fínska literatúra O knihách

Juhani Aho – Železnica

13.8.2011

Juhani Aho (1861 – 1921) bol prvý profesionálny fínsky spisovateľ. Jedno z jeho prvých jeho diel je novela Železnica (Rautatie) z roku 1884. Príbeh sa odohráva v Juhaniho rodisku Lapinlahti (sever regiónu Savo). Dnešnému čitateľovi sa môže zdať vtipný a možno aj ťažko pochopiteľný.

Matti a Liisa sú starší manželský pár. Deti nemajú a peňazí nazvýš tiež nie. Sú predstaviteľmi vtedajšieho dedinského života. Žijú si jednoduchým životom bez väčších znalostí o okolí. Ich dni sa podobajú, až do chvíľe, kedy sa Matti a neskôr aj Liisa na vlastné uši nedozvedia, že existuje železnica. Pre nás samozrejmosť, pre nich niečo veľmi ťažko predstaviteľné.

Na naliehanie pani Seniorky sa rozhodnú ísť na to čudo, ako tomu hovoria, pozrieť. A neostane len pritom.

Železnica je krásny a jednoduchý príbeh z obdobia fínskeho realizmu. Ukazuje prostý dedinský život i rozdiely medzi mešťanmi a chudobou. Nevyhýba sa ani vplyvu alkoholu na jednotlivca. Jednoduchý dej bez zbytočných postáv či informácií.

Len tak pre informáciu. Prvá železničná trať bola vo Fínsku otvorená v roku 1862 medzi  Helsinkimi a Hämeenlinna. O 8 rokov neskôr bola dokončená aj trať do Saint Petersburgu a začala výstavba na tratí na juhu Fínska. Do začiatku 20. storočia spájala železnica vo Fínsku mestá na východe v regióne Savo i na západnom pobreží v Turku, Pori a Vaasa až do Oulu.


Obrázok je zo stránky knihyzaeuro.sk kde som aj knižku zakúpila.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Fínska literatúra | Orvokki's blog 23.11.2013 at 19:28

    […] Železnica (Rautatie) […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.