Autor: Jorge Luis Borges
Názov: Fantastická zoologie
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 248
Orig. názov: El libro de los seres imaginarios
. . .
Nikdy by ma nenapadlo, že čítanie beštiára môže byť zaujímavé. Jorge Luis Borges dokázal o vymyslených fantastických bytostiach napísať tak pútavo, ako by som čítala napínavý román. Vybral zástupcov z celého sveta i rôznych kultúr a časových období, a čitateľom tak prináša stručný prehľad o tých najznámejších i takmer neznámych stvorení, aké ľudia dokázali vymyslieť a predstaviť si.
Stručný preto, lebo na 248 stranách nie je moc priestoru na podrobnejší opis 116 hesiel. Fantastická zoologie jednak neprináša kompletný výpis známych kreatúr, ale najmä každej je venovaná iba jedna až tri strany. Dosaďte to do knihy malého formátu a doplňte strany ilustráciami vybranými Pavlom Růtom, a dostanete len základné informácie. Tu však musím vyzdvihnúť ich príťažlivosť.
Či už ide o zvláštne schopnosti jednotlivých tvorov, informácie o prvej zmienke, historickej úlohe alebo len citácie z iných diel. Každá bytosť sa dokázala, hoci na malom priestore, predstaviť a povedať o sebe to najdôležitejšie.
Abecedné radenie je síce praktické na vyhľadávanie, ale v konečnom dôsledku, preskakovanie z Japonska do Indie cez antiku, biblické texty, Čínu či arabské krajiny pôsobilo skôr chaoticky. O nejakej časovej chronológií tiež nemôže byť reč. Niekedy by som ocenila radenie podľa určitého kľúča, najviac asi územného.
Ak Vás čo i len trochu zaujímajú známe mystické a bájne stvorenia, ako jednorožec, draci, fénix, trollovia, či elfovia alebo sa chcete niečo málo dozvedieť o (minimálne pre mňa) úplne neznámych, ako A Bao a Qu, Youwaree, Kami, Tchao tchie či Banshee, Fantasticka zoologie je vhodným úvodom do tejto problematiky. Naviac doplnený krásnymi ilustráciami. Mrzí ma len krátky rozsah, pretože o nejednom živočíchovi by som sa rada dozvedela podstatne viac.
. . .
Pygmejové
Podle antických autorů obýval tento trpasličí národ končiny Hindustánu a Etiopie. Někteří autoři tvrdí, že pygmejové stavěli své příbytky ze skořápek od vajec. Jiní, jako Aristotelés, napsali, že žili v podzemních jaskyních. Obilí sklízeli sekerami, kterými rubali prales. Jezdili na koních a obcích, odpovidajících jejich vzrůstu. Každoročně je přepadala hejna jeřábů, táhnoucích ze středoruských rovin.
Pygmej je také jméno boha, jehož podobu vytesávali Kartaginci na přídě svých lodí, aby zastrašili nepřítele.
4 komentáre
Knížka vypadá skvěle! 🙂 A bestiáře mám docela ráda, začalo to knížkou o domácích strašidýlkách a od té doby mě to nepustilo.
A ta krásná obálka!
Obálka je skvela a i vo vnútri sú nádherne ilustrácie. Knižka o domácich strašidielkach môže byť tiež zaujímavá, aj keď popravde, nepoznám asi ani jedno 😀
jee to vypada na naprosto skvelou knizku, po tom se musim podivat! diky za tip 🙂
Som rada, že ťa zaujala 🙂