O knihách romány

„Každé město potřebuje knihkupectví“

30.6.2016

Ctenari z Broken Wheels doporucuji

Autor: Katarina Bivaldová
Názov: Čtenáři z Broken Wheel doporučují
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Host
Počet strán: 400
Orig. názov: Läsarna i Broken Wheel rekommenderar
Preklad: Martina Kašparová

. . .

„Cítíš to? Vůně nových knih. Nepřečtená dobrodružství.

Aj to najmenšie. Aj Broken Wheel. Malé mestečko kdesi v Iowe so štyrmi ulicami, skrachovanými obchodmi a poloobývanými domami.

Dva roky si Sara a Amy písali dopisy. Začalo to kúpou knižky v internetovom antikvariáte, skončilo to listovým priateľstvom dvoch odlišných žien, ktoré spájala láska ku knihám. Po dvoch rokoch sadla Sara Lindqvistová s trinástimi knihami do lietadla, aby na pozvanie Amy prežila prázdniny v Broken Wheel. To, čo mali byť krásne týždne s niekým, s kým sa mohla hodiny rozprávať o knihách, sa premení na tie najneuveriteľnejšie chvíle. Pretože Amy je mŕtva a Sara sa ocitá v deň pohrebu v jej dome.

Amy nemůže být mrtvá, uvažovala Sara. Byla to moje kamarádka. Měla přece ráda knížky, proboha!

Broken Wheel je bez preháňania ospalá diera. Jedinou zaujímavosťou je všadeprítomná kukurica a kukurica vlastne nie je vôbec zaujímavá. Sara sa cíti sama, hoci z listov jej obyvateľov pozná. Dokonca viac, ako by si samy mysleli. Nevie, čo tam bude robiť, či je vôbec správne, aby ostávala v Amyinom dome a naviac tam nikto nečíta knihy.

Člověk musí být tak trochu snílek, aby docenil knihy, alespoň zpočátku.

Po počiatočnom ostychu sa Sara začne zapájať do diania v mestečku a pozoruje, ako to tam funguje. Bližšie spoznáva jednotlivé postavičky, vzťahy medzi nimi. Cíti sa vlastne celkom vítaná aj keď neužitočná. Veď jediné, čomu skutočne rozumie, sú knihy. A keď sa nad tým tak zamyslí, prečo by obyvateľom Broken Wheel nemohla prostredníctvom maličkého kníhkupectva s Amyinými knižkami ukázať, aký úžasný svet sa skrýva na stránkach kníh?

Svěřili jí šedý, zaprášený obchod a ona ho proměnila v okouzlující, útulné knihkupectví; pokud tohle neznamenalo něco v životě dokázat, pak Sara nevěděla, co jiného by to mělo být.

Sara sa stane miestnou senzáciou. Otvoriť si kníhkupectvo vyžaduje poriadnu dávku odvahy a ona pôsobí tak presvedčená o svojom konaní, je že jej pomáha celé mestečko. Dokáže ľudí pohnúť tým správnym smerom, vyprovokovať k činom. A naviac si stále číta.

V tomhle byli lidé zvláštní. Mohli jste jim být sebevíc ukradení, ale pokud byste si otevřeli knížku, hned by vás považovali za nezdvořáka.

Čtenáři z Broken Wheel doporučují je nádherná knižka o knižkách. Príjemne napísaná, veď i dostala nálepku úžasný feel-good román. Priznám sa, že to ma nalákalo v anotácii najviac. Okrem dobrej nálady sa mi ale dostalo oveľa viac. Najmä hromada knižných tipov, ktoré si musím prečítať.

Když nad tím tak přemýšlela, najít nějakou chlapskou detektivku, ve které se neřeší alkoholismus, bude těžké.

Toľko úžasných myšlienok a postrehov o knihách. Všetky tie drobné radosti, ktoré každý knihomoľ zažíva pri čítaní. Katarina Bivaldová vo svojej prvotine do bodky opísala tie pocit, aké prežívame s veselou i smutnou knihou, ako veľmi nám záleží na pohodlnom ušiaku v ktorom sa dá hodiny bez prestávky čítať, akú škálu emócií dokážeme prežiť za tri hodiny čítania.

Jak to, že se vyžadují varovné texty na krabičkách cigaret, ale už ne na přebalech tragických knih?

Obľúbila som si každú jednu postavu mestečka Broken Wheel. Boli veľmi predvídateľný, malomestskí, ale svojim spôsobom príťažlivý. Obľúbila som si romantickú líniu, pár rodinných prekvapení i napínavé chvíle spojené so Sariným koncom pobytu.

Neexistovalo nic více frustrujícího než špatná literatura pro ženy.

400 strán? Čítajú sa samé, atmosféru mestečka a Sarinho kníhkupectva sa mi vôbec nechcelo opustiť. A možno ani neopustím, pretože kedykoľvek si prečítam nejakú so Sariných alebo Amyiných obľúbených kníh, spomeniem si na čitateľov z Broken Wheel.

Pokud už člověk trávil většinu času s knihami, určitě by si měl přečíst díla nositelů Nobelovy ceny, klasiků a těch, o nichž všichni mluvili, ale sami je nečetli, jak by to formuloval Mark Twain.

Ak milujete knihy, určite sa v románe spoznáte. Určite si tam nájdete to svoje. A k tomu príjemný a romantický príbeh o tom, že kde sú priatelia, stanú sa divy.

„Byla jsem vzhůru dlouho do noci a četla. Zapomněla jsem dokonce i kouřit.“

Povinné čítanie pre každého knihomoľa, doporučené každému, kto ešte neobjavil čaro kníh.

Mně osobně vždy připadalo, že knihy mají určitou léčivou moc; když už nic jiného, dovedou rozptýlit.

4,5/5

You Might Also Like

8 komentárov

 • Reply pravá knihomolka 30.6.2016 at 21:06

  Je to vážne super kniha, aj mne sa veľmi páčila. V tých poznámkach o knihách som sa úplne poznávala 🙂

  • Reply Orvokki 30.6.2016 at 23:26

   Presne. V niektorých vetách som sa spoznala a keď opisovali to, ako si Sara viac ako 5 hodín čítala, nikoho nevnímala a pred kníhkupectvom medzitým zorganizovali menšiu záhradnú oslavu, úplne som sa videla na jej mieste. Práve tam by som chcela byť.

   Naviac je to asi prvá kniha/osoba, ktorá ma presvedčila o tom, aby som si konečne prečítala Pýchu a predsudok a knihy od sestier Brontëových. A vlastne viac klasiky. Neviem síce, kedy to postíham, keďže som sa rozhodla čítať aj severskú klasiku, ale teraz už aspoň viem, že to čítať chcem. 😀

 • Reply Jana 1.7.2016 at 20:25

  Moc pěkně jsi to napsala, s takovým nadšením. Takže doufám, že si tuto milou severskou knihu přečte co nejvíc knihomolů, kteří si budou chtít aspoň o prázdninách odpočinout od povinné četby nebo od života vůbec 🙂

  • Reply Orvokki 2.7.2016 at 13:49

   Myslím, že toto by mohla byť populárna kniha. Vlastne som celkom prekvapená, že na goodreads má hodnotenie iba 3.58/5, pretože keď som prvýkrát uvažovala, či si ju kúpiť, toto ma spočiatku odradilo. Ale tá nálepka feel-good, pár dobrých ohlasov a tip od #ReadNordic ma presvedčilo. A nakoniec také milé čítanie. Vždy keď si na knihu spomeniem, tak som z nej nadšená a keby nie som pár tisíc kilometrov od domova, už dávno nabehnem do kníhkupectva pre pár klasických kníh. 😀

 • Reply Druhé dovolenkové čítanie | Orvokki's blog 16.7.2016 at 11:20

  […] Niektoré z nich, rovnako ako celú moju recenziu na túto knižku, si môžete prečítať v tomto článku. O románe som nedokázala napísať iba jeden-dva […]

 • Reply Poďte na Dny Severu, budú v Prahe i v Brne | Orvokki's blog 15.11.2016 at 10:09

  […] ak máte radi knihy Nóra Larsa Saabyeho Christensena alebo ste si zamilovali feel-good román Čtenáři z Broken Wheel doporučují. Obaja autori totiž do ČR […]

 • Reply A zase jeden úžasný rok za mnou | Orvokki's blog 2.1.2017 at 10:07

  […] ságy Storočie od Kena Folletta a Veľké století od Jana Guilloua. Odporúčam tiež Čtenáři z Broken Wheel doporučují, Hush Baby, Kolibřík, Důl, Chlapec na vrchole hory, Touhy Džendeho Džongy, Zátopek, Šest […]

 • Reply Prečítané leto | Knižky o písmenkách pre rodičov | Orvokki's blog 28.8.2017 at 11:23

  […] leto som prečítala na dovolenke v Nórsku nádherný feel-good román Čtenáři z Broken Wheel doporučují. Ak sa niektorá kniha dokonalo hodí do tohto týždňovej témy, je to presne táto. O knihách, […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.