O knihách young adult

Jednonohé pirátky z Rosenstegu

18.8.2015

Anna a anna

Autor: Charlotte Inden
Názov: Anna a Anna
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Albatros
Počet strán: 328
Orig. názov: Anna und Anna
Preklad: Tereza Pecáková

. . .

Juj, tak toto bol krok vedľa. Nie veľký, ale i tak. Aby ste ma nechápali zle. Ono je to krásna knižka, témou i spracovaním. A ilustráciami. Ale ja som mala od nej tak veľké očakávania, že vo výsledku som si ju vôbec neužila. Aj keď sa mi páčila a hodnotím ju vysoko.

Anna a Anna je kniha písaná prevažne prostredníctvom dopisov. To môže dopadnúť buď úplne zle, alebo prekvapivo dobre. Toto je našťastie ten druhý prípad. Jan píše Anne, Anna piše babičke Bloomovej, babička píše svojej ľavej nohe, Anna píše Janovi, a Henri by tiež dostával dopisy, keby mu ich babička Bloomová odošle.

A prostredníctvom dopisov aj rozprávania z pohľadu babičky preletíme niekoľko rokov v živote malej Anny. A vlastne i tej veľkej. Aj keď správne slovo by malo byť preplávame na pirátskej lodi. Ale o pirátoch to nie je. Anna a Anna je knižka o dospievaní, prvej aj dávnej láske a strate.

Moje milá levá noho,
   jak se ti beze mě daří? Bolí Tě odloučení tak jako mě? Zblánim se, jestli mě nepřestaneš trápit.
   Sotva spím. Včera v noci jsem si vzala prášky, co mi dal doktor.
   Povím malé Anně, co jsou to fantomové bolesti, až k ní pojedu na návštěvu. Bude žasnout a mně to udělá radost. To bude zase jednou jiný pocit.

Spočiatku som sa strácala. Jeden dopis za druhým, jedna Anna, druhá Anna, a prakticky žiadne zoznámenie sa s prostredím. Ale pomaličky som sa do toho dostávala, pribúdali postavy, dej naberal na zaujímavosti. Teda… nie že by strata ľavej nohy nebola dostatočným nevšedným spestrením, ale celý dej na nej postaviť nemohli.

Mala som radosť, keď sa dvanásťročná Anna zamilovala do svojho kamaráta Jana, a bolo mi ľúto, keď sa Jan presťahoval do Amsterdamu. Očakávala som každý ďalší dopis, ktorý poodhalí, ako sa ich vzťah vyvíja. Bavili ma ilustrácie, ktoré text sprevádzajú. Páčil sa mi štýl, aký autorka použila. Ale celý čas som sa nemohla zbaviť pocitu, že do dokonalosti tomu niečo chýba. A za celý čas som neprišla na to, čo by to mohlo byť.

Anna a Anna je krásna knižka, o tom niet pochýb. Možno som ju iba čítala v zlom čase. Alebo ma zradili moje očakávania. Ak však na ňu narazíte vy, určite sa jej nevyhýbajte. Koniec koncov, má iba 170 strán. A možno vás inšpiruje poslať niekomu dopis.

3,8/5

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 17.1.2016 at 20:43

    […] Charlotte Indenová – Anna a Anna […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.