O knihách young adult

„Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?“

5.6.2016

Chlapec na vrchole hory WEB

Autor: Johne Boyne
Názov: Chlapec na vrchole hory
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 232
Orig. názov: The Boy at the Top of the Mountain
Preklad: Alena Redlingerová

. . .

Áno je. Je naozaj ľahké ovplyvniť nevinné dieťa, keď vyrastá v prostredí, kde nevidí aj iný názor. „Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?“ je asi najsilnejšia myšlienka, ktorá v knihe zaznie a zároveň je príbeh ukážkou toho, ako ľahko sa to môže stať.

1936, osemnásť rokov po Veľkej vojne. Pietterov otec bojoval a vojna na ňom zanechala následky aj po rokoch. Desivé spomienky sa snažil zaplašiť alkoholom, no to nikdy nebolo riešenie a najviac na to doplatili jeho blízky. Svoj život nakoniec ukončil sám a Pietter ostal iba s matkou. Ale len nakrátko. Od chvíle, kedy si Émilie našla na vreckovke kvapky krvi neubehlo veľa času a Pietter sa stal sirotou.

Sedemročný chlapec sa dostal do sirotinca sestier Durandových kde mu jedného dňa, akoby zázrakom prišiel dopis. Jeho teta si ho vezme k sebe. A Pietter putuje z Francúzska cez Mníchov až do Berghofu, na vrchole Obersalzbergu. Oficiálneho letného sídla Adolfa Hitlera.

Z Piettera sa stáva Pieter, chlapec, ktorého najlepší kamarát bol Žid, sa stáva člen Hitlerjugend. Pod vplyvom pána domu i detských predstáv sa hlavná postava knihy mení a čitateľ sa nestačí diviť, kam sa stráca ten roztomilý chlapec.

Hoci je Chlapec na vrchole hory fiktívny príbeh, má v sebe veľa skutočného. John Boyne má úžasný dar, ako mládeži priblížiť hrôzy vojny, aj vymyslený príbeh napísať dôveryhodne s uveriteľnými charaktermi. Po knihách Chlapec v pásikavom pyžame a Zostaň, kde si, a potom odíď vychádza v slovenskom preklade ďalšia, trúfam si povedať, že ešte o niečo lepšia, než predchádzajúce.

V čom ma Johne Boyne každou knihou dostáva? V jednoduchosti! Nepíše priamo o vojne, bojoch či krvavom umieraní. Vždy si zoberie jednu drobnosť, tú vytiahne, napíše o nej príbeh a mládeži ukáže, že vojna nebolo len strieľanie na fronte. Vojna, to je aj život na okupovanom území, zákazy, následky, nočné mory, nepríjemné spomienky. Vojna to sú aj deti (ne)vinných, ktoré ten konflikt nechápu, neuvedomujú si všetky dôsledky a hľadajú vlastné cestičky, ako zapadnúť do spoločnosti, kde už sa mama s otcom tak často neusmievajú. Ak mali to šťastie, že prežili.

Dej knihy Chlapec na vrchole hory je rozdelený do troch častí. Prvá sa odohráva v roku 1936, v dobe, kedy Pietter príde o rodinu a sťahuje sa do nového prostredia. Druhá časť popisuje roky 1937 – 1941, Adolf Hitler sa dostáva k moci a Pietter v ňom začína vidieť vzor. V tretej časti, popisujúcej udalosti rokov 1942 až 1945 je už Pieter pod Hitlerovým vplyvom a hoci vie o mnoho jeho neľudských plánoch, neuvedomuje si ich rozsah.

Najsilnejšou časťou bol pre mňa epilóg, záver knihy. Ten o porážke Nemecka a Pietrovom osude po vojne.

Tak ako u ostatných Boyneových kníh, aj tu platí, že je pre každého. Síce ju nájdete v oddelení pre deti, ale nezaškodí, keď si ju prečítajú aj dospelí. Možno by sa jej dalo vytknúť pár chybičiek, ale pár dní po dočítaní si nespomínam ani na tie. Čo si ale pamätám je, že príbeh bol dobre napísaný, smutný a svojim spôsob nadčasový.

5/5

Za knižku ďakujem vydavateľstvu Slovart. Novinka vychádza koncom júna.

Čo si prečítať než sa kniha objaví na pultoch kníhkupectiev?

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.