napätie O knihách young adult

Kendare Blake – Anna krví oděná

28.2.2013

Kendare Blake - Anna krví oděnáCas má oproti svojím rovesníkov veľmi zvláštny koníček. S matkou sa sťahuje z miesta na miesto a vyhľadáva duchov, ktorí si po svojej smrti nedali pokoj a zabíjajú ľudí. Toto poslanie zdedil po otcovi, ktorému sa jedna podobná úloha stala osudnou. Teraz sa sťahuje znovu. V okamihu, kedy dostal tento tip, vedel, že ho musí splniť. Aby sa následne mohol posunúť ďalej a snáď i konečne odhaliť, čo zabilo jeho otca.

„Naším cílem je Thunder Bay v Ontariu. Jedu tam, abych ji zabil. Annu. Annu Korlovovou. Annu krví oděnou.“  

Už je to pekných pár desiatok rokov, čo bola Anna zavraždená. Okolnosti sú stale nevyjasnené, a nakoľko v jej dome umierajú  bezdomovci hľadajúci úkryt či len odvážlivci skúšajúci pubertálnu odvahu, stala sa v malom mestečku legendou. Legendou, o ktorej sa hovorí po zotmení na každej párty. A presne tam sa Cas potrebuje dostať. Zapadnúť do miestnej komunity a dozvedieť sa o nej viac. Spoznať to – „Anna taloni. Annin dům.“ – a spraviť to, čo vždy. Nájsť a zabiť. Prísť do domu odkiaľ nikdo nevyjde. A on tam vstúpil. A ona ho nezabila. Iba toho druhého áno.

A tak za ňou zašiel znovu. Veď prečo nepridať k už tak nezvyčajnému životu i „kamarátstvo“ s duchom? Na Anne je niečo iné. Má neuveriteľnú moc, len tak niečo ju nepremôže a uvedomuje si skutočnosť, že je mŕtva. To sa často nestáva a Cas vlastne vôbec netuší, čo spraví. Vie že má málo času, ale na rozdiel od predchádzajúcich prípadov, teraz má pomoc od nových priateľov.

„Proč ses vrátil?“ zeptá se. Polknu. Nevím, co mám říct. Cítim, jak couvám, i když si říkam, že nesmím.
Darovala jsem ti život, zabalený jako dárek.“ Hlas vycházející z jejích úst, jež připomínají jeskyni, je hluboký a hrozivý. Je to zvuk hlasu bez dechu. Pořád má mírný finský přízvuk. „Myslíš, že to bylo snadné? Chceš být mrtvý?“

Takže tu máme sedemnásťročného sympaťáka s menom Theseus Cassio Lowood, čo so svojím athame posiela duchov na večný odpočinok a krvilačnú Annu uveznenú v rodinnom dome kde roztrhá na kusy každého, kto do domu vstúpi. To nemôže byť zlé.

Hoci je Anna duch s nespočetným množstvom obetí na konte, začne vám byť veľmi rýchlo sympatická. A nielen vám, Casa to je k nej tiahne viac ako je zdravé. Chce ju spoznať a pomôcť jej. Spoločnosť mu pri tom robí kráľovná školských večierkov Carmel a samotársky telepat Thomas. Obaja mu vedia pomôcť viac, ako si Cas spočiatku pripúšťa. Na kamarátstva nie je zvyknutý. No moc na výber nemá.

Od začiatku do konca perfektný dej, napätie ale najmä atmosféra s nádychom hororu. Počiatočné zoznamovanie sa s Casovým životom a jeho tolerantnou mamou vás vtiahne do deja a ten naberie obrátky rýchlejšie, ako sa nazdáte. Nečakaných zvratov nie je málo a vďaka zaujímavému a mimoriadne pútavo napísanému príbehu ju budete chcieť prečítať do konca takmer bez prestávky.

V knihe som nenašla jediné slabé miesto, nudiť sa určite nebudete. Ako som už spomínala, získala si ma od začiatku do konca. Hoci má nálepku young adult, myslím, že v tejto kategórií vybočuje z radu a má na to, aby zaujala ešte širší okruh čitateľov. Príbeh je pomerne originálny a veľmi prepracovaný, napínavé a jemne desivé prostredie je všadeprítomné, ale nie je vyložene horor. Možno občas predvídateľné, ale nijak to neškodí príbehu.

Pre niektorých môže byť nezvykom viac menej hmotná podoba duchov. No proste ruka cez nich neprejde. Ale, prečo nie? Aspoň je to medzi Casom a Annou zaujímavejšie. No ale zas romantiku nečakajte. Celkovo, Anna krví oděná je výrazne lepšia oddychovka. Nenáročná, ale nevšedná.

Za mňa má Anna veľké a významné plus i za fínsky pôvod. Pretože ja mám na Fínsko slabosť. Každopádne, s Fínskom či bez, Anna krvi oděná je u mňa výborná kniha, ktorá prekonala moje očakávania, takže nedočkavo očakávam máj, kedy vychádza pokračovanie s názvom Dívka z nočních můr. Snáď sa námetu chytí schopný režisér a spraví z toho film, tá kniha si to priam žiada.

Anna krví oděná (orig. Anna Dressed in Blood) vyšla vo vydavateľstve Baronet, 2013, 272 strán, preklad Andrea Vašíčková, ISBN 978-80-7384-646-6. Kúpiť si ju môžete v elektronickej i papierovej podobe. Pozrite si aj booktrailer.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.