humor O knihách

Jsem novinárka jménem Caitlin Moranová

29.1.2015

Caitlin Moranova Morantologie

Autor: Caitlin Moran
Názov: Morantologie
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 312
Orig. názov: Moranthology
Preklad: Petra Jelínková

. . .

Caitlin Moranová je žena, ktorú chcete mať za kamarátku. Je svojsky vtipná, rázna, nebojí sa napísať svoj názor a hoci s ním nemusíte vždy súhlasiť, Caitlin nejde nemilovať. Srší z nej obrovská energia a môžete si byť istý, že časť prenesie aj na vás.

Morantologie je zbierka jej stĺpčekov a úvah, ktoré vyšli v tlači, doplnené Caitlininým komentárom. Podobne ako v jej predchádzajúcej knihe Jak být ženou, i tu vás autorka prevedie celým svojim životom. Lenže kým predtým to bolo celé o ženách, teraz to bude o všetkom.

“Vedeme nekonečné debaty o tom, co znamená být mužem nebo co znamená být ženou — a zatím kolem nás chodí lidé, kteří zažili obojí. Kdyby transgenderoví lidé neexistovali, pravděpodobně bychom byli ochotní investovat miliardy liber, abychom je vynalezli. A místo toho nechceme našim dětem ani přiznat, že existují.”

O pandách, WoW, Twitteri, marihuane, Sherlockovi, nekrológoch, alkohole, knižnici, LGBT a seriály Pán času (Doktor Who), o rozhovore s Lady Gaga, stretnutí s Paulom McCartneym, nočných rozhovor s manželom, ktorý si právom zaslúži ocenenie za trpezlivosť a ešte asi desiatke ďalších tém. A najmä to bude o nej samotnej. S nadhľadom a vtipom, tak typickým pre Caitlin.

Jej humor si zamilujete na prvej strane, budete sa baviť a usmievať počas celého čítania a po skončení budete chcieť viac Caitlin. Viac jej stĺpčekov, fejtónov a názorov. A ako bonus, pri nej sa budete cítiť tak nejak normálne. Knihu môžete čítať na jeden záťah, ale rovnako tak si ju i dávkovať po častiach, vybrané texty na seba nenadväzujú. Alebo sa k nej vraciať a opäť si prečítať o kráľovskej svadbe Kate a Williama alebo pohrebe Michael Jacksona.

Skvelá správa je, že HOST vydá aj ďalšiu autorky knihu s názvom Jak stvořit dívku. Zlá správa je, že si musíme počkať do leta.

5/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply eM. 29.1.2015 at 22:39

  Původně jsem myslela, že si tuhle knihu nechám ujít, ale jestli tam je něco o Doctoru Who, tak to svoje stanovisko asi přehodnotím. 😀
  Doporučila bys spíš Morantologii nebo Jak být ženou? 🙂

  • Reply Orvokki 29.1.2015 at 22:42

   Jak být ženou sa mi páčilo viac. Ale o Doctor Who bolo viac v Morantologii. Myslím, že nakoniec prečítaš obe, pretože Caitlin je pomerne návyková 😀

 • Reply Myanmar 29.1.2015 at 23:25

  Kolem téhle knihy jsem zatím kroužila v dost uctivé vzdálenosti. Podobný typ textů moc nevyhledávám, takže mě na první (ani druhý) pohled nezaujala i přes pochvalné recenze…ale ty jo, Sherlock? Doctor WHO? Tak to si přeci jen nemůžu nechat ujít!

  • Reply Orvokki 30.1.2015 at 09:36

   Sherlockovi sú venované dokonca hneď dva stĺpčeky a Doctor Who je naozaj často spomínaný, a určite tam nájdeš ďalšie témy, ktoré by ťa zaujímali 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.