O knihách young adult

Jennifer E. Smith – Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

13.8.2013

Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľadHadley Sullivanová mohla spraviť niekoľko vecí inak, aby udalosti skončili tak, ako mali. Nemala si zabudnúť knihu a vrátiť sa pre ňu. Mala mať pripravené drobné na mýto a nehľadať ich pod sedačkou auta. Mohla si skôr všimnúť, že jej šaty potrebujú ešte upraviť a nemusela ich mame dávať na poslednú chvíľu. Mala byť rýchlejšia. Ale možno by ani to nepomohlo. Asi to lietadlo jednoducho musela zmeškať.

Hadley priviera oči, no len na okamih. Keď ich znovu otvorí, lietadlo je preč. Kto by povedal, že práve tie štyri minúty môžu všetko zmeniť?

V priebehu 24 hodín sa v živote sedemnásťročnej Hadley udeje viac ako si myslela. Lietadlo zmeškala o smiešne štyri minúty. Lietadlo do Londýna, kde si jej otec berie Charlotte, s ktorou sa Hadley doposiaľ nevidela, no už teraz ju nemá rada. Na tú svadbu sa vlastne vôbec neteší, ale zmeškané lietadlo ju svojím spôsobom aj tak hnevalo.

Kým čaká na ďalší let, spozná Olivera. Angličan študujúci na Yale jej robí spoločnosť najprv na letisku a keďže ich nejaká pravdepodobnosť posadila blízko seba, tak aj v lietadle. Niekoľko hodín nad Atlantikom obom ubehne o niečo príjemnejšie. Lenže čo po pristátí?
A bude tá svadba naozaj tak strašná, ako si predstavovala?

Jazyk, aký Jeniffer E. Smith je určený práve mladým, vyjadrovanie aj uvažovanie sedí veku postáv. Nepúšťa sa do žiadnych hlbších momentov, emócie redukuje na minimum. Okrem stretnutia s Oliverom nekomplikovane popisuje aj vzťah hlavnej hrdinky k rodičom. Vracia sa do minulosti a načrtáva, čo viedlo k svadbe, na ktorú Hadley musí ísť a ako sa s tým vyrovnáva. Ako už názov, anotácia i obálka napovedajú, Hadley nečaká žiadna dráma.

Nemôžem povedať, že by ma kniha sklamala. Mala všetko, čo som si o nej myslela. Jednoduchý, predvídateľný a romantický dej bez žiadneho napínavého zvratu. Ako skončí, musí byť jasné každému už po pár stranách. Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad by vás mohla baviť, ak ešte patríte k -teen veku a vyhľadávate romantické príbehy so šťastným koncom. Inak odporúčam siahnuť po niečom viac… zaujímavejšom. Mne aspoň rýchlejšie ubehol čas vo vlaku.

Knihu Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad (orig. The Statistical Probability of Love at First Sight) vydalo nakladateľstvo Ikar v roku 2012, 209 strán, preklad Igor Otčenáš, ISBN 978-80-551-2867-2.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.