O knihách

Jarní dumání 2: Knižní suvenýry

13.5.2015

JarniDumani2-720x340

Zbožňujete některé knihy natolik, že sbíráte s jejich tématikou naprosto cokoliv? Záložky, placky, plakáty… a když mají filmovou adaptaci, fotky, postavičky, klíčenky, vlajky, hračky, společenské hry. Co všechno jste schopní a ochotní si pořídit? Co všechno doma máte a po čem ve skrytu duše toužíte?

Ako to vidím ja?

Knižné suveníry nie sú artefakty, ktoré by som zbierala. Nemám žiadne placky, plagáty, hrnčeky, odznaky, hry… skrátka nič. Záložiek som si kúpila iba pár u nás v Levných knihách, pretože majú krásny dizajn, ale nesúvisia so žiadnou knihou. A ostatné dostávam zadarmo k nákupom, najmä z Knihcentra a Martinusu.

Možno to súvisí aj s tým, že už dávno nemám detskú izbu a nebývam u rodičov. Žijem s partnerom a hoci tu mám vlastnú miestnosť ako knižnicu, snažím sa ju mať zapratanú čo najmenej. Resp. najväčší priestor majú pochopiteľne knihy, pohodlná sofa na ich čítanie a výrobky s fínskym dizajnom, ktoré sú mojou slabosťou.

Ani počas štúdia na gymnáziu som tieto predmety nevyhľadávala, pretože kníh som síce čítala veľa, ale za poriadneho knihomoľa som sa nepovažovala. A teda nebol dôvod ich vyhľadávať. Bola som konzument príbehov, nie ich suvenírov.

Oveľa viac si cením podpísané knihy, takže rada navštevujem besedy a autogramiády. Ale tam moja vášeň končí. Neprehľadávam e-bay kvôli prívesku z Harry Potter tématikou, netúžim po tričku Pán prsteňov, ani by som nenosila prsteň so známou vetou „Yer Jalan Atthirari Anni – Shekh Ma Shieraki Anni“ (Moon of My Life, My Sun and Stars) z Game of Thrones.

Jediné, po čom snáď moje knihomoľské srdce túži, je tetovanie v tvare nekonečna s vetou „And In That Moment I Swear We Were Infinite„. Ale ako pravidelnému darcovi krvi sa mi kvôli nemu nechce robiť tak dlhú pauzu medzi darovaniami, nehovoriac o tom, že priateľ tetovanie na mne veľmi neschvaľuje.

Takže po akýchkoľvek suveníroch s knižnou tématikou nijak neprahnem. Mne stačia samotné knižky. Tam si to ale štedro vynahrádzam. Dokonca aj keď som bola odhodlaná si tento rok žiadnu nekúpiť (vzhľadom na takmer 400 neprečítaných, ktoré som začiatkom roka mala doma), od minulého mesiaca som to porušila a veselo nakupujem ďalej (napríklad zrovna tento týždeň fínsku novinku Literární spolek Laury Sněžné z kategórie magický realizmus).

Pracujem v kníhkupectve, mám dostatok času aj možností na čítanie, knihami som obklopená prakticky stále, takže to mi bohato stačí. Knižné suveníry by som už nedokázala dostatočne oceniť a nemajú pre mňa takú hodnotu, ako kniha samotná.

. . .

Projekt Jarní dumání 2, článkov zameraných na knižné témy, vymyslela Syki z knizni-doupe.cz.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Jana 20.5.2015 at 22:14

  Na Literární spolek L. Sněžné jsem hodně zvědavá. Knihu jsem si koupila na základě pár kusých informací, ale cítím v kostech, že se mi to bude líbit 🙂

  • Reply Orvokki 21.5.2015 at 20:10

   Literární spolek L. Sněžné som začala čítať dnes po ceste do Prahy a vyzerá to doosť zaujímavo. Trošku mi to pripomenulo Murakamiho a to je myslím dobré znamenie 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.