napätie O knihách

Jo Nesbø – Červenka nese smrt

24.7.2011

Pripravte si dostatok času, Červenka vám nedovolí sa od knihy odtrhnúť. A 443 strán dobre zamotanej detektívky sa nečíta jednoducho ako 200 stranové Paasilinnove romány.

Na jar som vyhrala knihu Nemesis od nórskeho spisovateľa Jo Nesbø. V recenziách sa môžete dočítať, že časť knihy súvisí s predchádzajúcim dielom a keďže Červenka bola zrovna v knižnici voľná, neváhala som. Obsah znel zaujímavo:

„Norská státní policie zjistí, že někdo připravuje atentát na následníka trůnu. Tehdy začne pro vyšetřovatele strastiplná pouť labyrintem lží a zrady. Nováček Harry Hole sleduje stopy vedoucí do nejtemnější kapitoly norské minulosti, ke skupině kolaborantů s nacisty, kteří svůj boj o konečné vítězství dosud nevzdali.“

Harry Hole mi nepripadal ako nováčik a že pôjde o atentát práve na následníka trónu sa tiež nedozviete hneď na začiatku (skôr na konci). Lenže Červenka vás pohltí a nad touto drobnosťou nebudete mať čas  premýšlať.

Pripravte sa na množstvo osôb, množstvo udalostí, množstvo časových úsekov. Niektoré veci sú spočiatku nejasné a popravde, prvá polovica bola pre mňa veľmi náročná. Časové úseky sa striedali každú chvílu, od súčasnosti (resp. roku 1999) po minulosť (1945), do toho niekoľko dejových línií. A veľa osôb.

V polovici nastane zlom, kedy do seba začnú veci zapadať, začnete rozumieť viacerým veciam a jednoducho vám to celé príde jasnejšie. Ale až na konci žasnete nad geniálnosťou príbehu a dokonalosťou zápletky.

Ako som už naznačila, nie všetko sa vyrieši v tejto knihe. Smrť Ellen Gjelten bude Harry riešiť až v Nemesis. A ako sa mu to podarilo sa chystám prečítať po dovolenke.

Knihu Červenka nese smrt (orig. Rödstrupe, na slovensku vyšlo pod názvom Zrada) odporúčam všetkým milovníkom kvalitných detektíviek, severskej literatúry a napínavých zápletiek. Za mňa 10/10.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Jo Nesbø - Nemesis | Barbora Miklášová 8.9.2011 at 08:10

    […] Do pobočky banky vtrhne dobre maskovaný lupič. Mieri pištolou na Stine a Helge Klementsen má 25 sekúnd na to aby mu dal peniaze. 6 sekúnd naviac a Stine je na mieste mŕtva. Prípad začína riešiť Ivarsson s tímom, ale i Beáta Lønnová, dcéra legendárneho policajta, ktorá ma schopnosť pamätať si tváre a Harry Holle, ktorý by radšej našiel skutočného vraha kolegyne Ellen Gjelten (viď Červenka nese smrt). […]

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:13

    […] Červenka nese smrt (Rødstrupe) – CZ, MOBA, 2005* a ako Červenka, Kniha Zlín, 2014 (e-kniha I, II); v SK ako Zrada, IKAR, 2008 […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.