napätie O knihách

Jemne pomalá krimidráma o Lucinde

22.3.2018

Autor: Danya Kukafka
Názov: Dívka na sněhu
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Plus
Počet strán: 296
Orig. názov: Girl in Snow
Preklad: Alžběta Franková

. . .

Cameron ju miloval, Jade ju nenávidela a Russ ju takmer ani nepoznal. Lucindu. Krásnu a mladú. Päťnásťročnú stredoškoláčku, ktorá mala mať celý život pred sebou. A zrazu ju nájdu mŕtvu, na školskom dvore, pokrytú jemnou vrstvou snehu. Kto už by len mal akýkoľvek motív zabiť nevinné dievča?

Danya Kukafka vsadila na pomerne bežné a už celkom okukané motívy. Stredná škola, tajný ctiteľ, obyčajný policajt, malomesto… Celý dej nechala rozprávať rovno troch rozprávačov, čo knihe prospelo.

O Lucinde, jej minulosti, úmrtí i o tom, čo nasledovalo, hovorí jej spolužiak Cameron, ktorý ju miloval, bol presvedčený o jej mimoriadnosti a v noci ju tajne pozoroval. Hovorí o nej aj Jade, ktorá Lucindu nemala rada. Kedysi sa spolu stretávali, ale Lucinda bola tá krásna a obľúbená, kdežto Jade patrí k tým stredoškolským čudákom, ktorí nemajú veľa priateľov. No a nakoniec o nej hovorí Russ, policajt, ktorý by radšej svoj bežný kľud s jednoduchými dopravnými prípadmi, než aby riešil vraždu. Tak vysoko nemieril.

Čím je Dívka na snehu dobrá? I keď nejde o nič nové a prevratné, veľmi ma bavil pomalý spôsob rozprávania. Nie nudný! Iba pomalý. Silno mi pripomínal také to prvé padanie snehu, kedy skoro ráno, ešte za tmy vyjdete von, do zimy, prašan vŕzga pod nohami, ulice sú tiché, ľudia neprebudení, no niekde sa niečo deje.

Bavili ma rôzne povahy postáv, mikropríbehy, jemné nitky, ktoré obyvateľov malého mesta spájali. Bavila ma atmosféra príbehu. Baví ma krásna obálka.

No možno tej pomalosti bolo až príliš. Pretože zápletka bola veľmi jednoduchá, vyšetrovanie veľmi obyčajné a rozuzlenie veľmi prosté. A tak hoci sa knižka číta dobre a rada som sa k nej vracala, obávam sa, že veľmi rýchlo vyšumí z hlavy. Skrátka po sebe nezanechala výraznejšiu stopu, kvôli ktorej by som si z nej sadla na zadok a hlavne si na knihu spomenula aj po mesiaci.

Dívka na snehu neosloví náročnejších a vášnivých čitateľov detektívok ani thrillerov. Je skôr pre vášnivých čitateľov čohokoľvek. V príbehu sa totiž vyšetrovanie vraždy dostane až niekde do pozadia a viac to bude o žijúcich postávách a ich trápeniach.

Danya Kukafka je mladá autorka a Dívka na snehu je jej prvá kniha. Určite sa ešte vypíše a jej druhá kniha bude napínavejšia, pútavejšia, lákavejšia. Verím, že neostane iba pri jednej, talent na dobrý príbeh totiž má.

3,8/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.