Adamkova knižnica O knihách

Kamaráti v domčeku

14.4.2019

Spomínate si na priestorové leporelá s pohyblivými prvkami od Vojtěcha Kubaštu? Malý traktor se zvířatky a Pozor, jede vláček!? V Albatros Media vydali ďalší diel a pribudol tak Domeček plný kamarádu. Formát už poznáte, opäť sa scéna zobrazí do priestoru a časť je pohyblivá. Smer často naznačujú šikovne namaľované šípky.

Kamaráti tentokrát nikam necestujú. Z kociek sa stavia ich domček, kde má každý svoju izbu. Opičky Žuch a Žak, medveď Jednozubka, mačka Micka, psík Barnabáš, prasiatka a mnohí ďalší. Zvieratká to ale v domčeku pekne roztočili.

V prvej izbe zvoní telefón. Pamätáte si ešte telefóny s rotačnou číselnicou? Cinkanie prilákalo zvedavé sýkorky. Ale zvonenie nikto nepočul, v druhej izbe sa skáče ostošesť. Kto vyskočí vyššie? Keď budete mať stranu presne kolmo, trpaslík bude vyskakovať ešte vyššie! No pozor, aby ste nič nerozbili. A skáču aj opice, predvádzajú akrobatické kúsky v tretej izbe.

Boxujú a vískajú a tlieskajú. V štvrtej izbe povzbudzujú a fandia boxerom v pruhovaných a bodkovaných nohaviciach. Pozor na zuby a pozrite, blíži sa noc, je čas ísť spať. No neskoro, kamaráti mali veľmi aktívny deň a išli spať neskoro. Márne ich ráno riaditeľ školy čaká. Ale na druhý deň určite prídu včas.

Našim favoritom naďalej ostáva Pozor, jede vláček!, ale i s kamarátmi v domčeku sme si užili krásne čítania. Veľmi ma mrzí, že zatiaľ si netrúfam ponechať tieto knižky Adamkovi voľne dostupné. Vidím, ako ho posúvanie s panáčikmi baví a skúša to. Tým, že je ale každá scéna iná a pohybuje sa iným smerom, nepamätá si to a skúša posúvanie na všetky strany, čím hrozí poškodenie. A tá radosť, keď na to príde sám. No ak chcem, aby Kubaštové originálne leporelá vydržali čo najdlhšie, dohľad je na mieste.

Opäť musím autorovi zložiť poklonu, pretože tretia knižka sa od dvoch predchádzajúcich líši. Nie iba príbehom, ale i novými pohybovými prvkami. A o to viac ma zaujíma, čo vymyslel v pripravovanom leporele Autíčko a zvířátka, kde sa kamaráti vyberú na výlet.

Platia rovnaké odporúčania ako u predchádzajúcich dvoch knižkám. Od batoľacieho veku a najmä ak medzi prvé obľúbené knihy vašich najmenších patrili knižné leporelá s posúvacími oknami (MiniPedie zo Svojtky a podobne). Kubaštové priestorové leporelá sú vyššia úroveň a naviac s príbehom. Ten ale u malých detí odporúčam skracovať, Adamka v aktuálnom období (okolo dvoch rokov) také dlhé texty nebavia a ešte pri nich nevydrží pozornosť.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.