CZ a SK O knihách

…když nemůžeš, tak přidej!

24.5.2016

Zatopek WEB

Autor: Jaromír 99 a Jan Novák
Názov: Zátopek
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Argo, Paseka
Počet strán: 208

. . .

Viem, že Zátopek je známa postava. Viem, že Česi ho milujú a že je to stále pre nich neprekonateľný športovec. A pravdepodobne vedia viac o jeho živote. No moje znalosti boli obmedzené iba na to, že prvý maratón zabehol na olympiáde v Helsinkách a že ho rovno aj vyhral. A okrem toho ešte ďalšie dve zlaté medaile.

Na moju obranu, fínska wikipedia má o ňom popísané viac ako slovenská. Aj o tých medailách som vedela asi iba pre moju vášeň pre Fínsko, ak by ich vyhral predtým v Londýne, poznala by som možno iba jeho meno.

O to väčším a krajším prekvapením bol pre mňa komiks Zátopek. Na biografie ani beletrizované životopisy až tak moc nie som, komiks otvorím radšej. Komiks, za ktorým stojí výtvarník Jaromír 99 ešte radšej. On sa vám i do knižky podpíše originálne.

Určite ste zaznamenali úspech tejto relatívne ešte novinky. V kníhkupectve vypredali dva náklady a vraj si mám na tretí počkať týždeň. Recenzie sú snáď iba kladné, ohlasy nadšené. Právom. Kniha je pôsobivo nakreslená, nie iba postavy, ale aj okolie, pripomína vtedajšiu dobu i režim. Farby spolu perfektne spolupracujú, kombinácia tehlovej a akejsi tyrkysovej je skrátka dokonalá.

Komiks sa zameriava na Zátopkové začiatky, prácu v Zlíne, prvé športové víťazstvá, zoznámenie s budúcou manželkou Danou a nevyhýba sa vtedajšej politickej situácii a Zátopkovému konfliktu s ňou. Práve to pozadie a vtedajšia spoločenská situácia ma zaujímali najviac, vôbec som nevedela, že Zátopek to nemal vôbec jednoduché.

Jediné mínus, na ktorom sa zhodujú viacerí, že končí príliš skoro. Aj mňa by zaujímalo, čo bolo v Zátopkovom živote ďalej, ako pokračovala jeho kariéra. Ale možno je vlastne dobre, že autori sa rozhodli skončiť v tom najlepšom a iba podtrhli Zátopkovú výnimočnosť. Ako som si čítala niečo málo o Zátopkovom živote po víťazstve na olympiáde, asi by šlo o smutnejší a nie tak inšpiratívny komiks.

Pôvodne som chcela hodnotiť o bod (hviezdičku) menej, ale musím oceniť aj odvahu spracovať Zátopkov život ako komiks. Hoci mám pocit, že v súčasnosti je to žáner stále populárnejší, stále ho nie každý berie ako literárne dielo, ktoré stojí za to čítať.

5/5

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Jana 5.6.2016 at 17:45

  Doporučuji tento výborný rozhovor s autory: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3624236

  • Reply Orvokki 5.6.2016 at 18:14

   Jee, ďakujem, hneď som si ho pustila. Bola som síce na ich besede, ale i tak som sa dozvedela nejaké novinky z tvorby komiksu i o tom, čo plánujú.

 • Reply A zase jeden úžasný rok za mnou | Orvokki's blog 2.1.2017 at 10:07

  […] Wheel doporučují, Hush Baby, Kolibřík, Důl, Chlapec na vrchole hory, Touhy Džendeho Džongy, Zátopek, Šest dní hněvu, Hilda, Jerúldelger, Vtedy v Lošonci. Via Lošonc, Jackaby, Jsou světla, […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.