napätie O knihách

Jo Nesbø – Pancierové srdce

21.9.2013

Jo Nesbø - Pancierové srdceNórsko. Verejnosť je otrasená z nálezu dvoch vskutku ohavne zavraždených žien. Oddelenie vrážd a kriminálna polícia Kripos má síce presný popis toho čo sa stalo, avšak absolútne netuší, čo to spôsobilo. A chýbajú aj ďalšie stopy, ktoré by viedli aspoň k nejakým záverom. S pribúdajúcimi dňami sa ale čoraz viac vynára jedna otázka. Vyčíňa v Nórsku ďalší sériový vrah?

„Z konca hrotov vystrelili sedem centimetrové klince. Štyri na každej strane jej prepichli líca, tri vnikli do vedľajších dutín, dva do nosnej dutiny a dva do brady. Jeden klinec prepichol hrtan, jeden pravú očnú guľu. Dva klince preniklo do zadnej časti ústnej dutiny a zasiahli mozog. No nič z toho nebolo skutočnou príčinou smrti.“

Hongkong. Harry Hole, jediný nórsky vyšetrovateľ so skúsenosťami s vrahmi všetkých kategórii sa ukrýva pred vlastnou minulosťou i veriteľmi. Do miliónového mesta bola vyslaná mladá kriminalistka Kaja Solnessová s jediným cieľom. Priviesť ho naspäť. Problém nie je ani tak Harryho nájsť, ako ho presvedčiť, že ho naozaj potrebujú. A keď odmieta ísť kvôli nim, nech sa vráti aspoň kvôli jeho otcovi, ležiacemu v nemocnici. Dokáže ale Harry fungovať podľa očakávaní a odhaliť vraha aj napriek prekážkam a intrigám, ktoré číhajú na každom kroku?

„Harry sledoval, ako jeho ruka stíska pravicu človeka, o ktorom práve usúdil, že v posledných troch mesiacoch zavraždil piatich ľudí.“

Kto je Jo Nesbø netreba slovenskému ani českému čitateľovi hovoriť. Počuť o ňom museli aj tí, čo od neho ešte nič nečítali. Mimoriadny úspech v našich krajinách svedčí o určitých kvalitách, takže ja osobne som do knihy išla s veľkými očakávaniami. A tie boli vysoko prekonané. Už zase.

Kým siedmy diel Snehuliak funguje aj samostatne, Pancierové srdce (alebo Levhart, pod akým názvom kniha vyjde v ČR) je lepšie čítať so znalosťou predchádzajúcich častí. Nie je to podmienka, ale čitateľ niektoré súvislosti lepšie pochopí. Napríklad čo viedlo Harryho do Hongkongu, Snehuliak je tiež nejedenkrát spomínaní a zohrá svoju úlohu aj tu. Celkovo mám pocit, že Pancierové srdce je akýmsi pokračovaním Snehuliaka.

Aj tu nás dej zavedie mimo hranice Nórska. Okrem úvodu v Hongkongu, kde sa Harry ukrýva, utráca na dostihoch a odchádza mimo realitu skrz ópium sa neskoršie vyšetrovanie prenesie aj do horúcej Afriky na úpätie sopky, niekde medzi Kongo a Rwandu.

Čo na podobných kriminálkach milujem, je odhalenie vraha. V polovici knihy. Pretože to mi je jasné, že všetko skončí úplne inak a autor sa s nami ešte pekne pohrá. Dej ešte viac zamotá, motív ešte viac oddiali, celé to dodá knihe tú správnu atmosféru. O život nepôjde iba obetiam, ale aj vyšetrovateľom a to nejedenkrát.

V zápiskoch páchateľa sa dozvedáme viac o jeho konaní, no totožnosť ostane zatajená až do napínavého konca. Sledovanie viacerých postáv občas navedie na nesprávnu stopu, istý svojím úsudkom si nebudú ani vyšetrovatelia, ani čitatelia. Nesbø sa moc neponára do aktuálnych spoločenských otázok, niektoré iba načrtne. Jednoducho, ak by som mala dej zhrnúť stručne, tak by som povedala bravúrne zamotané a vygradované. Vážne.

Harry Hole je postava, s ktorou sa nebudete nudiť. Dej je plný intríg na jednej aj druhej strane, nečakaných a často mylných odhalení, čoraz brutálnejších spôsobov. Nesbø to miestami až preháňa, vyšetrovanie občas pripomína americké seriálové kriminálky CSI, ale z môjho pohľadu, no a čo. Aj tak ma to baví a tých 512 strán mi pripadalo málo a chcela som viac.

Vlastne nepoviem nič nové, platí to, čo pri predchádzajúcich Nesbøho knihách. Je to talentovaný spisovateľ, ktorý sa zlepšuje každou knihou. Dokáže príbeh skvelo zamotať, vtiahnuť do deja a vy sa dobrovoľne vzdáte dve noci spánku, len aby ste vedeli, ako to skončí. Akurát jedno ma trochu desí. Ak si spomínate na vražednú zbraň zo Snehuliaka a ak si uvedomíte, čím sa vraždilo v Pancierovom srdci, nechcem si ani predstaviť čo si autor na svoje knižné obete pripraví v ďalších dieloch. Úprimne ale dúfam, že tých kníh napíše ešte veľa, pretože Jo Nesbø ma fakt baví.

„Zostávajú posledné tri mená vrátane môjho.“

Krimi román Pancierové srdce (orig. Panserhjerte) vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2013, 512 strán, preklad Jozef Zelizňák, ISBN 978-80-551-3186-3. Ide v poradí o 8. diel s detektívom Harry Hole. V ČR knihu vydá 3.11.2013 Kniha Zlín pod názvom Levhart.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Vychádza v novembri | Orvokki's blog 2.11.2013 at 11:34

  […] pretože 5.11 prichádza Levhart. Čítala som ho ešte pred mesiacov v slovenskom preklade (Pancierové srdce) a poviem vám, perfektné. Celkovo detektíviek zo severu Európy bude na jeden mesiac viac než […]

 • Reply Ľubica 16.10.2014 at 21:06

  Veľmi dobre si to napísala, celkovo si to vystihla, presne rovnaké dojmy a nadšenie mám aj ja z Pancierového srdca, ktoré je podľa mňa ešte lepšie než Snehuliak. Nevedela som sa od knihy odtrhnúť, Nesbo stále viac prekvapuje, už tá prvá vražda, celková zápletka, to množstvo postav, a do toho aj osobný život Harryho, nekonečne množstvo zvratov, do detailov perfektne vymyslené, nemám slov, sama si to dobre napísala- bravúrne zamotané a vygradované..
  a teraz najnovšie som čítala Netopiereho muža, že už by sa porade patrilo čítať, len chyba bola v tom, že v Snehuliakovi sa spomínal vrah z prvej časti, smola, čo už..teraz už len porade pôjdem..inak na prvej knihe s Harrym Holem bolo riadne cítiť, že je prvá zo série, pre mňa o kus slabšia, hlavne cez úvod sa mi ťažko dostávalo..až v polovici som sa do toho začítala..už viem že budem čítať porade a posledné dve po pancierovom srdci si nechám na záver..

  • Reply Orvokki 16.10.2014 at 23:56

   Máš pravdu, že prvá kniha bola slabšia, ale každou ďalšou sa zlepšuje. Mne chýba prečítať už iba Polícia, posledný diel, mám ho kúpený, ale hoci sa naň teším, nechcem si ho už prečítať, pretože potom už žiaden Harry Hole nebude.

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:13

  […] – CZ, Kniha Zlín, 2013 (e-kniha I, II), v SK ako Pancierové srdce, Ikar, […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.