodných, plných vydaní.

Ešte pred odjazdom sme dokúpili novinky z nášho najobľúbenejšieho českého vydavateľstva Host. Jonáš a Nenáš sú srdcovka, už v Nórsku sme pozerali ďalšie diely, ale nórsky neviem, tak ma potešil český preklad druhej knihy. Potom je tam Ďolík, tiež krátka, no skvelá kniha a tiež zo severu (Švédsko). A aby mal aj niečo náučné, a keďže sa zaujíma o všetko na čo narazí, čítame aj O spaní před spaním. Čo sú zaujímavosti o spaní pre všetky zvedavé deti.

Adam miluje myšky Sama a Juliu, najradšej by tu mal všetky knihy z Domu myšiek. No to nešlo, fakt neviem kam by sme ich nacpali, tak sme mu aspoň kúpili tú najnovšiu a jedinú ktorá mu chýbala. Přístav. A tuším je i najlepšia. Čítame ju radi. A Adam sa príbehom inšpiroval, nie je deň, kedy by sa vonku z fliaš a driev nesnažil postaviť vlastnú loď. Už má niekoľko prototypov. Nám nezabúda pripomínať, že nemáme vyhadzovať korky z vína, pretože tie tiež plávajú (a teraz musíme piť víno, aby mal ďalšie).

K ďalším obľúbeným sériam, ktoré sme objavili ešte pred cestovaním v obytňáku patrí Tappi. Tentokrát sme ale skúsili zobrať iba jednu z tých knižiek pre väčšie deti, zo série Tappiho příhody. Menej obrázkov a príbehy sú dlhšie. Ak máte menších čitateľov, odporúčame skôr sériu Tappi a přátele. Sú skvelé a krásne.

A krásne sú aj Rozprávky spod černičia. Milé a láskavé myšacie príbehy s prekrásnými ilustráciami. Knihu dostal od babičky, ale pri čítaní sme zistili, že niekoľko strán je v taliančine! Našťastie nám ju vo vydavateľstve vymenili a stihla prísť ešte predtým než sme odišli.

Trinásta kniha mu pribudla až keď sme boli v Lisabone. Manžel letel na dve noci pracovne do Londýna a kúpil mu tam náučnú, okienkovú, farebnú, Usborne knižku General Knowledge o rôznych zaujímavostiach z viacerých oblastí.

Je možné, že mu ešte nejaká jedna-dve pribudnú priamo z Portugalska a samozrejme kým cestujeme, sledujem aj české a slovenské novinky, ukladám a po návrate mu knižnicu obohatím o ďalších veľa kníh. Ale po návrate bude aj tak najviac nadšený zo všetkých dávno obľúbených kníh, ktoré bude mať opäť k dispozícií.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Readmio – Orvokki's blog 27.3.2022 at 16:24

    […] sme na cestu do Portugalska brali Adamovi iba tucet papierových knižiek, celkom ma oslovila možnosť mať nejaké čítanie aj na mobile (alebo tablete, ale ten mobil […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.