O knihách romány

Islandský príbeh o túžbe a zrade

17.8.2015
Agnes

Autor: Hannah Kent
Názov: Agnes
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Fortuna Libri
Počet strán: 328
Orig. názov: Burial Rites
Preklad: Gita Zbavitelová

. . .

Na farmu strážnika Jóna Jónssona prichádza Agnes. Tá Agnes, o ktorej hovorí takmer celý Island. Vražedkyňa. Nikoho nezaujíma, aká v skutočnosti je, čo cíti. Oni v nej vidia vrahyňu, a to im stačí. Nikoho nezaujíma, akí boli zavraždení muži, čo sa stalo a aký bol skutočný motív. Oni v nich vidia úbohé obete.

Rodina strážnika Jónssona ju nechce. Ale píše sa rok 1828 a v Kornsá na severovýchode Islandu nie sú podmienky na dočasné uväznenie obvinenej. A tak musí až do svojej popravy žiť so zbožnou rodinou. Počiatočná nenávisť a odpor však postupne vyprcháva. Aj keď cestu k myšlienkam Agnes si nájde iba pomocný farár Tóti.

Jsou chvíle, kdy si říkam, jestli už nejsem mrtvá. Tohle není žádný život, čekat ve tmě , v tichu a místnosti tak odporné, že jsem už zapomněla, co je to čerstvý vzduch. Nočník je plný mých výkalů, že přeteče, jestli někdo nepřijde a nevynese jej.
Kdy tu byli naposledy? Je to tady jedna dlouhá noc.
[…]
Možná už je léto. Slyším, jak po chodbě cupitají kroky sluhů a vrždou dveře, jak vcházejí a vycházejí. Někdy zalsechnu výkřik, pištivý smích děveček, které venku klábosí, a vím, že se oteplilo a vítr polevil.

Agnes je úžasná kniha. Vedela som to ešte skôr, ako som ju začala čítať. Je to kniha, kde cítite, že neskončí dobre. Happy-end sa k nej nehodí. Agnes je drsná, úprimná a smutná kniha. Snúbi sa v nej všetko to, čo robí aj melancholickú knihu krásnu. Takú, kde ste vďační, že sa k vám dostala a mohli ste si presne takýto príbeh prečítať.

Všetko tu spolu dokonalo pracuje. Prostredie, dej, postavy, ktorým ich povahu veríte, dôveryhodnosť, napätie, emócie. Nie je ťažké sa do knihy začítať, je ťažké ju odložiť. A ešte ťažšie je prečítať si koniec a vrátiť sa do reality. Budete zavalení pocitmi nespravodlivosti a smútku. Budete iba sedieť a premýšľať nad tým, čo ste práve dočítali.

Príbeh je inšpirovaný skutočnou udalosťou a o to viac na vás zapôsobí. Jednoducho a pútavo napísané kapitoly vás prenesú na Island a postupne poodhalia, kto je vlastne tá Agnes, a prečo čaká na popravu za dvojnásobnú vraždu. Napísané tak dobre, až sa vám to nechce veriť.

Ostáva mi len dúfať, že rovnomenný film bude rovnako silný zážitok.

5/5

You Might Also Like

9 komentárov

 • Reply Radynka 18.8.2015 at 08:15

  Jé, já jsem ani netušila, že je to film. Ale možná se na něj stejně radši dívat nebudu. Protože kdyby mi zkazil byť jen kousek z TÉHLE knihy, tak bych se do smrti proklínala 😀

  • Reply Orvokki 18.8.2015 at 09:05

   Ja som dodatočne zistila, že zohnať ten film bude trošičku problém a je teda skôr pravdepodobné, že z neho neuvidím ani kúsok. Čo ma celkom mrzí. Aj keby má byť nakoniec úplne iný, to by mi nevadilo, som si vedomá toho, že preniesť knihu na plátno je neskutočne ťažké a väčšie či menšie zmeny či úpravy sú nevyhnutné. Ale možno naň niekedy raz narazím úplnou náhodou 😀

 • Reply pravá knihomolka 20.8.2015 at 20:49

  Ako to, že som túto tvoju recenziu prehliadla? Agnes vyzerá absolútne skvele! Síce nesmierne smutne, ale krásne, presne niečo pre mňa. Ďakujem za tip!

  • Reply Orvokki 20.8.2015 at 22:10

   Zapájaš sa do knihobežníka? Plánujem tam túto knihu pridať, pravdepodobne ešte tento víkend, ak to stihnem, tak ju môžem poslať tebe ako prvej. Ak ju teda nebude chcieť čítať najprv mamina, inak by som jej povedala, aby ti ju potom poslala 🙂

   • Reply pravá knihomolka 21.8.2015 at 15:53

    netušila som, že knihobežník funguje takto, myslela som, že ho nechávaš na nejakých verejných miestach, kde ich môže nájsť každý, kto to sleduje. Chvílu som sa chcela zapojiť, ale potom na to zabudla. Agnes by bola silná motivácia 😀

    • Reply Orvokki 22.8.2015 at 13:09

     No, funguje to presne tak ako píšeš. Ale keďže dochádzalo ku stratám kníh, tak sa niekoľko nadšených knihobežníčok dohodlo, že než sa rozhodnú knihu dať na verejné miesto, tak si ju medzi sebou pošlú. No a nakoniec z toho vznikla celkom veľká komunita a osvedčilo sa to viac, ako hľadanie kníh na verejných miestach. A keď je kníh veľa, tak sa niekde stretnú a vymenia si ich osobne 😀 Alebo tak nejak. Moja mama je do toho zapojená a poštu dostáva alebo odosiela pomaly každý deň 🙂

    • Reply Orvokki 22.8.2015 at 21:34

     Tak je pridaná 🙂 Ak by si ju chcela, pošli mi na e-mail adresu (aj keď asi ju mám, raz si u mňa vyhrala) a keď ju mama dočíta, tak ti ju kľudne pošlem.
     Inak ale zistila som, že vyšla aj v slovenčine, lenže pod názvom Túžba a zrada.

 • Reply Myanmar 22.8.2015 at 19:17

  Tahle kniha mě hodně zaujala tím, že mi na první pohled hodně připomněla Francouzovu milenku (téma ale není příliš podobné, jen ty obálky .) ). Atmosféra příběhu na mě tak nějak dýchá už jen ze vzhledu knihy jako takového a myslím, že i děj by se mi mohl líbit. Moc pěkná recenze, děkuji za doporučení, po knize se určitě podívám! 🙂

  • Reply Orvokki 22.8.2015 at 19:25

   Od Fowlesa, že? Ako si ju spomenula, hneď som si ju vybavila 🙂 Ale knihu som nečítala, iba sledujem tvorbu Knihy Zlín a viem, že robia skvelé obálky.
   U Agnes obálka naozaj vyžaruje atmosféru, ktorá je podobná samotnému deju. Je to úchvatná kniha, určite sa ti bude páčiť. Neverím, že by sa niekomu nemohla 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.