napätie O knihách

Jo Nesbø – Švábi

4.6.2013

Jo Nesbø - ŠvábiV bangkockom moteli je nájdený nórsky veľveslanec s nožom v chrbte a so snímkami s detskou pornografiou v aktovke. Kvôli väzbám na premiéra musí ministerstvo zahraničia zabrániť škandálu a situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Preto do Thajska pošlú toho najpovolanejšieho. Nájdu ho ako inak, opitého v jeho obľúbenom bare. A tak sa fanúšikovia nórskeho spisovateľa Joa Nesbøho môžu pohodlne usadiť a užiť si ďalší skvelý príbeh s detektívom Harrym Holeom v hlavnej úlohe.

Kým v prvom dieli nám autor ukázal Austráliu, v druhom sa dej odohráva v Thajsku. Harry Hole a jeho kolegyňa z Bangkoku Liz Crumleyová prípad síce majú vyriešiť, ale len do tej miery, ako to vyhovuje nadriadeným. Rozhodne sa média nesmú dozvedieť nič o nevhodných fotografiách a najlepšie bude, keď sa ani sami vyšetrovatelia do prípadu nebudú moc miešať. Koniec koncov, v jednej z najskorumpovanejších krajín na to ani moc príležitostí nebudú mať. Ale niektoré detaily sa nedajú prehliadnúť, obzvlášť keď vražda veľvyslanca nie je jediná a pedofília leží v žalúdku aj možnému spojencovi.

„Samozřejmě neexistuje žádny seznam pedofilních Norů v Thajsku.“
„To jsem si myslel. Zatracený Úřad pro ochranu osobních údajů.“
„Ten s tím nemá nic společného.“
„Cože?“
„Vytvořili jsme takový seznam před několika roky, jenže jsme ho museli přestat aktualizovat. Bylo jich totiž prostě moc.“

Ak už sa s Nesbøho knižkami poznáte, viete, čo dostanete. Výborne a pútavo napísaný príbeh, ktorý prekvapí aj keď to už nečakáte. I keď u mňa je to prvá Holeovka, kde som páchateľa tušila už krátko po jeho zasadení do deja. Bola to skôr len intuícia a nijako mi to nepokazilo dojem z čítania. Naopak, Nesbø ma stále dokázal niečím zaskočiť a ja som sa tešila, až konečne rozlúsknem hlavný motív tohto na prvý pohľad dokonalého prípadu. A k tomu detaily z Thajska, ktoré priblížili miestnu komunitu a zvyky.

Po slabšom Netopierovi autor napísal výrazne dramatickejší a akčnejší dej. Veď čo iné sa dá čakať od príbehu v ktorom figuruje exotické prostredie, prostitútka, politika, peniaze a túžba po moci? Jednoducho ďalšia pozoruhodná krimi. Fanúšikovia ako ja jasajú šťastím a radi obetujú spánok pred čítaním. A koho Nesbø nebavil doteraz, Švábi by mohli byť výnimkou.

. . .

Krimi Švábi (orig. Kakerlakkene) vychádza v elektronickej aj papierovej podobe na Veľký knižní čtvrtek 13.6, vydáva Kniha Zlín, edícia FLEET, 392 strán, preklad Kateřina Krištůfková, ISBN 978-80-87497-70-8. Ukážky boli v priebehu mája publikované na rôznych blogoch (u mňa tretia časť), kompletný zoznam nájdete na stránke www.jonesbo.cz. Za poskytnutie reading copy ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Martina 4.6.2013 at 18:46

  Co tak čtu, tak pro většinu těch, co mají Šváby jako rc, tak je to premiéra. Čím to je?

  Mně se to moc líbilo, ale jsem zvědavá na další díly. Ale přece jenom si budu muset na Holea a jeho způsoby zvyknout. 🙂

  • Reply Marta 4.6.2013 at 18:51

   Martino, zvyknete si velice rychle… tak dobře napsaná detektivka – mám na mysli všechny díly – se jen tak nevidí. Díky firmě Kniha Zlín, Palmknihy.cz. Ať jen dále vydávají dobrou zábavnou literaturu. Marta

  • Reply Orvokki 4.6.2013 at 19:06

   Netuším, asi dokáže Hole prilákať stále ďalších a ďalších čitateľov. I keď vzhľadom na predaje kníh aj e-kníh sa čudujem, že ho niektorí doposiaľ nečítali :D. Ja som naopak videla články len od tých, ktorí už Nesbøho poznajú dlhšie. Ja sama mám od neho prečítané všetky knihy, ktoré vyšli v českom preklade a už teraz sa neviem dočkať Levharta.

 • Reply Marta 4.6.2013 at 18:48

  Nečetla jsem ani jednu recenzi,nechám si to na originál :-). Harry nikdy nezklamal. Mám hodně načteno, ale tak dobře napsaná detektivka – nechce se mi používat slovo americké thiller – to se jen tak nevidí. Přeji Nakladatelství Zlín (jsem Valaška), paní překladatelce Krištůfkové, firmě Palmknihy.cz – zkrátka všem, kteří se na vydávání tzv. severských detektivek podílejí, hodně elánu a motivací vydávat dobrou zábavnou literaturu. Marta

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:12

  […] Švábi (Kakerlakkene) – CZ, Kniha Zlín, 2013 (e-kniha I, II)* […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.