O knihách young adult

Jedno rozhodnutie ťa (ne)môže zničiť

19.1.2015

Veronica Roth - Rezistencia

Autor: Veronica Roth
Názov: Rezistencia
Rok vydania: 2012
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 424
Orig. názov: Insurgent

. . .

Mesto, aké ešte pred nedávnom poznala Tris, je iné. Mier sa zmenil vojnu, frakcie už nepredstavujú to, kvôli čomu boli založené, na uliciach je až priveľa mŕtvych. Všetci vedia, že toto je iba začiatok. Sebazaprenie by prakticky už nemalo existovať, po simulácii na Neohrozených na konci Divergencie sa ale niektorí zachránili. Informovanosť si nárokuje presadiť svoje plány a snaží sa pochytať divergentných, časť Neohrozenosti sa jej chtiac nechtiac podriadila, druhá radšej utiekla. Harmónia si v pokoji sedí pod stromom a snaží sa do ničoho nezasahovať.

Rezistencia nadväzuje tam, kde skončila Divergencia. Skupina ľudí okolo Tris a Tobiasa nájdu dočasné útočiste v Harmónií, ale s ich odhodlaním niečo spraviť, a nie iba nečinne sedieť je jasné, že tam dlho nevydržia. So súčasným stavom nie je spokojný nikto a zvedavá povaha hlavnej hrdinky ju privedie k zisteniu, že za tým všetkým je niečo viac.

Tajomstvo, ktoré sa pár ľudí snaží uchrániť, a ktoré by mohlo všetko zmeniť. Tajomstvo, ktoré sa pár ľudí snaží odhaliť, a ktoré by mohlo všetko zmeniť. Nastal čas na Rezistenciu. Nastal čas na prejav nesúhlasu voči režimu.

Oproti Divergencii sa Rezistencia čo do štýlu veľa nezmenila, naopak obsahovo je tam významný skok. Príbeh je stále napísaný pútavo, strany vám budú utekať ani neviete ako, akcia strieda akciu, minimum hluchých miest. Srdcia fanúšikov si táto séria získala aj preto, lebo sa skrátka číta dobre a rýchlo.

Príbeh je v druhom pokračovaní trilógie akčnejší, drsnejší, pribúda nečakaných zvratov, ale i mŕtvych postáv. Vzťah Tris a Tobiasa škrípe, mlčanie striedajú hádky, ale aj napriek všetkému, svojim spôsobom stále držia spolu. Svojim spôsobom. Nie sú k sebe stále úprimný, nehovoria si o svojich plánoch čo vedie iba k ďalším problémom, na druhej strane, práve vďaka týmto rozhodnutiam sa môžu posunúť ďalej. Alebo všetko zničiť. Drsná doba vyžaduje odvážne rozhodnutia.

Dej sa tentokrát odohráva v takmer celom meste, čitateľ tak spozná aj ostatné frakcie a dokonca bezprízorných. Dozvie sa viac o (ne)fungovaní celého systému, odhalí nové tajomstvá (a že nebolo ich málo). Málo to grády a už to nebolo iba hranie sa na detskom ihrisku.

Síce som sa o nich nebála, o Tris a Tobiasa, pretože autorka dala dostatočne najavo, že sú dôležitý a ja som proste vedela, že prežijú, aj keď zrovna bojovali o život a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa stav mal zmeniť. Ale niečo mi hovorí, že to najlepšie si necháva na záver. A že ten skutočný efekt strachu o hlavných hrdinov ešte len príde.

Inak ale Rezistencia naplnila moje očakávania, v rámci žánru dala to, čo očakávam a utvrdila ma, že ide o jednu z mála YA sérií, ktoré ma bavia aj keď už sa dávno nie som -teen. A tým, že som sa rozhodla ju začať čítať viac ako 2 roky po vydaní, som sa po poslednej vete, z ktorej si nejeden čitateľ išiel v tej dobe trhať vlasy, načiahla po záverečnom pokračovaní a mohla som tak pokračovať v čítaní. Autorke sa koniec podaril a verím, že má pre nás pripravený ešte poriadny experiment.

5/5

. . .

Som zvedavá, ako si s knihou poradil filmový štáb okolo Roberta Schwentkea. V kinách bude od 19.3 , tak zatiaľ aspoň trailer, ktorý dúfam neukazuje iba to najlepšie.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Marky 19.1.2015 at 20:41

  Rezistence se mi líbila asi nejvíce z celé série. Divergence podle mě představuje skvělý a energický rozjezd, Aliance mě moc neuchvátila, i když to byl efektní závěr… Čtení Rezistence jsem si tedy asi užila ze všech tří dílů nejvíc.
  Skvělá recenze 🙂

  • Reply Orvokki 19.1.2015 at 20:46

   Ďakujem. Rezistencia bola skvelá na akciu, to sa musí uznať. Mne sa páčil aj záver trilógie, u nás pod názvom Experiment, recenzia bude zajtra a už teraz prezradím, že tiež kladná 🙂

 • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 11.1.2016 at 14:51

  […] Roth – Rezistencia | v […]

 • Reply Letný knižný bazár | Orvokki's blog 15.7.2016 at 14:59

  […] Roth – Rezistencia | v […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.