napätie O knihách

Jo Nesbø – Prízraky

14.3.2014

Jo Nesbø - Prízraky

Autor: Jo Nesbø
Názov: Prízraky / Přízrak
Rok vydania: 2013 / podzim 2014
Vydavateľ: Ikar / Kniha Zlín
Počet strán: 480
Orig. názov: Gjenferd

 . . .

Naozaj by ma zaujímalo, ako to Jo Nesbø robí. Ako je každou knihou lepší a metódy zabíjania v jeho detektívkach čudnejšie. Nie inak je tomu aj v deviatej časti série s detektívom Harrym.

V skutočnosti v Prízrakoch Harry Hole už policajtom nie je. Aspoň nie je oficiálne. No telom i dušou je to stále ten istý človek, ktorý dokáže pospájať aj nemožné indície a hoci sa občas sekne, občas mu ide o život, občas príde o život niekto iný, za svojim výsledkom si ide aj cez mŕtvoly. Doslova.

Mozog hlodavca sa sústredil na to, ako zdolať prekážku, čo mu leží v ceste. Z oboch strán skúšal pretlačiť svoje telo, dlhé dvadsaťpäť centimetrov a vážiace pol kilogramu, no márne. Prekážka ležala na boku, chrbtom pritisnutá k stene zakrývala dieru, čo viedla k hniezdu, kde sa jej osem čerstvo narodených slepých mláďať zúfalo dožadovalo mlieka. Hora mäsa páchla soľou, potom a krvou. Bol to človek. Ešte živý, lebo jej citlivé uši v hladnom pišťaní mláďat zachytávali slabý tlkot srdca.
Bála sa, no nemala na výber. Povinnosť nakŕmiť mláďata bola nadradená všetkým hrozbám, všetkej námahe, všetkým ostatným inštinktom. A tak vetrila a čakala na riešenie.
Kostolné zvony bili do taktu s údermi srdca. Jeden úder, dva. Tri, štyri. Vycerila hryzáky.

Po troch rokoch v Hong Kongu sa Harry vracia do rodného Osla. Do mesta, ktoré mu už niet domov, ale stále je tu niečo, respektíve niekto, kvôli ktorému je ochotný bojovať so svojimi prízrakmi. Milovaná Rachel a jej syn Oleg. Ten malý chalan, ktorý mu pár dielov dozadu občas pošepol tato. A teraz sedí vo vyšetrovacej väzbe a je obvinený za vraždu svojho kamoša Gusta.

Oslo zažíva zvláštne chvíle. Polícii sa podarilo zlikvidovať väčšinu drogových skupín a odstrániť z ulíc väčšinu heroínu a ďalších drog. Pre svojich občanov zdá sa vytvorilo opäť o niečo bezpečnejšie a prívetivejšie mesto. Na druhej strane sa objavila nová droga. Violín. Silnejší, účinnejší, nebezpečnejší. Nových zákazníkov si získal po prvej dávke a zástup závislých narkomanov je ochotných tolerovať aj zvyšujúcu sa cenu.

Lenže tam, kde je závislosť a kde sa k slovu dostávajú moc a peniaze, idú kamarátstva stranou, v pozadí sa spriadajú intrigy a každý zúčastnený v tomto obrovskom drogovom biznise si chce ukrojiť svoju časť a zbohatnúť. A zúčastnení nepatria len k pochybným jedincom. Moc a peniaze totiž zaujímajú aj relatívne známe osobnosti.

Harry pomerne rýchlo zistí, že Oleg v obchode, ktorý sa krúti okolo violínu, ide tiež. Viac než by mal. I tak je ale presvedčený o jeho nevine. Alebo by aspoň chcel byť. Ibaže odhalenie pravdy, o ktorú sa snaží, sa veľmi nehodí určitým ľuďom. A nanešťastie títo ľudia majú motív aj prostriedky, aby sa nepohodlných ľudí zbavili. Veď už to aj párkrát spravili.

Striedajú sa časové obdobia i rozprávači a vždy v pravý čas je do deja vložené rozprávanie umierajúceho Gusta, ktoré ešte viac rozmotáva celú zápletku. Ale len pomaličky. Nesbø sa ako obvykle nikam neponáhľa, opismi síce nešetrí, ale všetky majú svoj význam, hoci pri niektorých vám to dôjde až neskôr.

A občas máte chuť autora nakopať na jeho citlivé miesta za to, že sa so všetkými tak zahráva. S Gustom, Harrym, Olegom, ale najmä nervami čitateľov.

Takže už tradične, budem len chváliť. Je to napínavé, strhujúce, má to tie správne grády. Zápletka zamotaná, nič nedopadne tak, ako sa na prvý pohľad zdá, niektoré indície sú iba zavádzajúce a vrah umierajúceho Gusta je blízko i ďaleko zároveň. Opäť autorova výborná práca s postavami, myšlienkovými pochodmi, samotným príbehom aj nečakanými zvratmi. A keď si po dočítaní prečítate anotáciu k pokračovaniu s názvom Polícia, s najväčšou pravdepodobnosťou sa do neho začítete ASAP. Pretože ten koniec…

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply TeeTee 14.3.2014 at 18:54

  Zní to moc zajímavě:) Už se těším až knížka vyjde u nás^^
  Pěkná recenze!:)

  • Reply Orvokki 15.3.2014 at 17:32

   Určite sleduj Knihu Zlín, na Joa Nesbøa zvyknú vypisovať konkurz na reading copies a ako blogerka máš teda veľkú šancu čítať skôr. Ale odporúčam prečítať aj predchádzajúce diely, dá sa to síce čítať samostatne, ale keď si oboznámená s minulosťou a celým Harryho príbehom, je to podľa mňa oveľa lepšie 🙂

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:15

  […] Přízrak (Gjenferd) – CZ, Kniha Zlín, jar 2014 (e-kniha I, II); SK, Ikar, 2013* […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.