CZ a SK O knihách poviedky a novely

Jeden kopček šmolkovej

9.12.2018

Prvá dovolenka pri mori, prvé lásky, rodina, tamagoči, Jágr, diskotéky, Lunetic, kolotoče, babičky, deduškovia, lyžovanie… Je tam všetko. V knihe Jeden kopeček šmoulový od mladej českej herečky Marie Doležalovej.

V nádhernom ilustrátorskom spracovaní, o ktoré sa postarala Eliška Podzimková a milo napísaných spomienkach na rodinu a detstvo v deväťdesiatkách je Jeden kopeček šmoulový dokonalosť. Spomienky na každej jednej strane a pre súčasných tridsiatnikov, plus mínus pár rokov okolo, zaručený smiech.

Ono sú to síce spomienky jednej holky, na jej rodinu, ako sa zoznámili babičky a deduškovia, ako u nich trávila prázdniny. Takže na jednej strane by sa mohlo zdať, prečo by to zrovna vás malo zaujímať. Lenže v tých spomienkach si vybavíte aj svoje vlastné.

Marie Doležalová rozdelila knihu do štyroch častí. Prvé tri sú viazané na miesta, ktoré k jej detstvu patria. Domov v Trutnove, jedna babička s dedom v Karvinej, druhá babička s dedom v Sezemiciach. Posledná časť je zo života a čas ani miesto tam nehrajú veľkú úlohu.

Aj keď sú to spomienky niekoho iného, nájdeme sa v nich každý, kto zažil detstvo v 90. rokoch. Všetky tie rodinné návštevy, dedinu alebo malomesto, sídliska, prvé lásky, školskú dochádzku, babky a dedkov, prvé more, staré Škodovky, poklady u starých rodičov, dedinský rozhlas, sladkosti… Každý sme síce mali iné detstvo, no veľa vecí nás spájalo. 

Ja som sa najviac pobavila pri prvej ceste k mori. Škodovka, Bibione, dve deti na zadom sedadle, nočná jazda, prvý piesok. Akoby som tam videla našu rodinu. 

Priala by som si mať rozprávačský talent, aký má Marie. Ona píše naozaj krásne, nevtieravo, úplne vás vtiahne a prenesie pár rokov dozadu, do jej i vášho detstva. 

Nepochybujem, že toto bude jeden z najväčší knižných hitov na Vianoce. Najviac asi sadne súčasným tridsiatnikom, ale som si istá, že sa pobavia aj ich rodičia. U mladších si netrúfam tipnúť, no ja na ich mieste by som bola minimálne zvedavá, aké bolo detstvo bez mobilov a počítačov. 

5/5

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Sima 10.12.2018 at 21:44

  Strašne ma láka tato kniha aj keď som ročník 93 ale myslím že by to nebol až taký problém.Tato recenzia ma na knihu navnadila ešte viac 🙂

  • Reply Orvokki 12.12.2018 at 12:28

   To je ešte blízko, určite si mnohé veci zažila i ty a bude ťa knižka baviť. ?

 • Reply Jana 15.12.2018 at 21:07

  Já si ji půjčím v knihovně hlavně kvůli tomu, že se na ní graficky podílela Eliška Podzimková – tu sleduji na sociálních sítích a moc se mi líbí, co dělá 🙂

  • Reply Orvokki 18.12.2018 at 21:41

   Elišku som doteraz vôbec nepoznala. A knižka sa jej náramne podarila. ?

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.