napätie O knihách

Jedna pohroma za druhou

8.12.2017

Autor: I. J. Parkerová
Názov: Ohně bohů
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Garamond
Počet strán: 344
Orig. názov: The Fires of the Gods
Preklad: Pavel Kříž

. . .

Detektívny príbeh z Japonska 11. storočia znie mojim ušiam viac ako lákavo. Obľúbila som si Případy soudce Ti, pravda, Čína o štyri storočia skôr, ale stále je to dostatočne exotická destinácia a dostatočne vzdialená doba. Takže keď nakladateľstvo Garamond začalo vydávať Případy Sugawary Akitady, neváhala som ani na moment. A kto vie prečo som si myslela, že si budú knihy podobné.

Ohně bohů, okrem toho, že sa odohrávajú inde a inokedy, sú aj oveľa obsiahlejšie a komplikovanejšie, než Soudce Ti. Nie je to žiadna jednohubka na dva večery, ale poriadny príbeh, kde som si neustále kládla otázku, prečo majú tak komplikované mená a ja nie som schopná si ich zapamätať. Neustále som sa v pamäti vracala späť a premýšľala. Čím vás nechcem od čítania odradiť.

Kniha je totiž veľmi dobrá a ja sa trochu klepem po čele, že mi trvalo vyše dvoch mesiacov ju prečítať. Ona tá mäkká väzba sa totiž v jednej ruke nedrží úplne najlepšie, obzvlášť keď má 344 strán.

Tým chcem povedať, že príbeh je naozaj veľký, žiadna jednoduchá dejová linka, aj keď neskôr mi už pár vecí začínalo dochádzať. Síce som sa strácala v postavách, ale pointa sa mi rysovala pred očami. Čo je presne ta chvíľa, kedy chcem natešená knihu dočítať a dozvedieť sa, či mám pravdu (ale vysvetlite to Adamkovi).

Ale aby som nepredbiehala. O čom Ohně bohů sú?

Sugawara Akitada pracuje ako tajomník na ministerstve spravodlivosti. Vo svojej práci sa dostal k rôznym prípadom, nejeden pomohol vyriešiť a vybudoval si dobrú povesť. Odrazu je ale z práce vyhodený a omylom sa dostane k úmrtiu, z ktorého by cenzori poľahky mohli obviniť jeho. Že ma doma manželku krátko pred pôrodom a mesto trápia ničivé požiare na nálade nepridá.

Tým, že sa Případy Sugawary Akitady odohrávajú v dobe nám vzdialenej, autorka sa nevyhýba opisom vtedajších zvyklosti. A že ich je. Kultúra a spoločnosť bola tak rozdielna od ten našej, súčasnej. Tradície, spoločenské postavenie, hierarchia, oslovenia, správanie… toto ma bavilo asi najviac.

Ale ani príbeh nezaostáva. Sugawara Akitada má okolo seba odvážnych ľudí, ktorí sa neboja pátrať a pomôcť svojmu pánovi. Tým sa dej trochu zamotáva a trochu rozmotáva, takže o horúce chvíľky nebude núdza. A nie za všetky môžu požiare v meste. Autorka v správnej miere myslí aj na rodinný život hlavného hrdinu. Obzvlášť stratu syna v minulosti a obavy z nadchádzajúceho pôrodu. Páčilo sa mi, ako vykreslila vzťah s jeho manželkou, predsa len išlo o dobu, kedy bol vzťah manžel – manželka úplne iný, ako poznáme.

Prezrádzať viac z deja by nebolo správne, je to detektívka, čím menej budete vedieť, tým viac si vyšetrovanie a rozuzlovanie užijete. Môžete sa tešiť na viacero dejových liniek, ktoré sa budú navzájom prelínať, spájať i oddeľovať. Ale zamotané je to len tak akurát.

A aby som nezabudla. Tak nejak som počas čítania tušila, že toto nie je prvá kniha Prípadov Sugawary Akitady. Garamond ju síce vydal ako prvú, ale goodreads aj wikipedia tvrdia, že ide o diel ôsmy. Ôsmy! No prosím pekne, ja som to vedela, že rodina a pracovníci okolo Akitady majú za sebou už všeličo. Dobrá správa je, že nakladateľstvo to berie pekne zhurta a len pár mesiacov po vydaní Ohně bohů je v kníhkupectvách ďalší prípad. Smrt na podzimní řece. Zajtra pridám na blog ukážku.

Na záver mám vo zvyku písať, komu knihu odporučiť. Tu si ale popravde nie som úplne istá. Určite všetkým, čo čítajú Případy Soudce Ti a hľadajú niečo podobné, ideálne rozsiahlejšie. Rozhodne zaujme viac starších, teenageri na to nebudú. Matky na materskej len v prípade, že majú spavé deti a more času. Babičky a deduškovia určite (ale text je celkom nahusto a drobno na môj vkus). A do lietadla. Neviem prečo, ale spomenula som si na našu cestu na Filipíny pred rokom a že by sa mi zrovna na ten dvanásťhodinový let hodilo presne takéto čítanie. No a samozrejme každému japonofilovi (dúfam, že som to napísala správne).

4/5

Za knižku ďakujem nakladateľstvu Garamond.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.