O knihách populárne náučné

Ja chcem toto, mami!

3.8.2018

Ale já chci tohle, mami je jedna z viacero výchovných kníh, na ktoré som dostala odporúčanie, preto som nad ňou dlho neváhala. S Portálom spolupracujem už pár mesiacov a odborných kníh, ktoré by som si chcela prečítať, majú veľa. Toto je jedna z nich.

Kniha ma nadchla, aj keď bola napísaná jazykom, ktorý mi nie vždy sedel. Ak ma sledujete na Instagrame, v Instastories ste mohli zachytiť zaujímavé pasáže. V knihe ich je viacero. Väčšinou ide o iný pohľad na komunikáciu s deťmi, než na aký sme zvyknutý alebo vidíme v okolí.

O tom, ako to máme s výchovou som písala nedávno článok Knihy o výchove a ako to máme my a som rada za tak obrovskú odozvu, v komentároch i súkromne v správach. Ale já chci tohle, mami popisuje presne ten spôsobom komunikácie, aký mi je blízky a príde mi prirodzený.

No presne by bolo trošku prehnané, pretože občas som mala pocit, že autorka na príkladových rozhovoroch používa u rodiča vety a formulácie, ktoré snáď v bežnom živote nikto nepoužíva a dieťa im v konečnom dôsledku ani nebude rozumieť tak, ako to rodič myslí. No možno o pár rokov zmením názor, predsa len je to s batoľaťom iné ako s predškolákom. Ja teraz komunikujem stručnejšie a jasne, no desaťročné dieťa bude asi viac naklonené dlhším vetám a vysvetľovaniu. Batoľa by mi najneskôr po dvoch minútach odišlo.

Kniha má trošku odbornejší a teoretický tón, nie je tak pútavá, ako iné knihy z rovnakej kategórie. Ale nie je ani nudná. Autorka je matkou štyroch detí a u prvých ešte vychovávala inak. Po staru, autoritatívne, s krikom, trestami. Tak, ako to poznala od svojich rodičov. Svoj prístup ale prehodnotila, postupne menila a k výchove začala pristupovať s rešpektom. Vždy ale brala do úvahy vyspelosť detí. Nepodceňovala ich, no zároveň mala reálne očakávania od toho, čo už naozaj dokážu pochopiť a na čo sú ešte malé.

Skvelá je aj kapitola Dobrovolnost, ktorá by prospela aj dospelákom, bez ohľadu na to, či deti majú alebo nie.

Kniha je rozdelená do niekoľkých častí. Začína úvodom, nasledujú dve veľké časti, prvá Dieťa chce – rodičia hovoria “nie“ a druhá naopak Rodič chce – dieťa hovorí “nie”, a na záver je ešte krátka kapitola o nenásilnej komunikácií vo výchove detí a úplne na koniec ďalšia literatúra a zdroje.

Autorka v protiklade rešpektujúcej výchovy neuvádza iba autoritatívnu, ale i voľnú (resp. nazýva ju harmonická), kedy zjednodušene povedané rodičia skáču, ako dieťa píska. Zdôrazňuje, že deti hranice potrebujú, že je na rodičoch, aby ich nastavili a veľmi dobrá bola časť o zástupnej sile. O tom, že dieťa rešpektujeme, ale dieťa ešte nemá toľko skúsenosti, neuvedomuje si následky a teda je na rodičoch, aby v určitých situáciach jednali za dieťa. No vždy s rešpektom.

Je jedno, či s výchovou bojujete alebo vám ide. Či dieťa ešte len čakáte alebo je na prahu puberty. Ale já chci tohle, mami pomôže každému, kto sa o výchovu a komunikáciu s deťmi zaujíma a chce dozvedieť viac. Má len 200 strán, takže na ňu ani nepotrebujete veľa času.

4/5

____

Ďakujem nakladateľstvu Portál za poskytnutie knihy k recenzii.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knihy o výchove a ako to máme my – Orvokki's blog 6.8.2018 at 11:47

    […] Ale já chci tohle, mami […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.