Adamkova knižnica O knihách

Interaktívne knihy pre batoľa

13.9.2019

Po článkoch Knihy o farbách pre batoľa a Príbehové knihy pre dvojročné deti zakončujem výber Adamových najobľúbenejích kníh tohto obdobia (od približne dvoch rokov), knižkami interaktívnymi. Takými, ktoré podnecujú k ďalšej aktivite.

Od hlavy až po päty je pohybová knižka od Erica Carla. Deti v nej opakujú pohyby po zvieratách, krútia hlavou, tlieskajú, dupocú, musia si chytiť palec, spraviť mačací chrbát a ďalšie aktivity. Je skvelá ako ranná rozcvička i poobedné jašenie sa. Akurát pred spaním neodporúčam, Adam chce knižku prejsť vždy tak 2-3x a večer už som radšej keď je v kľude a nie rozbláznený. Najviac je nadšený, keď sa zapojím aj ja a „cvičíme“ spolu. .

Na rozvoj jemnej motoriky sú fajn aj dotykové leporelá. S dostatočne širokými drážkami vhodnými aj pre mladšie batoľa, po ktorých cestuje prstom. My sme si doma obľúbili V moři a V záhradě, o ktorých som písala pred štvrť rokom tu.  Každá má desať strán, jemné ilustrácie, jednu plynulú drážku cez celú dvojstranu a jednoduché úlohy na hľadanie (napr. zvierat) alebo počítanie (do troch).

A opäť Hervé Tullet, bol už vo farebnom článku, ale musím ho dať i sem. Barvy i Knížka sú skvelé, hravé interaktívne knižky. Deti tlieskajú, fúkajú, počítajú, zábavnou formou sa učia farby a ich miešanie.

Nie že by už Adam začal počítať, na to má ešte dosť času (senzitívne obdobie na matematiku je približne od štyroch do šiestich rokov), ale veľmi ho teraz baví Medvedík sa učí počítať. Baví ho posúvať medvedíkov keď mu čítam text. Raz-dvakrát sme si to prešli spolu, takže teraz už vie aj sám, kedy má presunúť ďalšieho. Je to taká jednoduchá básničková knižka, kúpili sme mu ju v Martinus stane na festivale Pohoda, kde sa mu veľmi zapáčila. Vidí v tom hru, že príde ĎALŠÍ medvedík a on posunie ďalšieho medveďa zľava doprava. Nejaké čísla ho nezaujímajú a ak ich povie nahlas, tak iba preto, že ja ich hovorím a on opakuje. On teraz všetko opakuje.

O Kam ses schovala, lištičko? som už na blogu písala. Malý formát, pevné strany, milé a farebne bohaté ilustrácie. Najlepšie sú ale výrezy v stranách, ktoré naznačujú, kde by mohla byť líštička schovaná, lenže na ďalšej strane sa ukáže, že to nie je ona. Naviac sú v knižke drážky, takže deti môžu putovať prstom, ale sú tenšie, takže skôr pre skúsenejšie staršie batoľa.

Zvukové knižky už neplnia len hravú úlohu, stlačím gombík a vyjde zvuk. Už priraďuje, cielene poznáva a chce vedieť. Ptáci našich zahrad je naša najmilšia, aj keď má ešte dve ďalšie, väčšie. S Adamkom hovorím docela priamo, vonku mu neukazujem „Aha, vtáčik!„, ale ak viem, poviem rovno druh. Sýkorka, holub, drozd, ďateľ. Musím sa učiť ďalej, lebo tá detská zvedavosť. Hádať podľa zvukov mi stále nejde, ale skúšame to obaja.

Veľkoformátové hľadacie leporelá majú stále dôležité miesto v jeho knižnici. Úžasne rozširujú slovnú zásobu, deti sa učia farby i predložky, dajú sa hľadať postavičky i predmety alebo sledovať mikropríbehy. Neprestáva ma fascinovať, že v každom období sa dajú čítať inak a stále majú čo povedať. Najradšej máme tie z Ella&Max (na blogu nájdete náhľady z Porsche, Hasiči, Autá, Letisko, Praha a Môj deň), v tesnom závese ide Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc. Menšiu verziu berieme i na cesty.

Aktuálne sme čítanie obohatili o hľadanie. Ak sa v knižke nachádza niečo, čo máme doma, Adam to hľadá a prinesie. Môžeme tak porovnávať napríklad rôzne dopravné prostriedky.

Toddler Punk nečítame. Toddler Punk počúvame. Dobrovoľne. Prvýkrát sme ich počula na Pohode, kúpili sme Adamkovi knižku a na Spotify si odvtedy sem-tam pustíme hudbu. Keďže Adama hudba baví, toto leto oveľa viac (senzitívne obdobie hudby), tak i na pesničky už reaguje. Začnem ho pomaly zoznamovať s ďalšími knihami, ku ktorým sú naspievané pesničky. Doma ešte máme Ó, ó, ó, vajíčko! a Zatúlané papučky.

K Leon Neón si Adamko hľadá cestu pomaly. Vlastne ju so mnou ešte nikdy neprešiel celú, len si občas za mnou príde, keď si ju čítam, dve-tri strany spolupracuje a ide sa hrať ďalej alebo prinesie knižku, ktorú mu mám čítať. Do výberu som ju ale zaradiť chcela, pretože patrí medzi originálne hravé knižky pre batoľatá, len im musí sadnúť ten štýl. Veľké obrázky sú dosť výrazné. Ale textu je tak akurát, je tam i jednoduché počítanie, dej je zameraný na farby a príbeh je veľmi zaujímavý. Možno ju Adam ocení neskôr, keď mu bude viac rozumieť.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Knižné tipy pre vek 3+ – Orvokki's blog 11.8.2020 at 08:47

    […] Adamov vek. To boli články Príbehové knihy pre dvojročné deti, Knihy o farbách pre batoľa a Interaktívne knihy pre batoľa. Adam už má tri roky a štyri mesiace, pribudlo mu zopár kníh a trochu sa zmenili záujmy. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.