napätie O knihách

Jo Nesbø – Sněhulák

6.10.2012

Toho dňa napadol prvý sneh. Teraz aj pred mnohými rokmi. A toho dňa zmizla bez stopy žena – matka a manželka. Teraz aj pred mnohými rokmi. A aj medzitým. Jediný kto to videl bol snehuliak. A Snehuliak. Na jeseň roku 2004 začala hra Harryho so Snehuliakom. Respektíve Snehuliaka s Harrym.

Už tradične je príbeh postavený na detailoch, ale ani ich pozorné čítanie vám pravdepodobne neprinesie odpoveď na to, kto má na svedomí tie zločiny a aký je ich motív. No minimálne niektoré motívy sa dajú odtušiť podstatne skôr.

Čo v románových i detektívnych príbehoch veľmi oceňujem je aj postupné rozvíjanie osobného príbehu hlavných a vedľajších osôb. V tomto prípade je to najmä vzťah Harryho s Ráchel a jej synom Olegom. Tak nejako očakávam happy-end, ale pri autorovi si jeden nikdy nemôže byť istý, ako to dopadne.

Dlhých sedem mesiacov, od vydania Spasiteľa, som na túto knihu so všetkými fanúšikmi Nóra Joa Nesbøho, ktorých je minimálne v Čechách viac ako dosť, čakala. Nedočkavo som ju nahrávala do čítačky a začítala sa. Z prechádzajúcich kníh som čakala pomalší a rozťahanejší úvod, ale už od prvej kapitoly som dostala poriadnu porciu záhadna a vedela som, že deň skončí až ráno s poslednou stranou.

Viac napätia, akcie a sexu, menej alkoholu, pomalého rozprávania a opisov. Snehuliak mi prišiel trochu iný ako predchádzajúce autorove knihy. Viac detektívkovy. 500 strán hltavo prečítaných za noc bez výčitiek svedomia, že by som urgentnejšie mala spracovať projekt do školy.

A kým u predchádzajúcich kníh mám pocit, že by ich mal čitateľ zobrať pekne porade, Snehuliak bude dobre fungovať aj samostatne a nebála by som sa ho odporučiť niekomu, kto ešte nemal s Nesbøm tú česť sa zoznámiť.

www.jonesbo.cz

Kniha Sněhulák (orig. Snømannen) vychádza v elektronickej aj papierovej podobe 11. októbra 2012 na Velký knižní čtvrtek, vydáva Kniha Zlín, edícia FLEET, 500 strán, preklad Kateřina Krištůfková, ISBN 978-80-87497-45-6. Ukážku si môžete prečítať na tejto stránke. Ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 6.10.2012 at 08:01

  […] Sněhulák (Snømannen) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I); SK, Ikar, 2012  // RC […]

 • Reply fremy 11.10.2012 at 22:52

  Tak rychle jsem číst nestíhal, ale rozhodně mě příběh chytil.

  • Reply Orvokki 12.10.2012 at 16:31

   Mňa keď niečo baví, tak sa začítam, prestanem vnímať okolie a väčšinou skončím práve až tou poslednou stranou, obzvlášť, keď je kniha napísaná pútavo už od začiatku, čo Snehuliak je. Inak som rada, že sa ti príbeh páčil, obzvlášť keď ide o prvotinu, ako tak čítam na tvojom blogu :).

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | október | Orvokki's blog 31.10.2012 at 19:36

  […] Reading copy, recenzia tu. […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:14

  […] Sněhulák (Snømannen) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I, II); SK, Ikar, 2012 […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.