napätie O knihách

Kam zmizol Mio? + SÚŤAŽ

12.8.2016

Miovo blues

Autor: Kristina Ohlsson
Názov: Miovo blues
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Kniha Zlín
Počet strán: 354
Orig. názov: Mios Blues
Preklad: Luisa Robovská

. . .

Ani nie pred rokom som bola nadšená z ďalšej severskej krimi Lotosové blues. Jediné, čo mi kazilo radosť bolo nutnosť pokračovania. Ako to bolo so Sarou z Texasu sme sa síce dozvedeli, no akosi sa stratil jej syn Mio a na advokáta Martina, ktorý celú záležitosť vyšetroval, sa toho nahromadilo podozrivo veľa. Napríklad obvinenie z vraždy. A nie jednej. Žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by s tým skutočný páchateľ chcel prestať.

Miovo blues prirodzene nadväzuje tam, kde končí prvý diel. Dokonca zostala zachovaná aj forma kapitol. Pred každou časťou je rozhovor s novinárom, avšak tentokrát ide o inú postavu, ako v minulom dieli. Frederik Ohlander je mŕtvy, pokračovanie chce objasniť Karen Vikingová. Mimoriadne oceňujem zhrnutie najdôležitejších scén Lotosového blues hneď na začiatku. Niektoré detaily som si presne nepamätala a rekapitulácia bola predsa len užitočnejšia, ako pripomínanie v priebehu samotného deja. Takto sme z jedného napínavého konca skočili rovno do napínavého začiatku druhej časti.

Martin Benner dostal ďalšiu neľahkú úlohu, tentokrát od samotného Lucifera. Nájsť Mia. Ideálne s čo najmenším zapojením polície do pátrania. Dá sa povedať, že aj jeho vzťah s Lucy sa dostal na novú úroveň, pretože teraz spolu prakticky bývajú. Po tragickej udalosti, pri ktorej zahynuli starí rodičia jeho adoptovanej dcérky Belly, sa snaží vrátiť život do normálnych koľají. Sám však tuší, aké je to beznádejné.

Štýl, tempo rozprávania i napínavosť ostali rovnaké, nevedela som sa dočkať  odhaľovania celého prípadu. Ako som už naznačila, ide i pokračovanie príbehu. Žiaden skok medzi osobami alebo v čase. Preto sa nič nezmenilo na forme, akou Kristina Ohlssonová čitateľovi poodhalí všetky tajomstvá. Ak vás bavilo čítať Lotosové blues, rovnako si užijete to Miovo.

Ale nejaké to prekvapenie si predsa len nachystala. Kým v jedničke bolo tak nejak jasné, akým smerom sa príbeh ponesie, Miovo blues obsahuje viac napínavejších zvratov v deji aj nečakaných odhalení. Na druhej strane mi prišli možno až trochu prehnané a prekombinované. Trochu.

Prvý diel ma oslovil aj preto, že všetko vyzeralo jednoducho. Na jednej strane Sara a jej brat, ktorý chce očistiť jej meno, na druhej strane advokát, ktorý to má dokázať. V druhom diely sa ukazuje, že výber Martina nebol náhodný a možno súvisí s jeho minulosťou. Ako to už býva, takou, na ktorú by sám najradšej zabudol.

Odporúčam si nájsť čas. Jeden, maximálne dva večery. Tých napínavých momentov je v knihe niekoľko a odchádzať v tom najlepšom by malo byť zakázané. Miovo blues je skvelé ukončenie dramatického thrilleru a svojim spôsobom mi je ľúto, že už sa s postavou Martina Bennera nestretnem.

4,2/5

Za e-knihu k recenzii ďakujem vydavateľstvu Kniha Zlín. Oba diely zakúpite priamo na ich stránkach alebo vo všetkých dobrých kníhkupectvách a to v elektronickej i papierovej podobe. Miovo blues vyšlo tento týždeň.

. . .

S Ú Ť A Ž

Nadviažem na súťaž, ktorá sa týkala aj prvého dielu, no trochu ju upravím. Napíšte mi, aké pokračovanie vás v poslednej dobe prekvapilo. Aký ste čítali druhý, tretí alebo i ďalší diel a povedali si, že je minimálne rovnako tak dobrý, ako prvý?

Budúci týždeň, v stredu 17. 8. niekoho vyberiem a knihu Miovo blues mu zašlem. Čas tak máte do utorka 16. 8. do polnoci. Súťažite o papierové vydanie a zúčastniť sa môže ktokoľvek s českou alebo slovenskou doručovacou adresou.

V Ý H E R C A

Blahoželám Lucke a dúfam, že sa jej bude Miovo blues páčiť.

You Might Also Like

8 komentárov

 • Reply Lucie 13.8.2016 at 11:39

  Asi je to už strašně ohrané, ale mě vždycky bavila pokračování Harryho Pottera 🙂 Před týdnem jsem dočetla Bajky barda Beedleho, které mě naprosto okouzlily 🙂 Netuším, jestli se to bere jako pokračování ságy o HP, já beru jako pokračování vše kolem něj a všechny ty knížky miluju! 🙂

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 18:05

   U HP ma najviac bavil tretí diel, ale napríklad posledná kniha (nemyslím aktuálnu novinku v podobe divadelnej hry) mi už prišla o dosť slabšia. Čo ma celkom mrzelo, možno som sa už na to cítila stará, čítala som to celkom neskoro po vydaní. Ale rozhodne je to séria, ktorú by som si niekedy chcela prečítať znova.

 • Reply Eliška 15.8.2016 at 21:42

  Mňa baviac pokračovania v detektívkach, ale to je skôr voľné pokračovanie, než priame nadviazanie. Autori sú väčšinou každou knihou lepší. Ak by som ale mala vybrať vyslovene pokračovania, tak určite Pán Prsteňov a Harry Potter, ako spomínala Lucie predo mnou.

 • Reply Emily 15.8.2016 at 21:56

  U mňa nič neprekoná Milénium od S. Larssona. Jedinečné dielo.

  z iného žánru azda Hry o život

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 18:03

   Na Larssona som takmer zabudla, ale súhlasím, ten druhý diel sa mi pozdával ešte viac, ako prvý. To je naozaj výborná séria.

 • Reply Iva 16.8.2016 at 17:47

  Mě v poslední době překvapila kniha Oběti ráje od Kristiny Ohlssonové. První dva díly této série se mi moc nelíbily, ale vydržela jsem a nemůžu litovat. Ještě mě čeká poslední díl ze série, tak jsem zvědavá, jestli to bude ještě lepší 🙂

  • Reply Orvokki 21.8.2016 at 18:02

   Dobré vedieť, že sa tá séria zlepšila. Ja som čítala iba prvý diel Nechtění z tej predchádzajúcej série a to mi prišlo slabé. Naopak táto nová séria je luxusná. Škoda, že má iba dva diely.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.