O knihách

Jesenné knižné novinky a vianočné tipy

21.10.2021

Ešte nás síce čakajú dva mesiace do Vianoc, no my sa aktuálne nachádzame v zasneženom fínskom Laponsku a priznávam, že na mňa už ide vianočná atmosféra. Je tu zima, sneh, mrzne, púšťame si vianočné koledy a o pár týždňov nás čaká i návšteva Santa village (alebo presnejšie Joulupukki, ako sa vianočnej postave hovorí vo Fínsku). A že sa blížia Vianoce je ľahko poznať i na rastúcom množstve knižných noviniek. Je ich toľko, že sa v nich ľahko stratia aj fanúšikovia sledujúci, čo nové ich obľúbené nakladateľstvá chystajú. Ja už mesiac pridávam do svojho wishlistu všetky tie, ktoré by som si priala a ktoré ma naozaj zaujali. Už je ich samozrejme toľko, že nie je šance aby som ich všetky dostala. A to mám krátko pred Vianocami meniny a mesiac po Vianociach narodeniny. Môžete to brať ako inšpiráciu na čítanie i darčeky. A zamerám sa len na knihy pre dospelých. I keď predpokladám že skôr či neskôr sa kvôli Adamovi pozriem aj na detské novinky.

Začnem kuchárskymi knihami. Mám k nim veľmi pozitívny vzťah, pretože vďaka nim som sa počas lockdownu naučila variť a teraz v obytňáku z toho dosť čerpám. Žiaľ, pre ich veľkosť a váhu ich nemôžem mať so sebou, takže obľúbené recepty som si odfotila a kuchárkam našla dočasný domov u kamarátky. Do zbierky mi určite pribudnú tieto štyri pripravované. To už viem naisto. Ešte v lete som v kampani na Donio podporila vydanie knižky od @tasteofred. Istotne to bude originálna a vtipná kniha. Potešilo ma, že @Cat&Cook vydala už štvrtú knihu. Prvé tri boli práve tie, z ktorých som pri svojich pokusoch v kuchyni čerpala najviac. Takže novinka Rychlá mi nesmie chýbať. Na IG rada sledujem aj Sandru @mamasandtapas, ktorá aktuálne vydáva knižku Spolu sníme. Podporené v predpredaji, môžete aj vy, na jej stránkach. A tou štvrtou bude Na celý život od Michaely @yummypaleo, ktorá predpredaj spustí čoskoro. Viem, že tých kuchárskych knižiek od foodblogerov sa chystá viac, stačí sledovať ich Instagramy a včas objednať.

A teraz už beletriu. Premýšľala som, ako to rozdeliť. Podľa dátumu vydania? Vydavateľa? Žánru? Farby obálky? Asi pôjdem náhodne. Tak ako mi idú knižky vo wishliste, v poznámkach. Vždy len pár slov a dolu nájdete bannery s preklikom na Martinus. Hej, affil sú. Ale nájdete tam aj anotáciu, možnosť objednať a ďalšie info o knihe.

Ak by som mala vybrať tri TOP nakladateľstvá, kde sledujem čo vydávajú, bez váhania poviem Host, Jan Melvil a Absynt. Vydávajú taký počet kníh, že je reálne ich v priebehu roka aj stíhať čítať. Vydávajú zaujímavé knihy. Melvil ide do nonfiction. Rozvoj, zdravie, história, spoločnosť? To všetko tam nájdete. Absynt milujem pre ich reportážne knihy. Dozvedieť sa o nejakej téme viac prostredníctvom pútavého príbehu a výborného spracovania nie je vďaka nim tak veľký problém. A Host je moja srdcovka na kvalitnú prekladovú beletriu i českých autorov.

Takže u Melvila sa do konca roka teším na Temné počátky českých dejin, novinku na ktorej spolupracoval aj Daniel Kahneman s názvom Šum. O chybách v lidském úsudku a myslím, že must read nielen pre všetky ženy bude Bible vaginy. Absynt ma zaujal s knižkami Život na míru a Země nomádu, ktoré nedávno vyšli a Střelba v Kodani a Projekt vlk, ktoré sa pripravujú. Z Hostu by tu mohol byť dlhý zoznam, okrem kvalitných kníh pre dospelých majú aj hodnotné pre deti, takže nejaká novinka sa ujde i Adamovi. Ak by som ale vyberala iba pre seba, tak ma zaujali knižky Co se stalo, príbeh z Nigérie Holka se sílícím hlasem, rodinná sága Kodaňská píseň písní, novinku bestsellerovej Caitlin Moran Víc než žena, Sto roků Lenni a Margot o výnimočnom priateľstve a hoci som aktuálne nezamestnaná, alebo možno aj práve preto, zaujíma ma i titul Práce. Dějiny toho, jak trávíme čas antropológa Jamesa Suzmana.

Už toto by stačilo na bohaté Vianoce a dostatočné čítanie na dlhé jesenno-zimné večery. Ale knižiek je oveľa oveľa viac, tak pokračujem. S tou mojou stovkou prečítaných kníh ročne to vidím celkom reálne aspoň s niektorými z týchto lákavých kníh.

Z non-fiction mám vo wishliste knižku Začíname. Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové od Toma Vanderbilta, kde už z podtitulu mám pocit, akoby písal o mne. Rada si prečítam 30 rozhovorov s inšpiratívnymi ženami, ktoré vyšli z podcastu V ženskom rode od Kataríny Strýčkovej. Meno Gabor Maté som zaznamenala s knižkou Držte si své děti. Teraz mu v slovenčine vychádza knižka Keď telo povie NIE. Ako si skrytý stres vyberá svoju daň. Z histórie medicíny som už pár kníh prečítala a vždy je to zaujímavé. Preto je Kniha o medicíně. Od šamanů k robotické chirurgii 250 milníků v historii lékařství v mojom zozname.

Nemôže chýbať niečo z Českej republiky. Mám ich literatúru úprimne rada. Patrím aj k fanúšikom Radky Třeštíkovej, takže novinka Tajemství je pre mňa must read. A to isté platí o Ziburovi, ktorému vychádzajú Prázdniny v Česku. Trošku ma mrzí, že na prednášku sa tentokrát nedostanem. Hoci u nás tradície veľmi nejdú, rada si o nich čítam. Zaujala ma preto knižka Drobky v peřinách. S láskou k tradicím a folkloru. A nápodobne aj zo Slovenska Ako sme kedysi žili. Obrazový sprievodca životom našich predkov. Silné čítanie budú rozhovory s ľuďmi, ktorí sa starajú o umierajúcich v zbierke Hořím. Myslím že meno Martina Viktorie Kopecká zachytili aj ľudia, ktorí nie sú veriaci. Je to výrazna postava Církve československé husitské a nedávno jej vyšiel Deník farářky. Zvedavá som na strhující román z česko-polského pomedzia Jizva od Danuty Chlupovej. Obzvlášť ak ste čítali Šikmý kostel, je toto kniha práve pre vás.

Romantika? Občas hej. A keď je to v spojení s jedlom a ideálne i krajinou, ktorá mi je blízka, odpustím aj slabší dej. Uvidím, ako to bude s Pekáreň s vôňou škorice. Voňavý príbeh o láske a škoricových slimákoch z malebného švédskeho mestečka Halleholm. Po young adult už siahnem veľmi výnimočne, no Môj prvý tanec od Nicola Yoon ma zaujal nie iba obálkou. Milujem knihy o knihách, knihomoľoch a kníhkupectvách, vždy sa poteším keď vyjde nejaká nova. Tentokrát je to Polnočná knižnica od Matta Haiga.

A z ostatnej prekladovej beletrie mám vo wishliste ešte tieto novinky a pripravované knihy. Proti vetru od Kristin Hannah. Od autorky bestsellerov Slávik a Veľká samota prichádza silný epický román o láske, hrdinstve a nádeji. Krimi trilógia z Faerských ostrovov? To by mala byť Zátoka smutku od Chrisa Oulda. Žáner, ktorý už veľmi nečítam, no raz za čas, rovnako ako romantické príbehy, ho zaradím. Dojímavý a povznášajúci príbeh veľmi nepravdepodobného priateľstva by mal byť Muž, ktorého asi poznám. Vraj feel-good a také ja rada. S islandskou autorkou Audur Ava Ólafsdóttir to mám trošku komplikované. Milujem jej knižku Výhonek osmilisté růže ale ešte som nenabrala odvahu prečítať ďalšie, aby som nebola sklamaná. No možno to prelomím novinkou Matka světla.

Zaujímavé hodnotenia má Anomália Hervého Le Telliera. „Kým by sme boli, keby sme spravili iné rozhodnutia? Prezradili tajomstvá, odišli zo vzťahu, napísali knihu? Všetci nad tým premýšľame, avšak pasažieri letu Air France 006 to zistia.“ Madisonské mosty sú síce klasika, no ja som ich ešte nečítala. A myslím že ani nevidela. Nedávno ale boli spomenuté v jednej knižke a budúci mesiac vychádzajú s novou obálkou v Lindeni. V Martinusáckom čitateľskom klube som zaregistrovala knižku Stratená polovica. Prečo ľudia niekedy žijú inak, než by mali? Dlho očakávam preklad knihy Baracka Obamu Země zaslíbená. Debutový román o dopise matke, ktorá si ho nikdy neprečíta, bude Na Zemi jsme na okamžik nádherní od Oceana Vuonga. Desivo-krásny orwellovský román o totálnom ovládnutí ľudských životov štátnou mocou od jednej z najoceňovanejších autoriek súčasnosti? Taký by mal byť Ostrov bez pamäti od Yoko Ogawa. A to je zároveň posledná knižka z môjho zoznamu knižných prianí.

Úvodná foto: Vlada Karpovich | pexels.com

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.