CZ a SK napätie O knihách

Jednou nohou v hrobe, druhá na smetisku + SÚŤAŽ

1.3.2015

Dominik Dan Jednou nohou v hrobe

Autor: Dominik Dán
Názov: Jednou nohou v hrobe
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 300

. . .

Pre dobrú detektívku nemusíme ani chodiť ďaleko. Dominik Dán je slovenský autor, ktorý kvalitou konkuruje stále obľúbeným severanom. Okrem zaujímavého prípadu, ktorý neraz vychádza zo skutočnej udalosti, dostane čitateľ pútavý dej a hromadu humoru. Občas i toho čierneho. Nie inak tomu je i v najnovšom, v poradí už 20. románe.

Imro a Ilona, dve malé cigánske deti prehrabávali smetisko. Ako každý deň. Nová návažka sľubovala nové jedlo alebo niečo užitočné. Že nájdu nohu, nečakal nikto. A že sa nenašlo z tela nič ďalšie, ani po intenzívnom pátraní všetkých dostupných policajtov, prekvapilo všetkých. Aby ten upršaný deň nedopadol úplne bezvýsledne, našli prázdne vrecká od peňazí z niekoľko mesiacov starého, nedoriešeného prípadu. Lenže tie vlastne na nálade tiež nikomu nepridali. Iba na práci. A tej už i teraz mali vyše hlavy.

Partia vraždárov z Nášho Mesta nevie, čo začať vyšetrovať skôr, šéf požaduje výsledky najlepšie okamžite, Krausa neľudsky bolia zuby, Váňa sa dal na diétu a Chosé tiež nedopadne úplne najlepšie. Kombinácia, ktorá zaručuje, že ani tieto dni sa nudiť nebudú.

Zarazila sa. Už videla takéto nohy a ruky, a vždy sa končili kĺbom a drôtom, raz dokonca videla, ako ich skladali a ako ich pripevňovali k trupu, aby z toho bola celá figurína – vtedy natáčali na kraji mesta film, filmári také figuríny obliekali do vojenských uniforiem a potom do nich strieľali. Ale táto nemá kĺb ani drôt, iba…
Zohla sa, prstom sa dotkla odrezaného okraja nohy. Ukazovák sa jej sfarbil načerveno. Opatrne privoňala.
„Imro…“
„No?“
„Poďme odtiaľto!“
„Som ti hovoril…“

Dominik Dán rozohrá niekoľko situácií a dejových línií. Okolie smetiska a nález nohy, prostredie luxusnej módy a návrhárstva, ale i poľovníka, ktorému zmizla žena a samozrejme osobné životy vraždárov. Autor sa trošku hrá s časom a tým pripraví nejedno prekvapenie. Niektoré veci síce pozornému čitateľovi napadnú skôr, ale tak ako dostávajú slepé a falošné stopy vyšetrovatelia, tak sa s nimi stretnú aj čitatelia. Že veci dopadnú inak, ako sa pôvodne ukazovalo, asi nikoho neprekvapí.

Na Dánových detektívkach milujem humor a prirodzenosť postáv. Má jednoduchý a svojský štýl, čítať jeho detektívky je otázkou pár hodín. Jeho postavy robia chyby a tak ako občas nadávame na byrokraciu, presne tak na ňu narážajú všetci zúčastnení. Prostredie je skrátka veľmi realistické a ak vás zaujíma, ako bežná detektívna práca vyzerá, v jeho knihách sa čo to dozviete.

Jednou nohou v hrobe asi len ťažko prekoná Beštiu z roku 2006, čím sa u mňa Dominik zaradil k špičke autorov tohto žánru. Na slabšie miesto som uprostred knihy narazila, no záver ho vynahradil a v konečnom dôsledku sa i táto kniha u mňa radí k mimoriadne podareným detektívkam. Nemá napínavú ani tajomnú atmosféru, to, čo ju robí skvelou, je uveriteľnosť a blízkosť prostredia.

Knihy Dominika Dána pre mňa nie sú na opakované čítanie, ale je to presne ten typ poctivej detektívky, kde chcem mať zamotaný prípad podaný pre široké spektrum čitateľov, bez nutnosti si pamätať každý detail či postavu, ktorá sa v deji iba mihne, no nakoniec má kľúčové postavenie. Je to presne tá jednohubka, ktorá nadchne, zaujme a keď o pol roka vyjde ďalšia kniha, chcem si ju prečítať.

4/5

Jednou nohou v hrobe zakúpite na preskoly.sk, ktorému touto cestou za poskytnutie knihy ďakujem. A pretože začína marec, mesiac kníh, tak jeden z vás môže túto knihu vyhrať. Stačí vyplniť súťažný formulár:

SÚŤAŽNÝ FORMULÁR

Súťaž potrvá do sobotňajšej polnoci 14.3, na druhý deň výhercu kontaktujem e-mailom. Súťažiť môže ktokoľvek s českou alebo slovenskou doručovacou adresou. Knihu do súťaže venovalo internetové kníhkupectvo preskoly.sk.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Knižné Maniačky 2.3.2015 at 16:26

  Pekná recenzia! 🙂
  Od Dána som čítala len Nevinným sa neodpúšťa a bola som prekvapená, že ma knižka bavila. 🙂

  • Reply Orvokki 2.3.2015 at 16:38

   Ďakujem 🙂 Ja som na Dána narazila už pred pár rokmi a prvú knihu som zhltla doslova na posedenie a v krátkej dobe som prečítala dve-tri ďalšie, jednu i na ceste na dovolenku, takže cesta mi utiekla neskutočne rýchlo. Vtedy som bola šokovaná, že na Slovensku máme tak šikovného spisovateľa detektívok. Ale Nevinným sa neodpúšťa som zatiaľ nemala možnosť prečítať.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.