napätie O knihách

Karin Fossum – Evino oko

16.10.2014

Karin Fossum Evino oko

Autor: Karin Fossum
Názov: Evino oko
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Premedia
Počet strán: 248
Orig. názov: Evas øye

. . .

Eva Marie Magnusová, umelkyňa abstraktných obrazov na voľnej nohe, je na prechádzke so svojou dcérou Emmou. Sychravé aprílové počasie akoby bolo predzvesťou strašného nálezu. V rieke, pri ktorej sa na chvíľu zdržali, obe uvideli ľudské telo. Pre malú Emmu to je iba ujo, ktorý vyzerá ako želatína a treba ho vytiahnuť na breh, ale v Eve to vyvolá spomienky, na ktoré by chcela zabudnúť.

Eva mlčala. Odrazu zastala a zavrela oči. Tesne pod hladinou sa objavilo čosi sivobiele. Neznáma vec sa malátne prevaľovala a akási sila ju tlačila na breh mohutného toku. Evu ten pohľad tak pohltil, že na Emmu zabudla. Aj tá teraz zastala. Mala oveľa lepší zrak než mama.
– To je nejaký ujo! zhíkla Emma. Stisla Evino plece a vytriešťala oči. Niekoľko sekúnd stáli obe ako prikované a zízali na bezvládnu rozmočenú postavu, ktorá sa vznášala medzi kameňmi. Muž ležal na bruchu. Vlasy na zátylku mal riedke, bolo mu vidieť plešinu. Eva ani nevnímala, ako sa jej dcérine nechty zadierajú do svetra. Videla len sivobielu mŕtvolu muža s blond vlasmi. Nezdalo sa jej, že by muža poznala. Keď však uvidela jeho tenisky, modré s bielymi pruhmi a siahajúce až po členy, v ústach ucítila prenikavú chuť krvi.

Muž z rieky bol zamestnanec miestneho pivovaru, ktorý zmizol už pred viac ako pol rokom. V nórskom meste Drammen je však stále v pamäti, pretože takýchto udalostí veľmi nezažívajú. Naviac nezvestný zmizol iba pár dní po zavraždení miestnej luxusnej spoločníčky. Udalosti na prvý pohľad nesúvisiace, ale pri bližšom pátraní odhaľuje komisár Konrad Sejer jednu spojitosť.

Evino oko je prvou knihou zo série s Konradom Sejerom. Vydavateľstvo Premedia vsadilo na kráľovnú nórskej detektívky Karin Fossum, a začalo vydávať celú sériu. Pre mňa ale nešlo o prvé zoznámenie sa s touto spisovateľkou, dávnejšie som čítala české vydanie piateho dielu s názvom Indická nevesta. Takže očakávania som mala pomerne vysoké. Však i Jo Nesbø o nej povedal „Je to skvelá autorka a znalkyňa ľudskej duše“.

Fossumová ani vo svojej prvotine v rámci série nesklamala a čitateľom dala skvelý príbeh. Prvá časť knihy je najmä prelínanie deja medzi dvoma postavami a priblíženie nového nálezu i staršej vraždy. Eva sa snaží žiť ďalej a nemyslieť na to, čo videla. Komisár Konrad Sejer sa púšťa do vyšetrovania, opäť kontaktuje osoby, ktoré vypočúval v októbri a hľadá súvislosti, ktoré by tento nový zločin vyriešili.

Druhá časť je Evino rozprávanie, ktoré čitateľovi prezradí viac. Ale i potom, čo sa komisár na záver do deja vráti, si autorka pripravila prekvapenie. Takže hoci niektoré veci budete tušiť skôr, predsa len je záver nečakaný. Detektívke nechýba nič, čo by som od nej očakávala. Aj na pomerne malom rozsahu je rozohraný zaujímavý a napínavý príbeh.

Premyslené postavy, dej i zápletka idú ruka v ruke s príjemným a nenáročným čítaním. Nemusíte sa báť komplikovanosti či množstva postáv. Náročnejším fanúšikom severských krimi asi bude chýbať väčšia akcia, krvavé scénky, či nebezpečné policajné naháňačky. Evino oko vsádza viac na opis a celkovú atmosféru. Napínavé momenty spočívajú v strachu z odhalenia.

Knihu by som sa nebála odporučiť tím, ktorí majú radi psychologické detektívky. Nehľadajú agresívne či brutálne prípady, ale chcú sa vžiť do života postáv. Chcú si prečítať pomerne realistický príbeh, kde sa ľudská psychika vyrovnáva so situáciou a kde i dobrá osoba môže konať zle. Hodnotenie 4/5 a teším sa na pokračovanie Neobzeraj sa, kde bude Konrad Sejer pátrať po vrahovi v obci, kde sa za fasádou zdanlivo usporiadaných životov schováva nejedno temné tajomstvo.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Ľubica 16.10.2014 at 20:03

  zase raz, rovnako ako pri Nesbovi som nečítala po rade, prvú som čítala Neobzeraj sa, no určite chcem aj Evino oko a už mám vo wishliste aj jej najnovšiu Kto sa boji vlka..popis ku knihe znie dosť zaujímavo..presne ako píšeš, toto je celkovo iné, než ostatné detektívky, že viac ide do psychológie postáv než do akcie a popisov vrážd a pod..aj napriek tomu ma to chytilo už od začiatku čítania..skvelá atmosféra malého norského mestečka, kde sa to celé odohráva, do hĺbky vykreslené charaktery postáv a tiež dobrý záver..

  • Reply Orvokki 17.10.2014 at 00:05

   A Neobzeraj sa bolo dobré? Ja myslím, že Fossum bude ako Nesbø, lepšia každou ďalšou knihou. A páči sa mi, že to nie sú dlhé knihy, bežne majú krimi i 400-600 strán a tu dokáže na cca 250 stranách perfektný príbeh a presne ako píšeš, do hĺbky vykreslené charaktery postáv. Keby nemám na očnom stolíku asi 13 kníh, hneď by som sa do pokračovania pustila. Ale to mám v elektronickej podobe a tie čítavam najčastejšie pri cestovaní. Musím sa zase niekam pobrať 😀

 • Reply Ľubica 20.10.2014 at 20:59

  áno je dobra tiež, odporúčam, veľmi rýchlo som ju prečítala, hej veru, zlepšuje sa, bo napr. na toto Evino oko som čítala rôzne reakcie, tak som váhala, či prečítam aj to, ale presvedčila ma aj táto tvoja recenzia, no a ta najnovšia z tejto série ma už zaujala samotným opisom, že o čom to bude, tak som zvedavá..no ako si už viac krát spomínala, tých severských dobrých detektívok je veľa a stále ďalšie pribúdajú, (majú to jednoducho v krvi) tak je stále čo čítať, ja začínam teraz ďalšieho Nesba a potom mám v pláne po Kamenárovi ďalšiu knihu od Lackberg

  • Reply Orvokki 21.10.2014 at 15:26

   Tento a asi i ten ďalší víkend pôjdem na Slovensko, čo znamená veľa hodín v autobuse, tak si vezmem Kindle a pustím sa do Neobzeraj sa.
   Inak nedávno som dočítala Temný ako moja duša, a je to ďalšia skvelá detektívka. Krátka, úderná, Antti Tuomainen je na toto macher. Máš pravdu, že to majú v krvi 🙂
   Od Läckberg si chcem zohnať Vražda s vůní mandlí, pretože sa tam zmení hlavná postavu a bude to z pohľadu iného policajta.

 • Reply Karin Fossum – Neobzeraj sa | Orvokki's blog 27.10.2014 at 08:05

  […] krátko po prečítani prvého dielu Evino oko, zo série s detektívom Konradom Sejerom, som sa pustila do pokračovania. Karin Fossum je […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:14

  […] – Evino oko (Evas øye) – SK, Premedia, 2013 (e-kniha […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.