napätie O knihách

Jo Nesbø na stopäťdesiatich stranách

1.6.2015

Jo Nesbo Krev na snehu

Autor: Jo Nesbø
Názov: Krev na sněhu
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Kniha ZLÍN
Počet strán: 151
Orig. názov: Blod på snø
Preklad: Kateřina Krištůfková

. . .

Olav Johansen je svojim spôsobom nežný chlap. Dyslektik, ktorý vás nejedenkrát odbije vetou „Ale co já vím“ a vzápätí prekvapí, že vlastne vie. Rýchlo sa zamiluje a veľmi štedro podporil matku so štyrmi deťmi. Lenže nedokáže jazdiť pomaly, nechcite ho vidieť naštvaného a tej matke so štyrmi deťmi zavraždil manžela.

Olav Johansen je totiž skvelý zabijak. A hoci je mizerný v matematike, jedno si spočítať vie. Že raz príde chvíľa, kedy na svojho šéfa bude vedieť toľko, až mu to začne robiť starosti a začne zvažovať, že nechá svojho zabijaka zabiť. A že tá chvíľa môže prísť krátko po tom, ako Olav dostane za úlohu odpraviť šéfovu manželku.

“Takže když to shrneme: Nedokážu jezdit pomalu, jsem měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovávám, když se rozčilím, ztrácím hlavu, a nejde mi matika. Sem tam jsem něco přečetl, ale nemám žádné extra znalosti, rozhodně ne žádné použitelné. A píšu pomaleji, než roste stalaktit.
K čemu proboha může teda chlap jako Daniel Hoffmann využívat člověka, jako jsem já?
Asi už jste si spočítali, že odpověď zní: Jako zabijáka.”

Ak po knihe siahnete kvôli autorovmu menu, asi budete spočiatku čakať na Harryho a porovnávať so sériou, s ktorou sa preslávil. Môžem vás ubezpečiť, že na Harryho veľmi rýchlo zabudnete. Jo Nesbø už v thrilleri Lovci hlav dokázal, že k dobre postavenému príbehu ho nepotrebuje.

Krev na sněhu je toho ďalším dôkazom. Jednoducho postavený príbeh bez zbytočných odbočiek, postáv, viet či udalostí. Svižná akcia od začiatku do konca, kde sa nešetrí krvou, ale slovami. Olava Johansena si nejde nezamilovať a vďaka malému počtu strán nemáte priestor na nudu. Tu má každé písmenko svoje miesto.

Milujem, keď sa autor zahrá s fantáziou čitateľa a tu sa to Joovi podarilo v závere knihy. Krev na sněhu je diabolsky dobrá jednohubka. Je to presne ten fantastický Jo Nesbø, akého čitateľ chce mať a pritom tak iný, na akého sme si zvykli.

“Myslel jsem si, že krev zmrzne na povrchu sněhu a zůstane tam. Jenže místo toho ji sníh nasál, vtáhl ji pod povrch, skryl ji, jako by ji sám potřeboval. Cestou domů jsem si představoval, jak se ze závěje vztyčí sněhulák, který bude mít pod mrtvolně bledou ledovou kůží sotva viditelné cévy. Z budky jsem zavolal Danielu Hoffmannovi a informoval ho, že úkol je splněn.”

Krev na sněhu vychádza 4.6.2015. Asi ani netreba hovoriť, komu knihu, a či vôbec, odporučiť. Jo Nesbø je viac menej povinná jazda pre každého fanúšika napínavých kníh. Novinkou naviac osloví aj tých, ktorím prídu 500 stranové knihy dlhé, prípadne nemajú Harryho sériu rozčítanú od začiatku a obávajú sa, či sa nebudú v celom deji strácať.

Hovorí sa aj o filmovom spracovaní, ale než budú známejšie bližšie informácie, dočkáme sa i druhého dielu. Ten vyjde v ČR už na jeseň tohto roka. Už teraz viem, že to bude ďalšia skvelá jazda, ktorú si musím prečítať.

4,5/5

Za poskytnutie recenznej e-knihy mnohokrát ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Charrlie 1.6.2015 at 08:24

  Přiznávám se bez mučení – i když mi už Nesbo delší dobu leží ve čtečce, ještě jsem se k němu nedostala. Protože mě zas až tak neláká. Ale věřím tomu, že jeho čas jednou přijde! A možná už velmi brzo, protože tahle kniha mě láká víc, než by měla O:)

  • Reply Orvokki 1.6.2015 at 22:28

   Ja myslím, že Krev na sněhu je perfektná kniha na začatie s Joom Nesbøm. Tak snáď sa bude páčiť 🙂

 • Reply Myanmar 12.7.2015 at 14:17

  Také jsem se k Nesbemu (nebo jak se ten člověk skloňuje…Nesbovi? 😀 ) ještě nedostala, ale ráda bych to napravila. Krev na sněhu je sympaticky krátká a když navíc píšeš, je to to pro start dobrá volba, asi zkusím nejprve tu 🙂 Jako vždy skvělá recenze, na knížku se ti rozhodně podařilo mě nalákat! 🙂

  • Reply Orvokki 12.7.2015 at 14:34

   Skloňovanie jeho mena je tak zapeklitá vec, že prekladateľka Kruštůfková to radšej napísala. A je to takto:
   1. PÁD Jo Nesbø
   2. PÁD Joa Nesbøho
   3. PÁD Joovi Nesbømu
   4. PÁD Joa Nesbøho
   5. PÁD Joe Nesbø
   6. PÁD Joovi Nesbøm
   7. PÁD Joem Nesbøm

   Zrovna dneska som bývalej kolegyni priniesla dve jeho knihy, Nemesis a Pentragram, tiež chce s ním začať. Ale ja vždy prízvukujem, keď sériu s Harrym, hlavne začať od prvého dielu. Je síce trošičku slabší, ale dáva to potom lepší zmysel. A perfektne to graduje.
   Na začatie je dobrá i Lovci hlav, ale Krev na sněhu sa mi páčila viac. Hlavne tým, ako je to krátke. Zamiluješ sa na 150 stranách a potom chceš viac. Viac Joa Nesbøho.

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:14

  […] Krev na sněhu (Blood on Snow) – CZ, Kniha Zlín, 2015 (e-kniha I)* […]

 • Reply Jo Nesbø opäť trochu inak + SÚŤAŽ | Orvokki's blog 26.10.2015 at 10:57

  […] slunce nie je pokračovaním krimi novely Krev na sněhu. Dokonca má asi o 50 strán viac. Ale opäť je zápletka v hlavnej postave, ktorá dostala od […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.