napätie O knihách

Karin Fossum – Neobzeraj sa

27.10.2014

Karin Fossum Neobzeraj sa

Autor: Karin Fossum
Názov: Neobzeraj sa
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Premedia
Počet strán: 272
Orig. názov: Se deg ikke tilbake!

. . .

Pomerne krátko po prečítani prvého dielu Evino oko, zo série s detektívom Konradom Sejerom, som sa pustila do pokračovania. Karin Fossum je skrátka skvelá spisovateľka, takže keď som v autobuse zapla Kindle a pustila sa do detektívneho románu, po príchode k rodičom som ho musela dočítať.

Povedala by som, že na príbehu aj forme je badať posun spisovateľky. K lepšiemu samozrejme. Aj Evino oko bolo kvalitné čítanie, no to, čo ukázala v Neobzeraj sa, prekonalo všetky očakávania. Ale aby som nepredbiehala, najprv niečo o knihe.

V neveľkej obci v drsných nórskych končinách sa zatúla malá Ranghild. U detí sa moc nečaká a keď ani po piatich hodinách pátrania nesedí dievčatko doma, Konrad Sejer s kolegom si začnú robiť starosti. Čitateľ tak dostáva prvú dávku napätia, ktorá síce čoskoro opadne, pretože dievča sa vráti, ale autorka si pripravila ešte nejednu scénku. Kým sa ale dostane na koniec, kde si onen začiatok opäť vybaví, vyšetrovatelia musia zistiť, kto je tá mŕtva nahá žena, ktorú Ranghild videla pri jazere a prečo musela umrieť.

Sejer sa usmial. Halvor hľadel stále von z okna, akoby sa vyhýbal očnému kontaktu. Možno sa cítil previnilo, alebo bol azda len plachý. Súcitil s ním tak, až ho to zabolelo. Jeho dievča bolo mŕtve a možno už nemá nikoho, s kým by sa porozprával, okrem babky, ktorá čakala v obývačke. A možno, pomyslel si Sejer, je vrahom.

Na knihe Neobzeraj sa ma najviac bavil ten postup. Čistá detektívna práca kedy musia chodiť od domu k domu, pýtať sa, spájať jednotlivé súvislosti, spochybňovať, ale aj prejaviť empatiu. V obci, kde každý každého pozná, treba postupovať citlivo. Každý tu ma nejaké tajomstvo a samozrejme nikto nechce, aby sa v obci dostal do nemilosti. Po smrti mladej a u všetkých veľmi obľúbenej teenagerky však musia niektoré vyplávať na povrch, a možno tak pomôcť odhaliť, kto stál za týmto zločinom.

Nebudem tvrdiť, že kniha je napínavá od začiatku do konca a aj keď niečo tušíte, tušíte to zle. Niektoré udalosti sú predvídateľné, na niektoré prídete skôr. Ale Karin Fossum i tak dokáže až do konca udržať atmosféru tajomna a nie všetky otázky budú zodpovedané k čitateľovej spokojnosti. Motív vraždy má i určité spoločenské zamyslenie, takže nejde iba o chladnokrvný zločin. Samozrejme páchateľa to neospravedlňuje, ale tak už to v živote býva, že na niektoré otázky začneme odpovedať, až keď sa stane niečo zlé.

Zaujímavý a reálny dej, nádherné nórske vidiecké prostredie a skvelo opísané postavy, hlavné aj vedľajšie. Fanúšikovia tohto typu detektívok sklamaní nebudú a kniha by mohla zaujať aj tých, čo zvyčajne po detektívke nesiahnu. Ja hodnotím 5/5.

You Might Also Like

8 komentárov

 • Reply Sue 27.10.2014 at 09:58

  síce veľmi nečítam detektívky, táto kniha vyzerá skvelo :)) určite ju odporučím aspoň mojej tete, ktorá detektívky zbožňuje 🙂

  • Reply Orvokki 27.10.2014 at 10:15

   Ak má tvoja teta detektívky rada, Karin Fossum si určite obľúbi, je veľmi oceňovaná a píše naozaj dobre. Na Slovensku vyšli prvé tri knihy zo série, v ČR vydal HOST tri iné diely (piaty, ôsmy a desiaty).

 • Reply Ľubica 27.10.2014 at 12:43

  som rada, že sa páčila, tiež sa mi rátalo, že nie všetky otázky sú zodpovedané a ešte na posledných stranách autorka čitateľa zneistí, že ako to bolo..niekedy ma to baví, ako aj v niektorých filmoch, že koniec je akoby otvorený..píše úplne inak a som zvedavá na ďalšie knihy od nej..
  ta čítačka sa ti naozaj hodí, keď takto aj po cestách čítaš, koľko kníh tam môžeš mať dokopy? videla si teraz tu E-knižnú oberačku na martinuse? chystáš sa nejaké kúpiť?

  • Reply Orvokki 27.10.2014 at 13:34

   Presne, nezodpovedané otázky dávajú knihe ešte väčšiu iskru. A ten koniec, na ten som popravde pozerala dosť dlho. To by chcelo samostatnú knihu, z toho by mohla byť úžasná zápletka.
   Kníh v čítačke môže byť fakt moc. Ja mám zakúpených niečo vyše 200 e-kníh a stále tam mám takmer 1 GB miesta. Majo mi dal nedávno jeho Kindle paperwhite, lebo on až tak moc nečíta, ja som mala ešte ten starý, a teraz môžem čítať aj za tmy, pretože je podsvietený. Nežiari tak ako iPad, len tak jemne, takže keď aj cestujeme večer, nemusím iba pozerať von oknom. A na cesty je to fakt skvelá vec.
   E-knižnú oberačku som pozerala, ale zaujala ma tam iba kniha Louise Penny – Tak vchádza svetlo a moooožno ešte Oursideria od Balla. No zatiaľ som nekupovala, mám toho teraz dosť rozčítaného a neprečítaneho.
   Inak každý štvrtok po 12:00 na rajknih.cz a v piatok od rána na ibux.sk býva nový Hit týždňa, e-kniha za cca 50 Kč, resp. 2,90 €. Tam si dosť často kupujem e-knihy.

 • Reply rachel roo 31.10.2014 at 02:01

  O knizce slysim prvne, ale nevypada vubec spatne. Povedena recenze 🙂

  • Reply Orvokki 31.10.2014 at 08:16

   Ďakujem, v ČR sú známejšie skôr iné Fossumovej detektívky – Indická nevěsta, Provokatér a Kdo miluje jinak. Čítala som iba Indickú nevestu a určite môžem odporúčať, je to napínavé čítanie 🙂

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 13.12.2015 at 09:42

  […] – Neobzeraj sa (Se deg ikke tilbake!) – SK, Premedia, 2014 (e-kniha […]

 • Reply Blogeri odporúčajú severskú literatúru | Orvokki's blog 22.5.2016 at 11:01

  […] Neobzeraj sa […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.