O knihách

Jarní dumání 2: Mytologie, pověsti a báje v knihách

22.4.2015

JarniDumani2-720x340

Jak jste na tom s moderními variacemi na mytologické náměty, pověsti či báje? Fandíte řeckým bohům, těm římským, egyptským, norským, anebo si libujete v rozdmýchání oblíbených pověstí a bájí? Vadí vám tato témata, anebo je naopak rádi vyhledáváte?

Ako to vidím ja?

Mytológia v modernom spracovaní nie je téma, v ktorej by som sa úplne orientovala. Vlastne si vybavujem iba jedinú súčastnú knihu, ktorú som čítala. Ale tá sa hneď zaradila k mojim TOP dielam. Je to román Achilleova píseň od Madeline Millerovej, ktorá nádherne opísala vzťah gréckeho hrdinu Achillea a jeho druha Patrokla na pozadí trójskej vojny.

K mytológií teda nemám úplne najbližší vzťah, čo ale neznamená, že sa jej úplne vyhýbam. Pár kníh s týmto námetom som predsa len prečítala a najviac u mňa vedú Severania. Či už je to fínsky národný epos Kalevala, laponské mýty zozbierané v knihe O muži, který si koupil svědění alebo islandská Edda.

Počas štúdia na gymnáziu to boli známejšie antické báje a povesti, sem tam niečo o starých Egypťanoch. Aktuálne mám rozčítanú kroniku dávneho Japonska – Kodžiki. Je to úžasná kniha, ktorá zachycuje starojaponskú mytológiu, ich zvyklosti a spôsob života. Z Japonska ma ešte veľmi zaujala divadelná hra 47 róninů od Takeda Izumo, Namiki Senrjú a Mijoši Šóraku, tá ale tak úplne nespadá do tejto kategórie.

Baví ma spoznávať inú kultúru skrz obyvateľstvo, ktoré ešte nemalo znalosti ako my a vytváralo si svoje predstavy o fungovaní sveta, prírodných javoch a pre nich nevysvetliteľných úkazov. Mám rada príbehy, ktoré pretrvali vďaka ústnemu podaniu a v ktorých nechýba nejaký mystický prvok či neexistujúca bytosť.

Asi i preto si radšej prečítam čo najvernejšie podanie, ako verziu z nášho storočia, ktorá si vybrala iba námet, myšlienku či postavu, no prepísala ju do moderného jazyka. Určite ma poteší zbierka báji a príbehov, na ktorej niekto roky pracoval, zbieral, overoval, dal si záležať na preklade a pridal komentár o danej kultúre a dobe. Bezpochyby je zaujímavé vidieť malé i veľké kultúry cez príbehy ich predkov.

Mytológia je teda téma, ktorú síce cielene nevyhľadávam, ale keď sa ku mne dostane, určite ju neobchádzam. Zaujme ma spracovanie, ako sa podarilo Villymu Sorensenovi v Ragnarok – soumrak bohů: Kapitoly ze severské mytologie, na druhej strane, prineste mi ďalšieho filmového Thora (r. Kenneth Branagh, 2011) a ja radšej pôjdem robiť niečo iné.

. . .

Projekt Jarní dumání 2, článkov zameraných na knižné témy, vymyslela Syki z knizni-doupe.cz.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Knižné Maniačky 22.4.2015 at 15:30

  Mytológia je úplne super! Som na nej trošku závislá. Dokonca mám doma aj knihu, kde je o každej krajine spísané, akých bohov uznávala a tak :3

  • Reply Orvokki 22.4.2015 at 15:32

   A čo je to za knižku? Názov, autor…? 🙂 To ma celkom zaujíma.

   • Reply Knižné Maniačky 23.4.2015 at 19:00

    Vydavateľ je Slovart, Arthur Cotterell: Mytológia (Bohovia, hrdinovia, mýty). Červená veľká kniha. Naozaj zaujímavá. 🙂

 • Reply Katčina bibliotheka 23.4.2015 at 03:09

  Skvělý článek! Musím říct, že se mi často nestává, abych si v jednom článku našla hned pět knih k přečtení! Takže moc děkuji za inspiraci a těším se na tvá další dumání… 🙂

  • Reply Orvokki 24.4.2015 at 06:55

   Vďaka. A som rada, že si vďaka mne objavila nové knižky, som potom zvedavá, čo na ne povieš 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.