O knihách young adult

Keď vám jeden deň zmení celý život

28.8.2015

Gayle Formanova Jen jeden den

Autor: Gayle Forman
Názov: Jen jeden den
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: YOLI
Počet strán: 352
Orig. názov: Just One Day
Preklad: Květa Palowská

. . .

Kým u Colleen Hoover som netušila, do čoho idem, Gayle Formanová pre mňa nebola neznáma. Preto som spoliehala, že tak ako na mňa zapôsobila Mia v Zostaň so mnou, tak si obľúbim aj Allyson. A stačil mi na to jediný deň. Gayle Formanová totiž píše nádherne.

Jen jeden den začína v Európe, na poznávacom zájazde, ktorý dostala Allyson od rodičov za maturitu. V posledných dňoch sa ale inak normálny výlet úplne otočí. Allyson s kamarátkou sa vyvlečú z predstavenia v divadle a dajú prednosť pouličnej hre od Shakespeara. Tam stretáva očarujúceho Willéma. Ostalo by iba pri letmom flirte, keby sa Willém neobjaví na druhý deň vo vlaku smerom do Londýna.

Allyson prekvapí aj samu seba, keď sa rozhodne zmeniť plány a odísť s ním do Paríža. Na jeden deň. Obyčajný flirt nemôže v Paríži dopadnúť inak. Pobláznená celkovou atmosférou i Willémom si ten jeden deň maximálne užije. Aj noc. Prekvapenie nastane až ráno. Willém nikde a ona sama v obrovskom meste, v krajine, ktorej jazyk neovláda.

Áno, toto bol presne ten príbeh, ktorí som chcela čítať na dovolenke. Roztomilé od prvej stránky. Romantický Paríž, letná láska, neopakovateľné momenty. Prvá časť bola jednoducho pôvabná. Vďaka talentu Gayle Formanovej opísať všetko veľmi realisticky som sa všade ocitla s Allyson a Willémom. Samozrejme nenápadne, len ako pozorovateľ niekde v malej kaviarničke pri dobrej káve a makronke. Vidieť takú dvojicu kdekoľvek na ulici, tam im tu lásku prajete a ste presvedčení, že toto je tá láska až naveky.

Aké prekvapenie nastane, keď sa Allyson prebudí a Willém nikde. Čaká hodiny aj keď tuší, že on sa nevráti. S plačom i strachom opúšťa Paríž i Európu, aby poslušne nastúpila na univerzitu a splnila tak očakávania rodičov. Na Willéma však zabudnúť nedokáže. Takto to predsa skončiť nemôže. Lenže ako nájsť niekoho, o kom viete iba jeho meno?

Jen jeden den nie je obyčajný príbeh o letnej láske. V prvom rade je to príbeh o Allyson. Na prahu dospelosti sa odváži vykročiť zo svojho bežného ja, nechá v sebe prebudiť odvážne dievča, ktoré si hovorí Lulu a zažije momenty, ktoré sa jej navždy zapíšu do pamäte a zmenia ju viac, ako si spočiatku priznáva.

Príbeh i postavy boli veľmi realistické, ani v najmenšom som nemala problém im všetko uveriť. Hlavná hrdinka počas jedného roka dospievala, odvážila sa vzdorovať rodičom, hľadala samu seba. Uvedomila si veľa vecí, spravila chyby. O to radšej som ju mala.

Knihe som priala šťastný koniec. Aby Allyson našla Willéma. Alebo Willém Allyson. Aby spolu prežili ďalšie krásne okamihy. Kniha si ma získala Shakespearom aj francúzštinou. Po dočítaní som mala úsmev na perách. Taký horko-sladký, ale bol tam. A jediné čo som chcela spraviť, je začať okamžite čítať Jen jeden rok. Chcem vedieť, čo sa stalo s Willémom, čo robil celý ten rok, čo cítil k Allyson a… ale to by už bol spoiler. Asi bude lepšie, keď si to prečítate.

5/5

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Lily Black 28.8.2015 at 14:05

  Také jsem bezprostředně po dočtení knihy nutně potřebovala další díl, který ale ještě tehdy ještě nevyšel. Nu, už je to pár měsíců, co Jen jeden rok vyšel a já ještě stále neodhodlala k tomu si ho koupit. Třeba jednoho dne si ho konečně díky spontánnosti koupím. 🙂

  • Reply Orvokki 29.8.2015 at 08:39

   Ja som knihu dočítala v práci, posledné percentá na Kindle. Vtedy ma prvýkrát hnevalo, že vystupujem na konečnej a nemôžem si ju ani dočítať a zviesť sa tak o dve-tri zástavky ďalej, než mám cieľ 😀 Lenže v práci som nemala možnosť si knihu kúpiť. Ale o týždeň mám dovolenku, takže sa do nej pustím. Fakt potrebujem vedieť, ako to pokračuje.

 • Reply Myanmar 29.8.2015 at 19:47

  Přiznám se, že já na romantické příběhy moc nejsem – i proto mě kniha na první, druhý, třetí…vlastně žádný pohled nezaujala. Ale po Tvé recenzi jsem docela nahlodaná. Mám ráda realistické hlavní postavy a Allyson v\padá sympaticky 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.