O knihách young adult

Kerstin Gierová – Prvá strieborná kniha snov

19.11.2014

Kerstin Gier Prva strieborna kniha snov

Autor: Kerstin Gier
Názov: Prvá strieborná kniha snov
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: CooBoo
Počet strán: 364
Orig. názov: Silber: Das erste Buch der Träume

. . .

Prvá strieborná kniha snov si ma získala ešte v kníhkupectve. Prechádzala som sa medzi knižkami, bez úmyslu si nejakú kúpiť (nakoniec som odišla s troma), a okolo tejto som prešla najčastejšie. Nevedela som o čom je a podľa obálky by som ju radila pre staršie deti. Ale tá kniha ma hypnotizovala a ja som jej nakoniec podľahla.

Okrem nádhernej obálky ma milo prekvapil Ex libris na prvej strane a drobné ilustrácie na tých ďalších. Začítať sa do tajomného príbehu, kde hlavná hrdinka prežíva až priveľmi živé sny, a o spolužiakoch sa jej sníva ešte skôr, ako ich vôbec spoznala, už nebol žiaden problém. Hoci neskôr mi prišli niektoré udalosti skôr smiešne, celkovo ma Prvá strieborná kniha snov nadchla a vôbec mi nevadilo, že už sa k môjmu veku tak úplne nehodí. Ale aby som to zobrala od začiatku.

Päťnásťročná Liv Silberová a jej mladšia sestra Mia sa sťahujú. Opäť. Ich mama je literárna vedkyňa a takmer každý rok príjme miesto pedagóga na nejakej inej univerzite. Obe dievčatá tak spolu s opatrovateľkou Lottie cestujú po celom svete a okrem nových zážitkov si osvojili schopnosť profesionálne sa zbaliť a osobný majetok obmedziť na minimum. Nové miesto v Anglicku vyzerá nádejne, no ich mama si pre ne pripravila ďalšie prekvapenia.

Namiesto domčeka na vidieku, bývanie priamo v Londýne a to rovno u jej nového partnera. Liv s Miou majú v priebehu chvíľky dvoch nových nevlastných súrodencov. Liv sa vďaka náhodným udalostiam dostáva do pozornosti skupiny najobľúbenejších chalanov na strednej škole a jej už doteraz živé sny sa zrazu stávajú akési reálnejšie.

Kniha začína citátom anglického básnika a filozofa Samuela Taylora Coleridgeho a hlavná dejová línia súvisí práve s tuto predstavou.

Čo keby ste zaspali?
A čo keby
vám spánok
priniesol sen?
A čo keby
ste sa v svojom sne
ocitli v nebi
a odtrhli tam zvláštnu a krásnu kvetinu?
A čo keby
ste sa prebudili,
držiac tú kvetinu v ruke,
hm, čo potom?

V noci snívame a často si ráno pamätáme, o čom sen bol. Liv však dokáže svoje sny ovplyvňovať, akoby v nich žila druhý život, kde môže byť prakticky čímkoľvek. Koniec koncov, je to len v našej hlave. Hlavná hrdinka objavuje snáď nekonečnú chodbu s rôznymi jedinečnými dvermi a postupne zisťuje, ktoré patria komu. Jej vlastné dvere sú sýtozelené s kľučkou v tvare jašteričky. Ocitá sa na rôznych miestach a veľmi rýchlo si uvedomí, že tu niečo nie je v poriadku. Pretože jej nový spolužiaci o nej vedia veci, ktoré medzi nimi padli iba vo sne. A prečo sa jej vôbec sníva zrovna o nich, keď ich sotva spoznala? A ako je vôbec možné, že sa s nimi vlastne v tých snoch môže stretávať, akoby šlo o bežné stretnutie na ulici?

Prvá strieborná kniha snov si hrá na hranici medzi realitou a fantáziou. Je určená skôr pre mladšie ročníky, no keď ste v správnej nálade, užijete si ju aj v neskoršom veku. Autorka dala hlavnej hrdinke okrem živých snov aj skvelý zmysel pre humor a svojimi trefnými poznámkami vám nejedenkrát vyčarí úsmev na tvári. Ale aj ostatné postavy patrične zaškatuľkovala, takže na strednej škole nebudú chýbať hviezdy ročníkov, namyslené slečny, bifľoš, géniovia, športovci či skupinka dievčat šikanujúcich tie mladšie. Celé je to  skrátka tak správne stredoškolské.

Aby však príbeh nebol iba o snívaní, zápletka sa motá okolo, povedzme si to na rovinu, hlúpeho rituálu, ktorý spravila len tak zo srandy pred niekoľkými mesiacmi skupinka študentov Frognalskej akadémie. A máte o zábavu na takmer 360 stranách postarané. Na prvý pohľad sa to môže zdať celé postavené na hlavu, ale autorka vás skutočne vtiahne do deja. Aj svet snov dokázala opísať neuveriteľne realisticky. A krásne.

Knihe nechýba nič, čo od podobného žánru očakávam. Sympatické postavy, uveriteľné prostredie, trochu tajomna, láska, hlúpe aj logické rozhodnutia mladých ľudí, záver, ktorý prekvapil a nenudil. Kerstin Gierová píše naozaj výborne a ani sa nečudujem obľube trilógie Láska nezná čas (knihy Rudá jako rubín, Modrá jako Safír a Zelená jako smaragd), ktorá vyšla v ČR. Kniha ma veľmi milo prekvapila a už teraz sa teším na ďalšie dobrodružstvá, do ktorých sa Liv zapletie. Dúfam, že CooBoo nebude s vydaním druhej knihy dlho váhať. 4/5

Čo by ste povedali vy na podobné živé sny? Ako by vyzerali vaše dvere v snoch a koho by ste chceli počas snívania navštíviť, prípadne rovno špehovať?

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Neliss 22.11.2014 at 15:28

  Pekná recenzia, knihu mám doma a chystám sa na ňu už dlho.:D Hádam sa mi bude páčiť.
  Sny mi vyhovujú také aké sú – neživé.:D

  • Reply Orvokki 23.11.2014 at 07:46

   Ďakujem :). Ja som knihu tiež pár mesiacov odkladala, ale tento mesiac som sa pustila práve do dlho odkladaných kníh a konečne som ju prečítala. Myslím, že kniha sa ti bude páčiť, ani si nespomínam, že by som narazila na nejakú negatívnu recenziu.

 • Reply Lyn_von_Nightlight 11.2.2015 at 15:49

  Kerstin Gier je skvelá autorka. Zbožňujem jej knihy a neskutočne rýchlo sa čítajú. Séria Rudá jako rubín nesklamala a páčilo sa mi, že bola vtipná. Striebornú knihu snov som preto musela mať hneď, ako vyšla a myslím si, že bola rovnako dobrá. Už sa neviem dočkať dvojky. 🙂

  • Reply Orvokki 11.2.2015 at 15:55

   Ja už by som sa do série Rudá jako rubín mohla tiež pustiť. A CooBoo by mohlo dovtedy vydať aj Druhú striebornú knihu snov, podľa goodreads to vyzerá skvelo, hodnotenie sa drží nad 4, čo je vždy dobré znamenie 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.