Adamkova knižnica O knihách

Karavan, štvorkolka, šalina, báger, tutúúú

11.10.2018

Viete, čo mi na malých batoľatách príde fascinujúce? To, ako rozumejú, aj keď nevedia rozprávať. A Adamko teda nejak výrazne nerozpráva. No rozumie aj veciam, nad ktorými občas krútim hlavou.

Možno to bude tým, že mu všetko pomenúvame reálnymi menami. Učíme ho aj zvuky, ale viac prevládajú  reálne pomenovania. A rada mu ich ukazujem na viacero príkladoch, preto začínam oceňovať rôzne ilustrácie. Aby videl, že lopta môže vyzerať tak i onak. Že autá sú malé, veľké, červené i hnedé. Lietadla sú obrovské i bezmotorové. Traktor môže byť sám alebo s vlečkou. Bicykel môže stáť voľne opretý alebo na ňom niekto jazdiť.

Takže veľkoformátové hľadacie knihy sú v súčasnosti dokonalosť.

Veľmi sa mi páči séria Velká knížka pro malé vypravěče od Ella&Max. Zo spolupráce máme doma už dve (Pohádky a Praha), no vedela som, že majú i ďalšie. Keď Adamko začal na ulici ukazovať na každé auto a hovoriť niečo, čo znelo ako „ato“, nastal čas porozprávať sa s ním o dopravných prostriedkoch.

Ahoj, Praha!

Nuž obehla som brnenské kníhkupectva a zadovážila mu dve knihy. Jedna ho (zatiaľ) priveľmi nezaujala, naopak Velká knížka o autech pro malé vypravěče ho zaujala až príliš. Príliš preto, lebo ten obrovský formát, ktorý sa nezmestí do môjho batohu ani kabelky, musím občas so sebou ťahať do mesta. Adam si ju pred odchodom donesie, stojí s knižkou pred dverami a dáva jasne najavo, že dnes nebude ťahať žltú veľrybu, dnes to bude kniha.

A tak chodíme po meste s veľkou knihou a v MHD či pri stavbách, ktorých je v Brne viac, ako sa obyvateľom páči, si čítame. A ukazujeme. A občas ukazuje Adamko a ja mám pomenovať alebo zoberie moju ruku a navedie ma, ukážem si sama a pomenujem.

Obrázkové rozprávky pre malých i veľkých rozprávačov

Každopádne sa za relatívne rýchlu dobu dokázal naučiť takmer všetky dopravné prostriedky, ktoré sa v knihe opakujú. A keď sa ho spýtam „Kde je štvorkolka?“, chvíľu blúdi očami a potom vystrelí, prstom ukáže a hovorí „tam tam“.

Na začiatku knihy sú zobrazené všetky dopravné prostriedky, čo je práve skvelé na naučenie sa. Na nasledujúcich stranách sú zasadené do určitého prostredia. Mesto, závody formula, niečo ako vidiek i nočná pridialničná oblasť.

Naozaj som si myslela, že mu budú obrázky pripadať mätúce, ale nie. A naozaj je na Adamkovi krásne vidieť, ako hľadá. Svojich obľúbencov (napríklad šalina či traktor) objaví okamžite, na iné potrebuje trochu času. Ale veľmi ho to baví a chce po nás, aby sme mu hovorili stále nové slová. Preto už pomenúvame aj ľudí, zvieratá, vodu či iné predmety.

Po Choo choo, knihe o ktorej som písala včera, je Velká knížka o autech pro malé vypravěče v aktuálnom období rok a pol Adamkova druhá najobľúbenejšia a najčastejšie vyťahovaná knižka. Popravde ju už ani nedávam na poličku (aj tak z nej padá), ale vždy je položená niekde v byte. A listujeme ňou niekoľkokrát denne.

Choo choooo, tutúúúú

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hasiči pre malých rozprávačov – Orvokki's blog 10.4.2019 at 19:15

    […] sú najvydarenejší. Dokonca si dovolím tvrdiť, že čoskoro v obľúbenosti predbehnú aj Autá a […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.