napätie O knihách

Jo Nesbø – Spasitel

17.2.2012

August 1991. Na ostrove Østgård, na letnom tábore Armády Spásy je znásilnené 14 ročné dievča. December 2003. Na Námestí bratov Egerových v Osle sa koná tradičný predvianočný koncert Armády Spásy. Robert Karlsen podáva v jednom momente polievku, v druhom padá mŕtvy na zem. Vrah opúšťa miesto činu a keby tomu počasie prialo, odletel by do Záhrebu. Ale jeho let bol zrušený a on sa na druhý deň ráno dozvedá, že zabil nesprávneho. Ostáva teda v Osle a v chladnom meste rozpútava peklo.

Ak ste podľahli vlne severských kriminálok, meno Jo Nesbø vám nie je neznáme. Spasiteľ (orig. Frelseren) nie je jeho prvá kniha (a ani neodporúčam začať s ňou, po prečítaní Nemesis a následne Pentagramu vám budú niektoré veci oveľa jasnejšie a Spasiteľa si viac užijete). Aj tu platia osvedčené postupy. Problémový hlavný hrdina, ktorý si vás však získa svojím nezvyčajným prístupom k všetkému. Spočiatku viac, na prvý pohľad do seba nezapadajúcich dejov, množstvo postáv, no hlavne nádherná zápletka a nečakaný záver.

Prvá polovica knihy je možno trochu pomalšia než ako sa od správnej kriminálky očakáva, ale kto čítal predchádzajúce knihy vie, že každý detail je dôležitý. A aj keď sa poriadne sústredite na dej a v priebehu knihy si niekoľko krát poviete, že viete kto, čo alebo prečo, vedzte, že záver vás vyvedie z omylu a poriadne prekvapí. Harry Hole síce spočiatku chytá vraha, ale pri vražde na objednávku treba nájsť aj objednávateľa.

Okrem Beáty Lønnovej a jej vyvinutému gyrus fusiformis, vďaka čomu si pamätá všetky tváre, sa tentokrát stretneme aj so syndrómom „visage du pantomime“.  Nechýbajú spomienky na minulosť, sonda do myslenia postáv (i vraha) a objasnenie pašovania zbraní.

„Tam, kde je princ, býva zpravidla i král.“

Viem si živo predstaviť Spasiteľa ako film. Najmä začiatok knihy tomu úplne nahrával. Tam, kde jeden odstavec končil na jednom mieste, druhý viac menej plynulo naväzoval, ale na inom mieste. Ak by som sa mala vyjadriť jediným slovom, tak „Brilantné!”, ak by som knihu mala ohodnotiť, tak 10/10. Jo Nesbø neklesol na kvalite, práve naopak. Aj tentokrát ma dokázal na niekoľko hodín pripútať ku knihe (respektíve ku Kindle) a naservíroval mi dokonalý a napínavý príbeh, kde nič neskončí tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Vydáva nakladateľstvo Kniha Zlín, Spasitel vychádza 14. marca 2012, ukážku si môžete prečítať tu. Na pokračovanie si počkáme do jesene, ďalšia kniha sa bude volať Sněhulák.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | február | Orvokki's blog 29.2.2012 at 22:59

  […] som knižku mala ako reading copies, recenziu nájdete v predchádzajúcom príspevku. Spasitel vyjde 14. […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 4.5.2012 at 13:38

  […] Spasitel (Frelseren) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I, II, III a IV) // RC […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:13

  […] Spasitel (Frelseren) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I, II) […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.