O knihách

Jarní dumání 2: Sebevzdělávací knihy

29.4.2015

JarniDumani2-720x340

Ne nadarmo se říká, že žádný učený z nebe nespadl. Jak jste na tom na poli sebevzdělávání vy? Už jste si přečetli nějakou takovou knihu? Pomohla vám v něčem? Opravdu jste si po jejím dočtení odnesli do života něco, co i nadále praktikujete? Jak se na takové knihy vůbec díváte?

Ako to vidím ja?

Ja a „self Learning“ literatúra by sa dalo rozdeliť na tri obdobia:

  • gymnázium a začiatok vysokej: čítam jednu za druhou bez rozdielu
  • štúdium na VŠ: strata času
  • posledný ročník na VŠ až súčasnosť: Jan Melvil Publishing

Knihy na osobný rozvoj som začala čítať pomerne skoro. Zaujímalo ma, ako sa úspešní ľudia dostali na svoje pozície, ako sa dá byť lepším, mať lepšie zorganizovaný čas, dosiahnuť viac. Úprimne, nikdy som nemala veľké kariérne ambície. Len som bola zvedavá, ako to robia iný. A aké to je, byť večne zaneprázdnení, pretože taká bola moja predstava o všetkých tých manažéroch a podnikateľoch.

Je jasné, že veľa z tých kníh bola strata času, s odstupom času si ale uvedomujem, že niektoré myšlienky som aplikovala a určite mi v živote pomohli. Z toho času som si vybudovala zvyk všetko si zapisovať (také tie populárne To Do listy, watchlist, wishlist…) a stala som sa dobrou organizátorkou svojho času. Keď sa ma niekto spýta, ako dokážem prečítať okolo sto kníh ročne, mať pomerne veľa voľného času na svoje koníčky i priateľa, kedysi študovať dva obory naraz a brigádovať, dnes pracovať a stále sa popritom vzdelávať… vždy hovorím, je to len o určení si priorít a ich zorganizovaní.

Napríklad i také jednoduché, no mimoriadne účinné pravidlo dvoch minút z Mít vše hotovo od Davida Allena: „Jde-li záležitost provést během dvou minut, udělejte ji hned.“ vám výrazne zmenší ToDo list. Na vysokej som ale začala byť z tých kníh presýtená a keď už som nejakú prečítala, bola to kniha naozaj veľmi odporúčaná. Inak som ale uprednostňovala romány. A skriptá.

Až počas štúdia dvoch inžinierskych oborov naraz, do toho brigády a nejaké tie záľuby, rastúci záujem o zdravší životný štýl (paleo v mojom prípade), ako i mnohé nadšené ohlasy ma k nim priviedli späť. A dominujú v nich knihy od Jan Melvil Publishing. Viem, že sú to kvalitné publikácie, ktoré ma naozaj obohatia, inšpirujú a že si v nich vždy nájdem zaujímavé myšlienky i pozitívne nakopnutie.

Keď si chcem prečítať o niekoho úspechy, uprednostňujem bežcov alebo ľudí, ktorí založili „šťastné firmy“. Tieto nepovažujem za stratu času. Knihy ako Lean in. Opřete se do tohoBorn to Run, Restart, Kraď jako umelec, o paleo životnom štýle a veľa ďalších. Alebo knihy Ticho, Pozornost, Vzkvétání, Svět, který skončil včera i Myšlení, rychlé a pomalé, ktoré na prečítanie čakajú, no už teraz tak nejak tuším, že ma obohatia.

Nečítam ich ani tak kvôli potrebe niečo vo svojom živote meniť alebo sa vrhnúť do niečoho nečakaného. Ale veľmi ma baví ten pohľad niekoho iného. Iné názory, často i opačné, iný spôsob života, iné možnosti. Ono je totiž hrozne fajn, keď nežijete iba v tej svojej bubline a svojom svete, ale túžite vedieť viac. A prostredníctvom kníh to ide pomerne ľahko, najmä ak nemáte možnosť každý mesiac niekam vycestovať.

Takže za mňa sebavzdelávacie knihy určite áno, ale s rozumom a vedieť si vyberať. A vybrať si z nich to najlepšie pre seba. Doslovne sa nimi určite riadiť nedá, ale ako zdroj inšpirácie ich oceňujem.

. . .

Projekt Jarní dumání 2, článkov zameraných na knižné témy, vymyslela Syki z knizni-doupe.cz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.