napätie O knihách

Ja a moja sestra

20.3.2018

Autor: Nuala Ellwood
Názov: Co zbylo z mojí sestry
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: XXX
Počet strán: 376
Orig. názov: My Sister’s Bones
Preklad: Michael Havlen

. . .

Reportérka Kate sa po dlhej dobe vracia domov. Dozvedá sa o úmrtí svojej matky a hoci sa na pohreb nedostane včas, kvôli svojmu povolaniu a pobyte vo vojnovej oblasti, do rodného domu ju to ťahá. Ostala jej už iba sestra, no s tou nemá dobré vzťahy. Naviac ju okrem konfliktu so sestrou a smútku po milovanej matke, prenasledujú nočné mory.

Napínavý psychothriller Co zbylo z mojí sestry je výrazná prvotina britskej autorky pochádzajúcej z reportérskej rodiny. Práve povolanie reportérky prepožičala hlavnej postave a na jej pobyte vo vojnou zasiahnutej Sýrii postavila dej. Ten sa síce prevažne odohráva v kľudnej Británii, no silným spomienkam sa nedá uniknúť. Kate sa nedokáže vyrovnať s poslednou misiou, kedy o život prišiel malý chlapček, ku ktorému mala blízko. Prenasledujú ju hlasy, začína mať pocit, že blúzni, no je presvedčená, že ten chlapček, ktorého videla cez okno na záhrade je skutočný.

Prvá časť knihy Co zbylo z mojí sestry sa odohráva v dvoch časových úsekoch, ktoré sa vzájomne striedajú a oddeľuje ich iba niekoľko dní. V jednej sedí Kate zadržaná políciou a odpovedá na otázky, ktoré majú rozhodnúť o jej duševnom stave. V tej druhej čitateľ zisťuje, čo zadržaniu predchádzalo a dozvedá sa aj o minulosti oboch sestier a živote s násilníckym otcom.

Táto časť je najdlhšia a aj najnapínavejšia. Práve striedaním času autorka vytvorila výborné napätie a dokázala ma párkrát zmiasť. Dokonca som bola presvedčená, o ktorej sestre je v názve knihy reč. Katina sestra Sally je totiž silná alkoholička, ktorá od seba odohnala dcéru a viac menej i manžela.

No druhá časť ma presvedčila, že autorka sa s nami ešte zahrá, pripraví nejedno prekvapenie a že nič nie je tak, ako som si pôvodne myslela. K tomu musím vyzdvihnúť aj svižné a rýchlo plynúce tempo, pretože hoci má kniha takmer 400 strán, číta sa veľmi rýchlo.

Trochu mi ale dojem z knihy kazili slabšie pasáže, kde sa postavy príliš veľa rozprávali. Dej to spomalilo a párkrát som sa o tej istej udalosti dozvedela od viacero postáv. Rozdielov v ich pohľade zas tak veľa nebolo, aby sa práve tieto dialógy a vykecávačky nedali skrátiť.

Nuala Ellwood vsadila na psychológiu postáv, najmä tej hlavnej. Zahráva si s tým, čo je pravda a čo iba výplod chorej mysle. A zmätený je aj čitateľ. Zápletku vymyslela bravúrne, hoci som začínala mať tušenie o jednej z postáv… no to by som prezrádzala príliš veľa. Koniec mi prišiel máličko unáhlený. Alebo skôr… nechcem povedať prehnaný, ako som spomínala, vymyslela to výborne, ale opäť, spomalila ho dlhším rozprávaním a trochu i predvídateľnosťou určitých situácií. No i tam bolo stále dostatok wow momentov.

Co zbylo z mojí sestry budem určite odporúčať všetkým fanúšikom napínavých príbehov. Je to výborný psychothriller a verím, že pri druhej knihe sa autorka vypíše z drobných nedostatkov a bude to na maximálne hodnotenie. Nápady i talent má a ja si rada od nej prečítam aj niečo ďalšie.

4/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.