O knihách poviedky a novely

Je tam? Nie je tam?

9.10.2015

Jonas Karlsson Mistnost

Autor: Jonas Karlsson
Názov: Místnost
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Kniha ZLÍN
Počet strán: 114
Orig. názov: Rummet
Preklad: Linda Kaprová

. . .

Občas mám chuť prečítať si krátku pohodovú knižku. Nie úplne jednoduchú, ale tiež nič náročné. Niečo nevšedné, možno trošku vtipné. No a presne taká je novela Místnost od Švéda Jonasa Karlssona.

Nějaké batole s dudlíkem se mi dlouho dívalo do očí. Nakonec jsem se ho musel zeptat:
„My se známe?“
Odpovědi jsem se nedočkal. Holčička dál cumlala svůj dudlík. Její matka na mě vrhala zlobné pohledy.

Hlavná postava je chronicky pedantný úradník, ktorý akoby žil vo vlastnom svete. Nastúpi na nové pracovisko a je odhodlaný mu prakticky šéfovať. Sám o sebe je presvedčený, že vie všetko najlepšie, ostatní svojej práci nevenujú dostatok času a dokáže nájsť chyby takmer i tam, kde nie sú.

Sociálny život? Nezáväzný pokec pri kávičke s kolegami? Strata času. Naopak pravidelný oddych v miestnosti, to mu po pracovnej stránke dáva viac. Lenže to, čo on považuje za miestnosť, kde môže v kľude pracovať a prichádza k priam fantastickým pracovným výsledkom, to ostatní vidia veľmi odlišne. Dochádza tak ku konfliktu jednotlivca voči celej skupine. Silného jednotlivca proti slabšej skupine.

Absurdná, magická a trefná. Taká je novela Místnost. Ctižiadostivý nováčik tu naráža na pomerne typický kancelársky svet. Nastávajú situácie humorné, divné i trápne. Neviem, či za to môže autorove povolanie herca, ale ten jazyk je… chytľavý? Úderný? Nápaditý? No skrátka sa číta veľmi dobre a dodáva príbehu to správne vyznenie.

Páči sa mi, ako postupne odkrýva celú záležitosť okolie miestnosti. Spočiatku vyzerá nevinne, miestnosť, ktorej nikto nevenuje pozornosť. Až neskôr čitateľ zisťuje, že to, čo hlavná postava vníma ako útek do preňho dokonalého pracoviska, ostatní vidia ako nečinné nazeranie na stenu. Všetko vyvrcholí do celkom otvoreného, no do deja výborne zapadajúceho, záveru.

Místnost ma bavila. Nie je to kniha, ktorú by som si chcela prečítať znova, ale svoj účel splnila dobre. Keď vyjde ďalšia autorova novela Faktura, určite sa po nej popozerám. Keď bude nakoniec v programe LiStOVáNí, rada na to pôjdem do divadla. A keď bude chcieť niekto tipy na nevšedné novely, táto medzi nimi nebude chýbať.

4/5

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Knižný bazár | Orvokki's blog 11.1.2016 at 14:51

    […] Jonas Karlsson – Místnost […]

  • Reply Letný knižný bazár | Orvokki's blog 15.7.2016 at 15:00

    […] Jonas Karlsson – Místnost […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.