napätie O knihách

Ingrid Hedströmová – Vraždy ve Villette

18.6.2011

Madam Jeanne Demaretová bola obľúbená učiteľka vo Villette – fiktívnom belgickom mestečku. 5. apríla 1994 ju za bieleho dňa prešlo na Chaussée de Namur auto. Vyzeralo by to ako nehoda, nebyť dvoch svedkov, ktorí sa zhodli na tom, že čierne auto do nej vrazilo zámerne. Do riešenia sa púšťa mladá sudkyňa Martine Poirotová.

O deň neskôr sa na mieste, kde začali stavebné úpravy na stavbu gigantického hypermarketu, objavil masový hrob. Odpovede na otázky komu patria kostry a kto za tú hromadnú vraždu môže sa pokúša zistiť Thomas Héger, profesor histórie a Martinin manžel.

Popritom zúri Rwandská genocída // ktorá sa naozaj udiala na jar roku 1994. Spustila sa atentátom 6. apríla a v priebehu približne 100 dní Hutuyovia vyvražďovali Tutsiov. Potom čo bolo zabitých 10 belgických výsadkárov stiahlo Belgicko z misie svojich vojakov.

Do Martininho vyšetrovania sa dostane utajovaná skutočnosť z augusta 1961 ktorá by mohla mať negatívny dopad na súčasných vysokopostavených ľudí nielen vo Villette. Tajomstvo, ktoré madam Demaretovú ťažilo vyše 30 rokov a ktoré súvisí s jej zavraždením.

Thomasove skúmanie tiež odhalí utajované skutočnosti spred mnoho rokov a nakoniec je nápomocné aj Martininmu vyšetrovaniu. Medzitým však vrah zaútočí znova a vo Villette dojde k ďalším vraždám a pokusu o vraždu.

Vraždy ve Villette (orig. Lärarinnan i Villette) je napínavá detektívka prekrývajúca fiktívne udalosti so skutočnými. Ide o prvotinu švédskej spisovateľky Ingrid Hedström odohrávajúcu sa v Belgicku. Ingrid napísala ďalšie dva príbehy s hlavnou postavou Martine Poirot (Flickorna i Villette a Under jorden i Villette) preto dúfam, že aj tie budú preložené.

Príbeh je od začiatku do konca napínavý, spisovateľka sa zbytočne neopakuje a hoci v jej príbehu vystupuje veľa postáv a dejových línií, všetko je postupne akosi prirodzene ľahko pochopiteľné. Kniha je čtivá, zaujímavá a ani chvíľu ma nenudila. Príbeh sa vyvýja a všetko postupne do seba zapadá.

Hodnotenie: 10/10

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:15

    […] Vraždy ve Villette (Lärarinnan i Villette) – CZ, Knižní klub, 2011* […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.