O knihách young adult

Johan, chlapec z lesa

4.5.2016

Kluk na vetvi WEB

Autor: Danny Wattin
Názov: Kluk na větvi
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Albatros
Počet strán: 170
Orig. názov: Pojken i trädkojan
Preklad: Helena Matochová

. . .

Viete, ako by vyzerala detská kniha, na ktorej  pracovalo 22 detí? Presne takto. Kluk na větvi je milá knižôčka, ktorú Danny Wattin napísal so žiakmi triedy 2. E na Erikovej škole v Uppsale. A to ani pôvodne neplánoval, že z troch krátkych stretnutí, kde by im povedal, ako vlastne vzniká kniha, vznikne skutočná kniha.

Myslím, že práve tie deti môžu za ťo, aby si Kluka na větvi prečítali aj dospelí. A to z jednoduchého dôvodu… trefný detský pohľad na svet dospelých.

Hlavný hrdina je Johan, chlapec bez rodičov, ktorí dokáže perfektne šplhať a žije v lese. Nevie čítať, ale veľmi rád by sa to naučil. Svet kníh mu príde úchvatný. Má kamarátku veveričku Mimi a užitočné veci hľadá na miestnej skládke. Jedno nočné hľadanie si ale nedá pozor a do cesty sa mu dostane trojica starčích chalanov, ktorí si za svoj terč vždy vyberú tých slabších.

Johanovi sa podarí utiecť a skryje sa v dome podivína Molvidssona. Johanovi sa týmto stretnutím zmení život a dokonca začne chodiť do školy. Nájde si nových kamarátov a začne sa učiť čítať i všetky ostatné dôležité veci. Všetko by bolo perfektné, keby trojica zo skládky nenavštevovala tú istú školu.

Kluk na větvi je pomerne premyslená knižka keď vezmem do úvahy, akej vekovej kategórii je určená. Venuje sa témam od zapadnutia do kolektívu, šikane od starších a silnejších i bezmocnosti, keď nie je možné spravodlivo sa brániť. Celá je ale napísaná pútavo a s humorom.

Deti sú vykreslené veľmi realisticky, nemajú radi matematiku ani školské obedy, rodičov považujú za trápnych, chvália sa vlastným mobilom a svet dospelých považujú za divný. Johan je oproti ostatným iný, po rokoch v lese mu aj školské obedy prídu ako luxus, učenie má celkom rád a rodičov svojej spolužiačky považuje za starostlivých. Dôjde na rôzne vtipné situácie, lásku, demonštráciu i záchrannú akciu.

Nečakala som od knihy veľa, možno i preto ma tak príjemne prekvapila. Primárne je určená čitateľom od deviatich rokov, ale ako som spomenula už nejedenkrát a u nejednej detskej knihy, takéto knihy by mali čítať aj dospelí.

5/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.